TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-12-03 до 2007-12-09

Седуммина загинати при бомбашки напад во Ирак

А1 - 08.12.2007

Најмалку седум лица загинаа, а 35 се повредени денеска при експлозија на автомобил-бомба во градот Бајџи, на 250 километри северно од ирачката престолнина Багдад. Како што соопшти претставник на ирачката полиција, меѓу загинатите се и шестмина полицајци.

Жена-бомбаш уби најмалку 25 лица

Утрински

Седуммина загинати при бомбашки напад во Ирак

Канал5

Бомба уби девет, а рани 66 лица во Багдад

Макфакс

Најмалку 25 загинати во напад на жена-самоубиец во Ирак

А1

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »

Успешно претставување на саемот на книгата во Софија

А1 - 08.12.2007

На 26-тото издание на саемот на книгата во Софија, Македонија направи успешно претставување. Во изминативе неколку денови на посетителите им беа разделени илјадници маици со слоганот „Секогаш до вас Република Македонија“, кој пред се асоцира на неминовноста од добрососедски односи.

Агресивно претставување на македонските издавачи во Софија

Утрински

Македонската приказна се продава како алва

Дневник

Имаме репрезентативно претставување во Софија

Вечер

Македонски ден на Саемот на книга во Софија

А1

Утрински Вечер Време Дневник

9 поврзани вести »

The Banker ја прогласи НЛБ Тутунска за банка на годината во Македонија

Капитал - 07.12.2007

The Banker ја прогласи НЛБ Тутунска за банка на годината во Македонија Престижната награда на меѓународното списание “The Banker” на НЛБ Тутунска банка и беше доделена на свеченост во Лондон на 28 ноември. Во конкуренција за најдобри банки во 143 држави беа 457 светски банки.

НЛБ Тутунска банка најдобра во Македонија

Време

„Банкер“ ја прогласи НЛБ Тутунска за банка на годината во Македонија

Утрински

НЛБ Тутунска - банка на годината

Дневник

НЛБ Тутунска - банка на годината

Вечер

А1 Канал5 Макфакс

8 поврзани вести »

Трпчески го загреа центарот за култура

Време - 08.12.2007

ДОНАЦИЈА ОД ПИЈАНИСТОТ Со парите од концертот на македонскиот пијанистички виртуоз Симон Трпчески, одржан во Прилеп, центарот за култура „Марко Цепенков“ купи опрема за загревање. Концертот предизвика голем интерес и воодушевување кај прилепската публика.

Хуманитарна вечер за уживање

Вест

И прилепската публика со овации за Симон Трпчески

Утрински

Успешен настап на Трпчески во Филаделфија

Макфакс

Симон Трпчески во Прилеп

Време

Утрински Дневник Вечер

8 поврзани вести »

Инзаги за историјата, Селтикво втората фаза

Утрински - 06.12.2007

Во клучниот меч фудбалерите на Мирчеа Луческу потфрлија. Шахтјор со победа над Бенфика можеше да избори пласман во втората фаза од Лигата на шампионите, но Бенфика ги шокира среде Доњецк. Уште во 22 минута Португалците водеа со 2:0 со головите на Кардозо.

Селтик ја искористи туѓата несреќа

Дневник

Инзаги за тројно славје

Вечер

Милан и Селтик во втората фаза од ЛШ

А1

Расплет во групата „Д“ во Лигата на шампионите

А1

Утрински Дневник Вечер

8 поврзани вести »

Танцот е метацивилизација

Време - 07.12.2007

НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА ВО МАНУ Танцот е уметност што не обединува, која ги брише разликите и границите и допира до секого, без разлика на националноста на која и припаѓа, рече министерот за култура Арифхикмет Џемаили на вчерашното отворање на научната конференција за танц во МАНУ.

Танцот е дел од македонското културно наследство

Дневник

Експертска дискусија за танцот во МАНУ

Дневник

Танцот - чувар на културната меморија

Време

УНЕСКО ја поддржа Рисимкин

Вест

Утрински Дневник Вечер

8 поврзани вести »

Алонсо потпишал двегодишен договор со Рено

Утрински - 08.12.2007

Шпанецот се врати во својот бивш тим, само неколку часа откако Французите беа прогласени за виновни за шпионирање на Мекларен, но не добија казна Според „Ел Мундо Депортиво“, двократниот светски шампион Фернадо Алонсо веќе решил да се врати во тимот на Рено и парафирал двегодишен договор со Флавио ...

Алонсо две години во Рено

Дневник

Рено е виновен, казна нема

Вечер

Формула 1: Рено е виновен, но не е казнет

А1

Мекларен сака Алонсо да се врати

Време

Вечер Вечер Вечер

8 поврзани вести »

Пандев одново е во тимот на колото во Италија

Време - 05.12.2007

ПО ОДЛИЧНАТА ПАРТИЈА ВО НЕДЕЛАТА ВО СЕРИЈА А Горан Пандев одново се најде во тимот на колото во Италија, по одличната игра и голот што го даде во неделата, на гости против Сиена (1-1), во 14. коло од фудбалската Серија А. Формацијата на тимот на колото е 4-3-3, а Пандев од тимот ги исфрли Златан ...

Пандев во тимот на колото

Вест

Пандев: Не мислам на трансфер

Вечер

Пандев не знае за доста, го постигна 9. гол есенва

Време

За Пандев Лацио има предност пред останатите

Вест

Утрински Вечер Дневник

8 поврзани вести »

Банкарите порачуваат_ Нема шанси да се намалат каматите

Утрински - 08.12.2007

Банкарите тврдат дека работат за профит и нема теорија да го послушаат министерот Славески За разлика од банкарите, фирмите и граѓаните не се воопшто среќни со сегашната висина на каматните стапки Банкарите во земјава порачуваат дека нема шанси безболно да ги намалат каматните стапки на своите ...

Животот на кредит се' уште скап

Дневник

Каматите може да се намалат за 2 отсто

Вест

Славески и Гошев се конфронтираа за каматите

Утрински

Славески и Гошев се судрија кај каматите

Дневник

Вечер А1 Канал5

8 поврзани вести »

Албанската влада бара УЕФА да изврши истрага

Време - 07.12.2007

СОМНЕЖ ЗА НАМЕСТЕНИ МЕЧЕВИ Министерот за спорт на Албанија, Јили Панго, ја повика УЕФА да изврши истрага за два квалификациски меча за ЕП 2008 на Албанија, за можните лажирања на дуелите со Белорусија и со Романија, во кои најзаплеткан во „продажбата“ бил првиот човек на федерацијата Армандо Дука, ...

Нема постапка од УЕФА за Македонија ЃП

Дневник

Комплетирано четвртото коло во Купот на УЕФА

А1

Прва половина од 4-то коло во Купот на УЕФА

А1

Букмејкерите оштетени за 7 млн. евра од три лажирани меча

Утрински

Време Време Дневник

8 поврзани вести »