TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-12-03 до 2007-12-09

„Катимерини“: Независноста на Косово се одлага

Канал5 - 09.12.2007

Планираниот за утре „голем празник“ на косовските Албанци, едностраното објавување на независноста на покраината, што доскоро го најавуваше тамошното раководство дека ќе се случи ако завршат без успех преговорите со Србите под покровителство на тројката САД-ЕУ-Русија, се одложува за неопределено ...

Србија не очекува нова резолуција за Косово

Макфакс

Косово подготвено за планот на Ахтисари

Макфакс

Сејдиу:Народот не прифаќа суштинска автономија на Косово

Макфакс

Нова косовска влада по Нова Година

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Време Утрински Дневник Канал5 Макфакс

74 поврзани вести »

Бакојани: Грција и Турција ќе го продолжат дијалогот, Караманлис ќе ја посети Анкара

Канал5 - 09.12.2007

Грција и Турција ќе го продолжат дијалогот со цел решавање на проблемите и подобрување на билатералните односи, изјави шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани во интервју за атинскиот весник „Елефтерос типос“. Атина, 9 декември (МИА) - Грција и Турција ќе го продолжат дијалогот со цел решавање ...

Катимерини: Нимиц ги насочува преговорите кон двојната формула

Макфакс

Дора Бакојани не дава ни ПЈРМ во алијансата

Дневник

„Нафтемборики“: Косово и Македонија главни теми на средбата Бакојани-Рајс во Брисел

Канал5

„Охридски договор“ за името

Утрински

Вест Време Утрински Дневник Канал5 Макфакс Вечер А1

37 поврзани вести »

Што поразлично и покреативно - тоа подобро

Капитал - 07.12.2007

Што подаруваат македонските компании? Што поразлично и покреативно - тоа подобро Повеќето македонски компании при изборот на Новогодишни подароци внимаваат на тоа да го разбијат стереотипот па наместо канцелариски материјали оваа година изборот паѓа на предмети што за нивните деловни партнери ќе ...

Но­ва ин­вес­ти­ци­ја во ве­леш­ки Бра­ко 1,5 ми­ли­о­ни евра

Капитал

Пијалокот на боговите сплотува, гради пријателства, отвара нови можности

Капитал

За некои покачување, за некои преполовени бонуси

Капитал

Успешни се само оние што преземаат акција!

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

34 поврзани вести »

Путин избран за личност на годината од весникот „Тајм“

Макфакс - 09.12.2007

Вашингтон Рускиот претседател Владимир Путин е прогласен за личност на годината од американскиот весник „Тајм“. Путин ќе се појави на насловната страна на весникот како личност која што според мислењето на главниот уредник имала најголемо влијание врз случувањата во текот на 2007 година, се ...

Кремљ демантира обединување на Русија и Белорусија

Вест

Кремљ демантира дека ќе се прогласи сојузна држава на Русија и Белорусија

Утрински

Путин составува нова „команда“ на Русија

Утрински

Путин нема да биде пратеник

Вечер

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Утрински Дневник Вечер А1

34 поврзани вести »

Ракометарките поразени и од Ангола

А1 - 09.12.2007

Најдобрите македонски ракометарки ги загубија шансите за пласман во четвртфиналето на Светското Првенство во Франција, по денешниот пораз од Ангола, трет досега во исто толку натпревари од осминафиналната група „М1“ во Мец. Неславен мундијалски викенд за женската ракометна репрезентација на ...

Совршенство од ракомет

Вест

Норвешка со Македонија вежбаше нови акции

Време

Европскиот првак пресилен за Македонија

Утрински

Норвешка ни ги разби фантазиите

Дневник

Вест Време Дневник Вечер Време Вест Утрински Дневник

32 поврзани вести »

Во ЕУ и НАТО само со здружени сили

Макфакс - 09.12.2007

Скопје Македонија ќе стане посилна и помоќна, доколку ги заборави меѓусебните кавги и ги здружи силите за остварување на главните стратешки определби.Ова денеска го истакна претседателот на Македонија Бранко Црвенковски, во годишното обраќање до нацијата.

Средба Црвенковски-Топали

Макфакс

Црвенковски: 2008-ма да биде година на единство

Макфакс

Посетата на Црвенковски водич за идните односи со Кина

Утрински

Нишевиќ ја избришал Црвенковска

Дневник

Вечер Макфакс Макфакс Макфакс А1 Време Утрински Дневник

31 поврзани вести »

Измамените акционери од „Маврово“ избраа нов Надзорен одбор

Утрински - 08.12.2007

Шансите се бараат во продажба на компанијата, за што наводно веќе имало интересирање кај странски инвеститори На потег е државата - побрзо да го расчисти и да го санкционира овој криминал Акционерите на „Маврово“, на вонредното акционерско собрание кое се одржа завчера доцна попладнето, ги ...

Одговорните поднеле лажен извештај

Време

Забраната за Маврово продолжува

Вечер

Ќе се бира нов управен и надзорен одбор на „Маврово“

А1

Случајот „Маврово“ не смее да се повтори

Време

Вест Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Време Дневник

23 поврзани вести »

Ако треба, МВР пак ќе ги презентира фактите за Бродец, вели Јанкулоска

Утрински - 08.12.2007

„Сите податоци во однос на акцијата во Бродец потврдуваат дека таа е исклучително професионално водена и завршена. Доколку парламентот смета дека треба да се даде дообјаснување за случувањата од минатиот месец, МВР ќе ги презентира фактите“.

Србија не помогна во Планинска бура

Вечер

МВР: Србија не ја помогна акцијата во Бродец

А1

Изјавата на Ѓелиќ за Бродец била извадена од контекст

Вест

МВР конечно да ја расветли Планинската бура

Време

Утрински Утрински Дневник Вечер А1 Утрински Дневник Канал5

22 поврзани вести »

Медицинарите добиле прашања што не ги учеле

Време - 07.12.2007

ЗАВРШИ ПРОБНАТА МАТУРА На пробната матура на тестот по математика имаше задачи кои воопшто не сме ги учеле и ги нема во материјалот, реагираа вчера матуранти во скопското средно медицинско училиште „Панче Караѓозов“. Тие, заедно со останатите матуранти во сите училишта во земјава вчера полагаа ...

Пробната матура го положи тестот

Дневник

Зрелоста на испит

Дневник

Матурантите се сопнаа на непознати прашања

Вечер

Матурантите полагаа пробна матура

Време

Утрински Дневник Вечер Макфакс А1 Време Време Вест

22 поврзани вести »

Македонија го празнува Свети Климент Охридски

А1 - 08.12.2007

Македонија за прв пат го празнува „Свети Климент Охридски“ како државен празник во чест на основачот на Охридската архиепископија, основоположникот на охридската книжевна школа и творецот на кириличното писмо Свети Климент. По тој повод денеска доделени највисоките државни награди за долгогодишни ...

Поглаварот Доситеј се исправи пред Соборниот храм

Вест

Инвестирајте во своето образование

Време

Свети Климент Охридски денеска се слави како државен празник

Утрински

На платото пред соборниот храм од денеска е бистата на првиот архиепископ на МПЦ

Канал5

Макфакс Макфакс Вечер Вест Утрински Дневник Дневник Канал5

19 поврзани вести »