TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-12-03 до 2007-12-09

Го убил татка си заради наследство

Време - 06.12.2007

ВО ПРОБИШТИПСКОТО СЕЛО ГОРНО БАРБАРЕВО Пробиштипјанец завчера вечер во расправија за семејното наследство физички го нападнал својот осумдесет и четиригодишен татко и пред очите на повеќе члена на семејството со удар со копач му го одзел животот.

Со копач по глава го убил татка си

Вест

Со копач по глава го убил татка си

Утрински

Син со копач убил татко

Дневник

Со копач го убил татка си за имот

Вечер

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Шеснаесет жртви на виулици во Америка

Дневник - 05.12.2007

Во снежното невреме што ги зафати североисточните сојузни држави и Средниот Запад на САД животот го загубија 16 лица , пренесува МИА. Возачите во американските североисточни држави се борат со мешавина од дожд и снег Часовите во повеќето училишта од Њујорк до Мејн се одложени или откажани поради ...

Загинаа најмалку 16 лица

Вечер

Снежно невреме во САД и Канада

А1

САД и Канада зафатени од снежно невреме

Канал5

Единаесетмина загинати во снежното невреме во САД

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Македонските граѓани се посиромашни

Канал5 - 05.12.2007

Ниски плати, низок животен стандард. Македонските граѓани се посиромашни. Цените на производите во последниве три месеци пораснаа за просечно 7%. Поскапе лебот, месото, јајцата, зејтинот. Минатиот месец производите достигнаа рекордно високи цени. Ниски плати, низок животен стандард.

Месото со нови цени по Нова година

Вест

Поскапувањата ја подгреваат инфлацијата

Утрински

Трет бран поскапување до Нова Година

Вечер

Поскапе храната

Вест

Дневник Вечер

7 поврзани вести »

Над 1.800 бегалци по турските напади во северен Ирак

Макфакс - 08.12.2007

Багдад Над 1.800 лица биле приморани да ги напуштат своите домови по турските бомбардирања над северен Ирак, извршени во неделата. Ова денеска го соопшти врховниот комесаријат на Обединетите нации, од каде изразија загриженост поради ситуацијата во ирачки Курдистан.

Претседателот на Курдистан ја одби средбата со Рајс

Макфакс

Околу 300 турски војници навлегле во Ирак

Макфакс

Ирачкиот парламент ги осуди турските напади врз Курдистан

Макфакс

Нови напади на турската армија во ирачки Курдистан

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Експлозија на бомба во Париз

Утрински - 07.12.2007

Париз - Експлозијата на бомба на четвртиот кат во зградата број 52 која се наоѓа на булеварот „Малзерб“ во VIII париски арондисман, усмрти едно и рани пет лица. Според првите информации од Префектурата на париската полиција, станува збор за атентат.

Бомба во Призрен

Дневник

Уапсен осомничен за експлозијата во Париз

Макфакс

Еден загинат при експлозија на бомба во Париз

А1

Експлозија во Париз – еден загинат

Макфакс

Утрински Макфакс

7 поврзани вести »

Опожарени обложувалници во Прилеп и Македонски Брод

А1 - 08.12.2007

Неколку непознати сторители изутрината подметнале пожар на влезната врата на обложувалницата „Премиер“ во центарот на Прилеп. Според портпаролот на МВР, Иво Котевски оштетена е само влезната врата на обложувалницата и е предизвикана материјална штета од околу 5.000 денари.

Затворени пет спортски обложувачници

Време

Затворени пет обложувалници во Тетово

Утрински

Тетовци останаа без обложување

Дневник

Опожарени обложувалници во Прилеп и Македонски Брод

Канал5

Макфакс Дневник

7 поврзани вести »

Уништени видеоленти со мачени алкаедовци

Време - 08.12.2007

ЦИА БРИШЕЛА ДОКАЗИ Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) уништила видеоленти на кои се гледаат нејзини оперативци како мачат припадници на Ал каеда додека ги испрашуваат, пренесува МИА. Видеолентите биле снимени во 2002 година, а биле уништени во 2005 година, се вели во писмо од ...

ЦИА уништила видеокасети со испрашување на затвореници

Утрински

ЦИА уништила снимки од измачувања

Дневник

Демократите бараат истрага за уништување на снимките на ЦИА

Макфакс

Конгресот ќе и' забрани на ЦИА да ги мачи осомничените

Утрински

Канал5 Канал5

7 поврзани вести »

Секоја четврта жена во Црна Гора е физички малтретирана

А1 - 09.12.2007

Секоја четврта жена во Црна Гора е жртва на физичко, а секоја втора на вербално насилство. Ова го покажа истражувањето на невладините организации, објавено на семинарот „Стоп на насилството над жените“, што се одржа вчера во Пржно.

Албанците во Црна Гора бараат гарантирани места во Парламентот

Макфакс

Секоја четврта жена во Црна Гора е физички малтретирана

Макфакс

Рочен: Црна Гора со забрзани чекори кон НАТО

Макфакс

Во Црна Гора регистрирани над 100 исламски екстремисти

Макфакс

Макфакс Вечер

7 поврзани вести »

Седум грчки млекарници казнети поради фиксирање на цените

Канал5 - 04.12.2007

Комисијата за заштита на конкуренцијата во Грција казни седум грчки производители на млечни производи, вклучувајќи ги и петте најголеми млекари во земјата, со вкупно 48,3 милиони евра поради фиксирање на цените. Атина, 4 декември (МИА) - Комисијата за заштита на конкуренцијата во Грција казни седум ...

Милионски казни за грчките млекари

Макфакс

Проработи шведската млекарница

Вест

Македонско млеко со шведска технологија

Време

„Сведмилк“ официјално почна со работа

Утрински

Дневник Вечер

7 поврзани вести »

Владата намени 11 милиони евра за вработување и за социјални станови

Утрински - 06.12.2007

Владата вчера одлучи да намени 360 милиони денари (шест милиони евра) за поттикнување самовработување и 300 милиони денари (пет милиони евра) за изградба на социјални станови. Почнувајќи од февруари идната година, Владата ќе го реализира проектот за самовработување со кој се предвидува одобрување ...

Владата дава 11 милиони евра за вработувања и за станови

Дневник

11 милиони евра за вработување и социјални станови

Вечер

11 милиони евра за самовработување и социјални станови

А1

Владата одвои 660 милиони денари за поттикнување на вработувањето и за изградба на социјални станови

Канал5

Макфакс

6 поврзани вести »