TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2007-12-03 до 2007-12-09

Тупурковски: Јас сум жртва, а не злосторник

А1 - 08.12.2007

Васил Тупурковски се чувствува како жртва на политички структури со криминални досиеја. Не сум ни злосторник ниту, пак, криминалец, вели Тупурковски кој е обвинет за злоупотреба на службената положба со тајванските кредити. Но, според него, во држава како Македонија се е можно.

Тупурковски не го коментира случајот „Тајвански кредити“ додека не го добие обвинението

Утрински

Васил Тупурковски обвинет за злоупотреби на тајвански кредити

Утрински

Тупурковски ќе одговара за кредитите од Тајван

Дневник

Тупурковски е обвинет за осум случаи

А1

А1

6 поврзани вести »

Ништо од Драгица Кресоја за вториот круг

Утрински - 07.12.2007

Главната причина за негативниот одговор е што Кресоја има одиграно само половина од предвидената една сезона во првенството на Македонија Србинката доби македонски пасош, но таа ќе има право да игра за Македонија дури во август 2008 Од нашиот известувач РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ МЕЦ - Најавеното ...

Кресоја ќе чека до септември 2008

Дневник

СП остана сон за Кресоја

Вечер

Кресоја чека дозвола од ИХФ

Вечер

Кресоја ќе игра за Македонија во вториот круг?

Време

Дневник

6 поврзани вести »

Дискриминирани и како жени, и како Ромки

Време - 07.12.2007

ИЗВЕШТАЈ НА АМНЕСТИ ИНТЕРНЕШНЕЛ Водечката светска организација за заштита на човековите права Амнести интернешнел ја обвини македонската влада дека системски ги дискриминира ромските жени. - Ромките се двојно дискриминирани во Македонија, еднаш затоа што се жени, а потоа затоа што се Роми - изјави ...

Ромките се двојно дискриминирани

Утрински

Ромките двојно дискриминирани

Дневник

Двојна дискриминацаија на Ромките

Вечер

Ромките дискриминирани според пол и етничка припадност

А1

Макфакс

6 поврзани вести »

Спасов и ја врати публиката на Филхармонијата

Време - 08.12.2007

ЏЕЗ-СИМФОНИСКИ КОНЦЕРТ Дека пошироката публика повеќе сака да слуша симфониска музика, која во основа не е класика, уште еднаш се потврди на последниот концерт на Македонската филхармонија на кој настапи бугарскиот кавалџија Теодосиј Спасов.

Уште еден фасцинантен настап на Теодосиј Спасов

Утрински

Теодосиј Спасов ќе џезира со Филхармонијата

Вест

Концерт со Теодосиј Спасов

Време

Теодосиј Спасов - солист со Македонската филхармонија

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

ЕЛЕМ ги продава "Молика" и "Бисер"

Вест - 06.12.2007

БИТОЛСКИОТ И КИЧЕВСКИОТ ХОТЕЛ СЕ НУДАТ НА МЕЃУНАРОДЕН ТЕНДЕР "Електрани на Македонија" (ЕЛЕМ) вчера објави меѓународен тендер со претквалификација за продажба на хотелот "Молика" на Пелистер и "Бисер" во Крушино. Јавната објава е во согласност со владината одлука за продажба на ДООЕЛ-ите кои се во ...

За хотелот „Молика“ на Пелистер Владата бара нов газда

Утрински

Државата бара нов газда за „Молика“

Дневник

Хотелот Молика на тендер

Вечер

Објавен тендер за продажба на хотелот „Молика“

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Светителот со глава на пес е реткост

Време - 07.12.2007

КОИ ИКОНИ ВЛЕГОА ВО „WAS IST KUNST MACEDONIA“ НА „ИРВИН“ Иконите, вклучени во „Was ist kunst Macedonia“, еден од петте проекти со кои од синоќа во „Мала станица“ се претставува култната словенечка група „Ирвин“, се позајмени од прилепскиот музеј и содржат една ретка претстава на светител со ...

„Ирвин“ направи „Was ist kunst Macedonia“

Време

Мртовец ја возбуди Мала станица

Вест

Was is Kunst Macedonia во „Мала станица“

Утрински

Култната група ИРВИН со пет проекти во Скопје

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Четворица кандидати за наследник на Ван Бастен

Вечер - 07.12.2007

За клупата на "лалињата" конкурираат Франк Рајкард, Берт ван Марвајк, Фред Рутен и Ко Адријансен Македонија не е единствена во 9. квалификациска група за СП 2010 која нема селектор. Во потрага по прв стручњак на клупата е и Шкотска, а тоа ќе им се случи и на Холанѓаните по завршување на ЕП 2008.

Марко ван Бастен заминува од клупата по ЕП 2008

Утрински

Ван Бастен заминува по Евро 2008

Дневник

Ван Бастен заминува по ЕП 2008

Вечер

Ван Бастен ја откачи Барса

Вечер

Вечер

6 поврзани вести »

Отворен српски конзулат

Вест - 05.12.2007

НА ШИРОК СОКАК ВО БИТОЛА Битола го врати некогашниот конзулски сјај, дури и ја надмина златната бројка од 9 конзулати во минатото, со вчерашното отворање на конзулатот на Р. Србија, кој е десетти во овој град. Почесниот конзулат на Р.

Почесен српски конзулат во Битола

Утрински

Ај што не е Србин, ама да беше чесен!

Време

Отворен српски конзулат во Битола

Канал5

Српски конзулат ќе се отвори денеска во Битола

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Болтон ги исфрли очајните белграѓани од Европа

Утрински - 08.12.2007

Последниот пораз од Болтон на „Маракана“ од 0:1, потврда за големата криза кај некогашниот европски и светски првак Англискиот Болтон, кој со голема мака го елиминира нашиот Работнички Кометал во Купот на УЕФА, речиси со втор состав истрча на „Мараканa“ и ја совлада очајната Црвена звезда, ...

Ц. Звезда загуби од резервите на Болтон

Дневник

Болтон ја згасна Звезда

Вечер

Последна шанса за Ц. Звезда, Алборг и за Австрија

Време

Црвена Звезда мора да го победи Болтон

Дневник

Вечер

6 поврзани вести »

Утврдено четврто жариште на птичји грип во Полска

Канал5 - 09.12.2007

Четврто жариште на птичји грип предизвикан од вирусот Х5Н1 е лоцирано во централна Полска, 50 километри оддалечено од трите останати жаришта, утврдени во текот на измината седмица, изјави синоќа главниот државен ветеринар Ева Лех.

СЗО потврди пренесување на птичјиот грип од човек на човек

Макфакс

Жена почина од птичји грип во Египет

Макфакс

Едно лице почина од птичји грип во Кина

А1

Ново огниште на птичји грип во Полска

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »