TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-12-03 до 2007-12-09

Собранието заложник на партиските барикади

Утрински - 06.12.2007

ЕДИТОРИЈАЛ ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Пратениците во македонскиот парламент неделава со невидена леснотија ги притиснаа зелените копчиња за изгласување закони, за кои власта и опозицијата речиси една година се надмудруваа и со големо внимание ги третираа дури и запирките во законските одредби.

Собранието не смее да штанца лоши закони

Утрински

Договор за преостанатите закони за ЕУ

Макфакс

Усвоени три закони од НАТО агендата

Вест

По лидерскиот договор, Собранието експресно ги донесе спорните закони

Утрински

Дневник Канал5 Вечер А1 Време Вест Дневник Макфакс

14 поврзани вести »

Спасени 11 кинески рудари затрупани пет дена

А1 - 09.12.2007

Локалните власти во северна Кина денеска успеаја да ги спасат сите 11 рудари кои повеќе од пет дена поминаа затрупани во рудник за железо. Сите рудари, кои работеле во приватен рудник во Ченгде, северно од Пекинг, се во стабилна состојба и сместени се во локалната болница.

Расте бројот на жртвите во кинескиот рудник

А1

Стотина жртви во јагленокоп во Кина

Дневник

Расте бројот на жртвите од експлозијата во кинескиот рудник за јаглен

Канал5

Загинаа 105 кинески рудари

Макфакс

Вечер Макфакс А1 Макфакс Макфакс Време А1 Макфакс

13 поврзани вести »

Градот Скопје ќе инвестира два милиона евра во ЈСП

Утрински - 08.12.2007

За 1,5 милион евра ќе се набават нови автобуси, а за остатокот ќе се воведе системот „смарт тикетинг“ во наплатата САЊА НАУМОВСКА Градот Скопје од буџетот за 2008 година ќе одвои два милиона евра за набавка на нови автобуси за ЈСП „Скопје“ и за воведување на системот „смарт тикетинг“ во наплатата.

ЈСП очекува субвенции од Владата

Време

ЈСП ќе ја праша Владата какви автобуси да купи

Вест

Со 4,4 милиони евра ЈСП ќе купи автобуси за квалитетен еколошки јавен превоз

Утрински

Старите автобуси конечно на буниште

Вечер

Вест Време Утрински Дневник Вечер А1 Канал5 Макфакс

13 поврзани вести »

Владата одобрила 4,5 милиони денари

Време - 08.12.2007

ЗА САНИРАЊЕ НА ШТЕТИТЕ ВО ТЕТОВСКАТА БОЛНИЦА Владата на последната седница донела одлука со која се одобруваат 4,5 милиони денари за санирање на последиците од пожарот што се случи во болницата во Тетово, како и за реконструкција на покривот.

По пожарот, децата се вратија на лекување во тетовската болница

Утрински

Немало технички прием на покривот што изгоре

Дневник

Изгоре дел од покривот на Болницата во Тетово

Вест

Изгоре покривот на интернистичкиот блок

Време

Утрински Дневник Вечер А1 Канал5 Макфакс Макфакс Време

13 поврзани вести »

Отворена една операциона сала на Клиниката за очни болести

А1 - 07.12.2007

Пуштена е во употреба една од двете операциони сали на Клиниката за очни болести, кои Санитарната инспекција ги затвори поради присуство на бактерии во воздухот. Втората сала останува затворена се до добивањето на негативен бактериолошки резултат.

Затворањето на салите - спектакл

Време

СДСМ: Се прави спектакл со затворањето на операционите сали

А1

Отворени операционите сали на хирургија

Време

Хируршките сали проработија, на Очна клиника затворени

Дневник

Вечер А1 Време Канал5 Макфакс Макфакс А1 Канал5

13 поврзани вести »

Рупел: Резолуцијата за Косово – предизборен чекор

Макфакс - 08.12.2007

Љубљана Резолуцијата на српскиот Парламент за Косово е дел од предизборната атмосфера во Србија. Ова го изјави шефот на словенечката дипломатија Дмитриј Рупел, чија држава е нареден претседавач со Европската унија (ЕУ), во интервју за словенечката новинска агенција СТА.

Рупел очекува Македонија да влезе во НАТО

Утрински

Рупел очекува да добиеме покана од НАТО

Дневник

Рупел очекува Македонија да влезе во НАТО

Макфакс

Рупел:Договор и без испорачување на Младиќ

Макфакс

Дневник Канал5 Вечер А1 Макфакс Макфакс Макфакс

12 поврзани вести »

Ѕинго забрзано го враќа долгот и бара да плаќа на рати

Време - 06.12.2007

ПО НАПИСИТЕ ВО „ВРЕМЕ“ Фирмите на пратеникот и бизнисмен Љубисав Иванов - Ѕинго од вчера забрзано го плаќаат долгот за неплатена струја и преговараат со ЕСМ - ЕВН да им овозможи плаќање на рати. Станува збор за долг од повеќе од 100 илјади евра, направен за само неколку години, а финалните ...

Под лупа инвестициите на ЕВН

Дневник

ЕСМ-ЕВН ќе се реорганизира, ама нема да отпушта

Вечер

ЕВН: Инвестициите се остварени и видливи

А1

ЕВН ги покажува инвестициите, Владата чека ревизори

Време

Вест Време Утрински Дневник Вечер Канал5 Макфакс

12 поврзани вести »

Најмалку десет Палестинци убиени во Газа и Западниот брег

Макфакс - 08.12.2007

Газа Израелската армија убила најмалку десет палестински активисти од организацијата „Исламски џихад“ во операцијата спроведен во Појасот газа и на Западниот брег на реката Јордан. Палестински извори потврдуваат дека меѓу убиените е и Тарик Абу Рали (25), локален водач на бригадите „Ал Кудс“, ...

Силна палестинска економија – клучна за мирот

Макфакс

Израелците и Палестинците не очекуваат мир во 2008

Макфакс

Засилено обезбедувањето на Олмерт

Дневник

Убиени тројца Палестинци од израелската војска

Макфакс

Време Макфакс Макфакс Утрински Канал5 Макфакс Макфакс

12 поврзани вести »

Директорската плата 10 пати поголема од хигиеничарската

Време - 08.12.2007

ПРВИТЕ ЛУЃЕ ВО ЗДРАВСТВОТО СО ПОВИСОКИ ПРИМАЊА Највисоката директорска плата во здравството пресметано со додатоците за работен стаж и други додатоци ќе изнесува околу 50.000 денари. Раководните лица во здравствените установи со 150 вработени ќе земаат плата од 35.000 денари, таму каде што има ...

Зголемени платите на директорите на болниците и клиниките

Вест

Голем скок на директорските плати

Дневник

Директорите со директорски плати

Вечер

Поголеми плати за директорите во здравствените установи

А1

Канал5 Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс А1 Макфакс

12 поврзани вести »

Се избира најукрасен двор

Време - 08.12.2007

ГАЗИ БАБА Општината Гази Баба по повод новогодишните празници ќе избира најубаво украсен двор и балкон на своето подрачје, најавија општинарите. - Граѓаните на Гази Баба имаат долгогодишна традиција и искуство во новогодишното украсување и затоа сакаме да ги избереме најдобрите - велат во општината.

Избор на најубав новогодишен двор

Вечер

Избрани победниците на акцијата „Новогодишни бои на Скопје“

Макфакс

Ќе се избираат најукрасен двор и балкон во Гази Баба

Вест

Ќе се избира најубаво украсен двор

Утрински

Вечер Вест Време Утрински Дневник Макфакс

11 поврзани вести »