TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-12-03 до 2007-12-09

Кака е послаб од Меси и Роналдињо

Вечер - 05.12.2007

Фудбалската легенда и поранешен репрезентативец на Аргентина, Диего Армандо Марадона, за познатиот интернет портал "Гол", изјави дека неговиот сонародник, Лионел Меси и бразилскиот интернационалец Роналдињо, се далеку поквалитетни фудбалери од последниот освојувач на "Златната топка" на Франс ...

"Златната топка" ќе биде до мојот кревет

Вечер

Кака ја освои „златната топка“

Време

Кака добитник на Златната топка

Утрински

Кака добитник на „Златна топка“

Дневник

Вечер

6 поврзани вести »

Продолжи штрајкот на училиштата во Центар

Макфакс - 09.12.2007

Скопје Училишта во скопската општина Центар и денеска, трет ден, се во штрајк, во знак на незадовоство поради неисплатената плата и придонеси за ноември. „Преку медиумите се информиравме дека Советот на општината Центар го усвоил ребалансот на буџетот, а штрајкот ќе трае додека парите не бидат ...

Прекинат штрајкот на училиштата во општина Центар

Макфакс

Продолжува штрајкот на училиштата од општина Центар

Макфакс

Штрајк во училиштата во Центар

Макфакс

Штрајк во чешките училишта

А1

Макфакс

6 поврзани вести »

Буш бара Ким да ги открие нуклеарните програми

Вест - 07.12.2007

ВАШИНГТОН, 7 декември (Ројтерс) - Американскиот претседател Џорџ Буш му пишал писмо на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ил во кое го потсетува дека Пјонгјанг мора да го исполни ветувањето да ги обелодени сите детали од своите нуклеарни програми, соопшти вчера Белата куќа.

Буш му испрати писмо на Ким Јонг-Ил

Утрински

Нуклеарното разоружување на Северна Кореја тече по планот

Макфакс

Разговорите за нуклеарната програма на Северна Кореја на крстопат

Макфакс

Хил го обиколи нуклеарниот комплекс кај Пјонгјанг

А1

А1

6 поврзани вести »

Опозицијата обвинува дека Владата не знае да го планира буџетот

Утрински - 08.12.2007

Големи реакции предизвика пренамената на буџетските средства во 2007 година И покрај жестоките обвинувања, Предлог-буџетот за идната година помина на Комисијата за економски прашања Опозицијата вчера обвини дека Владата не знае да го планира буџетот на самиот старт на собраниското комисиско читање ...

Владата издвои 436 милиони денари од буџетот

Време

Според опозицијата, Владата незаконски пренаменува буџетски пари

Утрински

Владата ги пренамени вишокот пари од буџетот

Дневник

Нова пренамена на пари во буџетот

Канал5

Вечер

6 поврзани вести »

Излеаната нафта го загрозува брегот на Јужна Кореја

Макфакс - 08.12.2007

Сеул - Голема нафтена дамка се приближува до брегот на Јужна Кореја, поради што престои опасност таа да се излее на плажите, соопштија локалните власти. Густиот слој нафта, со кофи се обидуваат да го отстранат неколку стотици полицајци, војници и жители, но во тоа ги спречуваат брановите кои ...

Танкер со четири илјади барели нафта се преврте кај Индонезија

Макфакс

Од танкер се излеаја над 10.000 тони нафта

Вечер

Нафта се излеа од танкер во водите на Јужна Кореја

А1

Нафта се излеа од танкер во водите на Јужна Кореја

Канал5

Макфакс

6 поврзани вести »

Убиени 13 припадници на ПКК во јужна Турција

Макфакс - 07.12.2007

Анкара: Тринаесет лица, меѓу кои и две жени, осомничени за припадност во илегалната Работничка партија на Курдите (ПКК) убиени се во операција спроведена од турската војска во градот Сирнак, југоисточна Турција. Ова денеска го соопштија воени извори во Истанбул, а операцијата била извршена во ...

Над 150 курдски бунтовници во Ирак убиени од турската авијација

Макфакс

Курдските бунтовници бараат примирје, но поставува услови

Вест

Турција удри по курдските бунтовници

Време

Ѓул го потврди правото војската да дејствува во Ирак

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Министрите се откажуваат од колумни во весници

Време - 08.12.2007

ВЛАДАТА УСВОИ ЕТИЧКИ КОДЕКС Министрите веќе нема да пишуваат колумни во весници. Ако сакаат да дадат интервјуа за странски медиуми, треба да го прашаат министерот за надворешни работи. Министрите не пишуваат книги или мемоари за своето министерско искуство додека се на функција.

Министрите на функција нема да пишуваат колумни

Утрински

Министрите добија етички кодекс

Дневник

Министрите ќе откупуваат подароци над 100 евра

Вечер

Етички кодекс за функционерите

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Косово на самитот се надева на поддршка за независност

А1 - 09.12.2007

Може ли самитот на НАТО во април идната година да се претвори во дебата за - или против прогласувањето на независноста на Косово? Додека Македонија очекува покана на престојниот самит на НАТО во Букурешт, Косово се надева дека на овој самит во април ќе добие поддршка за прогласување на независност, ...

КФОР ќе спречи насилство на Косово

Вест

КФОР се засилува со 1.600 војници

Дневник

КФОР брзо ќе реагира

Вечер

Средба на Еленовски со командантот на КФОР

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Завршни лобирања за влез во НАТО

А1 - 08.12.2007

Македонија влегува во завршната фаза од кампањата, која на членките на НАТО треба да им покаже дека земјава заслужува покана Алијансата. На самитот Европска унија - Африка што се одржува во Лисабон, македонскиот Премиер со контра одговор на жестоката дипломатска офанзива на Грција.

Каде има пари, има и сомнежи

Вечер

Владата го уредува лобирањето со закон

Утрински

Лобирањето кај државните институции ќе се озакони

Дневник

Функционерите на Берза?!

Вечер

Канал5

6 поврзани вести »

Наскоро руско-полски разговори за американскиот антиракетен штит

Макфакс - 09.12.2007

Варшава - Полска и Русија месецов ќе започнат разговори за американскиот антиракетен штит и ракетната база во Полска, најави полскиот шеф на дипломатијата Радослав Шикорски. Одлуката ја поздрави и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Русија со “конкретни мерки“ против ракетниот штит

Макфакс

Русија ги потврди разговорите со Полска за американскиот штит

Макфакс

Чешка не е против американски радар вперен кон Русија

Макфакс

Индија ќе создаде сопствен антиракетен систем

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »