TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-12-03 до 2007-12-09

Донаторска акција „Пријатели на технологијата“ наменета за лицата со хендикеп

Канал5 - 09.12.2007

Во просториите на граѓанското здружение „Отворете ги прозорците”, ќе се одржи донаторска активност насловена „Пријатели на технологијата“, како поддршка на процесот за олеснување на пристапот кон информатичката технологија за лицата со хендикеп.

Лицата со хендикеп со можност да ја користат информатичката технологија

Макфакс

До туѓа нега преку 28 документи

Дневник

Хендикепираните се дискриминирани од општеството

А1

Естрадата со концерт за лицата со хендикеп

Вест

Канал5 Време Утрински Утрински Дневник Дневник Дневник Вечер

19 поврзани вести »

Владите ги штитат министрите и кога грешат

Време - 06.12.2007

МНОГУ ИНТЕРПЕЛАЦИИ, НИТУ ЕДНА УСПЕШНА Сунчица Стојановска Нема никаква смисла да се покренуваат постапки за интерпелација (одговорност) на министрите, бидејќи партиите ја користат оваа демократска форма да се пресметаат меѓу себе наместо да сменат функционер, кој погрешно работи, велат правните ...

Рафајловска преживеа со сомнително гласање во Собранието

Утрински

Рафајловска остана министерка без гласот на Тито

Дневник

ДПА остана во незгодна позиција

Вечер

Отфрлена интерпелацијата за Рафајловска

А1

Вест Време Утрински Дневник Канал5 Макфакс Макфакс Вечер

18 поврзани вести »

Груевски го спасува Костовски?

Време - 08.12.2007

ПО ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА ЗА ГРАДОТ Парите што Владата ги одвои за помош на јавниот превоз, за Зоолошката градина и за други проекти му припаѓаат на градот Скопје, затоа што се земени од неговите граѓани, сметаат координаторите на повеќе советнички групи во градскиот совет.

Костовски ја нема поддршката на сите синдикати

Време

Јавните претпријатија во одбрана на Костовски

А1

Оставете го Костовски да си го доврши мандатот

Време

Синдикатите на јавните претпријатија во одбрана на градоначалникот Костовски

Утрински

Дневник Вечер Време Утрински Дневник Дневник Вечер Време

18 поврзани вести »

Хашките предмети ќе ги вратиме в година, порачува Маневски

Утрински - 08.12.2007

Четирите хашки случаи ќе се вратат во Македонија во почетокот на идната година заедно со групата судии и обвинители кои ја посетуваат обуката на Академијата за судии и обвинители во Хаг. Ова вчера го потврди министерот за правда, Михајло Маневски, како одговор на обвинувањата на хашката обвинителка ...

Дел Понте: Без Младиќ, извештајот ќе биде негативен

Макфакс

Нема да ги вратиме хашките предмети на индијански начин

Вест

Македонија не бара алиби за хашките предмети, тврди Шврговски

Утрински

Шврговски: Дел Понте обвинува, а не си ја заврши работата

Дневник

А1 Време Дневник Канал5 Макфакс Канал5 Макфакс Вечер

17 поврзани вести »

Русија повторно достави нуклеарно гориво за Иран

Макфакс - 08.12.2007

Москва Русија достави до Иран втора пратка со нуклеарно гориво, соопшти денеска вицепретседателот на Иранската организација за атомска енергија Ахмад Феиазбакш. Русија ќе достави 82 тони нуклеарно гориво за Иран во текот на наредните два месеца.

Русија го демантираше Иран за ракетите С-300

Макфакс

„Вашингтон пост“: Недостатоците во извештајот за Иран

Канал5

Русија испорача нуклеарно гориво за Иран

Макфакс

Иран ќе продолжи со збогатување ураниум

Макфакс

Вест Утрински Вест Време Утрински Дневник Канал5 Макфакс

17 поврзани вести »

Грција ја оцрнува Македонија во американската Влада

А1 - 09.12.2007

Спорот за името Грција го гледа пред се како безбедносен проблем. Ова е една од главните точки во „нон пејперот“ доставен од страна на грчката пропагандна машинерија до високи американски претставници. Во документот до кој дојде А1 се вели дека, „за Грција од круцијално значење е, во процесот на ...

Стигнавме на половина пат до НАТО

Утрински

Грција го внесе спорот за името во НАТО

Дневник

Русија ги обвини САД за блокирање на договорот со НАТО

Макфакс

Германија бара исполнување на обврските за НАТО

Макфакс

Вечер А1 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс А1 Време

17 поврзани вести »

Демонстрации против Мушараф

Макфакс - 09.12.2007

Лахор Најмалку 10 илјади лица протестираа денеска по улиците на Лахор, во североисточен Пакистан, извикувајќи слогани против пакистанскиот претседател Первез Мушараф. Еден од најмасовните протести од убиството на бившата премиерка Беназир Буто на улиците на Лахор беше проследен со голем број на ...

Нуклеарниот арсенал на Пакистан безбеден

Макфакс

Пакистанската полиција нареди пукање во демонстрантите

Макфакс

Путин: Убиството на Буто – варварски акт на тероризам

Макфакс

Погребана Беназир Буто

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

16 поврзани вести »

Да се бориме за пацификација на политичките нагони

Дневник - 08.12.2007

Станавме заробеници на еден транзициски ментален и кадифен тоталитаризам во кој, наместо идеите, ние ја оцрнуваме личноста, претворајќи ја во јавна плукалница На чело на Македонската академија на науките и уметностите, академик Георги Старделов и официјално ќе застане од 1 јануари идната година.

Секое друго име ќе предизвика конфликти со соседите

Време

МАНУ ќе се разбуди за името

Вест

Има научни докази за неменување на името

Време

Академик Георги Старделов нов претседател на МАНУ

Утрински

Утрински Утрински Дневник Вечер А1 А1 Време Дневник

15 поврзани вести »

Италија го поддржува зачленувањето во НАТО

А1 - 09.12.2007

Италија ги поддржува напорите за зачленувањето во НАТО како и добивањето датум за преговори со ЕУ, изјави италијанскиот премиер Романо Проди на средбата со претседателот на македонската Влада Никола Груевски, на маргините од самитот ЕУ-Африка во Лисабон.

На Проди му беше изгласана доверба во Сенатот

Утрински

Проди доби поддршка

Вечер

Поддршка на Италија за западен Балкан

Макфакс

Италијанскиот Сенат му изгласа доверба на Проди

А1

Макфакс Макфакс Време Утрински Макфакс А1 Канал5 Макфакс

14 поврзани вести »