TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-02-19 - 2007-02-25

61 илјада вработени во „Дојче Телеком“ можат да останат без работа

А1 - 24.02.2007

Околу 61 илјада работници од „Дојче Телеком“ пред опасност да останат без работа. Германскиот синдикат обелодени, дека Телекомуникациската корпорација има план за одвојување на цели сектори во посебни единици. Базата на „Дојче Телеком“ ги негира ваквите бројки, но потврдува дека планира да ги ...

ДРАСТИЧЕН СКОК НА ВРЕДНОСТА НА АКЦИИТЕ НА НАЈПРОФИТАБИЛНАТА КОМПАНИЈА ВО ЗЕМЈАВА Дивидендата ја билда вредноста на акциите на Телеком

Вечер Прес

КОМПАНИЈАТА СЕ НОТИФИЦИРАЛА ЗА НУДЕЊЕ УСЛУГИ ВО ФИКСНАТА ТЕЛЕФОНИЈА Космофон сака да стане фиксен оператор

Вечер Прес

„Космофон“ ги намалува загубите во Македонија

А1

Втора опомена за манипулативниот трошок на телекомот

Дневник

Вечер Прес Вечер Прес Утрински Вест Вечер Прес А1 Дневник Вечер Прес

16 поврзани вести »

Уште еден спектакл со Струмичкиот карневал

Утрински - 22.02.2007

ТРАДИЦИЈА Сузана Тасева Голема река од маскирани луѓе завчеравечер потече низ улиците на Струмица. Космополити, ослепени Самуилови војници, мускетари, мечки, фараони со нивна придружба, птици, гондола од Венеција, домати, игроорци и пејачи ја поминаа маршрутата низ струмичките улици за да ги ...

Рио во Македонија

Вест

„Ние сме космополити“ - најдобра групна маска

Време

Мускетари и фараони прошетаа под Царевите кули

Дневник

Од куќа украдени пари и накит

Дневник

А1 Утрински Канал5 Време А1 А1 Време Вест

16 поврзани вести »

Студентите размислуваат за поинакво организирање во заштитата на нивните права

Канал5 - 23.02.2007

Студентите од универзитетот св. Кирил и Методи сакаат промени во студентското организирање, да се воведе студентски парламент. Шестиот ден од петицијата што ја организира Македонскиот образовен форум, собрани се повеќе од 8 илјади студентски гласови, со што се потврдува дека на студентите им е ...

Студентите незадоволни од третманот во општеството

Утрински

Дозволата за престој - најтежок испит за нашите студенти во Грција

Дневник

Професор условувал студенти да ја купат неговата книга ако сакаат да се појават на испит

Канал5

Форум на студенти од Европа

Дневник

Вечер Прес А1 Вест Дневник Време Утрински Време Вечер Прес

15 поврзани вести »

Притвор за 35 полицајци и цариници

А1 - 25.02.2007

Притвор за 35 полицајци и цариници, уапсени за примање поткуп во петочната полициска акција, истражните судии одлучија доцна синоќа. Шестмина од уапсените се пуштени од слобода, за двајца полицајци обвинителството се откажало од гонење, останатите биле приправници на граничните премини и затоа се ...

30 дневен притвор за 43-ца полицајци и цариници обвинети дека примале мито

Канал5

Обвинетите полицајци и цариници изведени на суд

А1

Уапсени 26 полицајци и девет цариници осомничени дека земале мито

Утрински

Уапсени 26 полицајци, 9 цариници и тројца угостители

Вест

Дневник Време Канал5 Вечер Прес А1 Дневник Канал5 Вест

14 поврзани вести »

Израел чека „зелено светло“ од САД да го нападне Иран

А1 - 24.02.2007

Израел чека „зелено светло“ од САД за да превземе воздушен удар врз иранските нуклеарни инсталации, пишува денеска лондонски „Дејли Телеграф“. Весникот цитира висок израелски воен претставник, според кого, САД и Израел ја разгледуваат можноста, американската војска да овозможи воздушен коридор над ...

Иран никако не се откажува од нуклеарната програма

Вест

Иран не го признава судот на ОН

Дневник

„Дејли телеграф“: Израел чека „зелено светло“ за напад врз нуклеарни објекти во Иран

Канал5

Спорната иранска нуклеарна програма е на крстосница

А1

Канал5 Дневник Утрински Вест Дневник Канал5 Време

12 поврзани вести »

Наполитано не ја прифати оставката на Проди

А1 - 24.02.2007

Италијанскиот претседател Џорџо Наполитано денеска одлучи да не ја прифати понудената оставка на премиерот Романо Проди. Наполитано оваа одлука ја донесе по консултациите со опозиција и со партиите од владеачката коалиција. Наполитано, по денешната средба со Проди, го упати премиерот да побара ...

Наполитано побара од Проди да остане премиер

А1

Италијанскиот претседател побара од Романо Проди да остане премиер

Канал5

Романо Проди добива шанса да формира нова влада

Утрински

Проди останува премиер

Вест

А1 Вест Време Дневник Вечер Прес А1 Канал5

12 поврзани вести »

Првите пари од поскапувањето на водата ќе одат за канализација во Инџиково

Утрински - 22.02.2007

Дел од новиот прилив финансии ќе се употребат и за замена на азбестните цевки во мрежата во Скопје САЊА НАУМОВСКА Изградбата на фекалната канализација во Инџиково е главен приоритет на „Водовод и канализација“, кој ќе биде реализиран со првите средства кои ќе пристигнат по покачувањето на цената на ...

Ќе поскапат лебот, храната, пијалаците, чистењето...

Време

Одлуката за поскапување на водата ги вознемири граѓаните

А1

Водата поскапе за 100 насто

Вест

Скопјани ќе плаќаат 100 проценти поскапа вода

Утрински

Дневник Време Вечер Прес А1 Канал5 Време

11 поврзани вести »

Андов против Црвенковски, Фрчкоски против Андов

Дневник - 21.02.2007

Фрчкоски му препорача на Андов вечерна школа, по изјавата дека претседателот нема право да предлага амбасадори Претседателот Бранко Црвенковски нема право да предлага амбасадори, оцени вчера пратеникот Стојан Андов, коментирајќи ја војната помеѓу шефот на државата и Владата околу назначувањето нови ...

Андов: Црвенковски мора да ги именува амбасадорите предложени од Владата

Вест

Андов му порача на Црвенковски да не си дава амбасадорски овластувања

Утрински

На Црвенковски му залепија етикета „командант Коки“

Време

Црвенковски излегува од своите надлежности

Вечер Прес

А1 Дневник Канал5 Вечер Прес А1 Канал5

11 поврзани вести »

Бритни тепа со чадор

Вечер Прес - 24.02.2007

Откако Кевин Федерлајн не и отворил врата на неговата бивша сопруга Бритни Спирс, таа збеснала и лутината ја истурила на фотографите. Таа имала план да го посети домот на Кевин во долината Сан Фернандо, ѕвонела на домофонот, но никој не и отворил врата.

Бритни со чадор ги нападнала фотограферите

А1

Бритни Спирс повторно на Клиника за рехабилитација

А1

Бритни се врати на рехабилитација

Дневник

Поп-принцезата стана раскалашена девојка

Вечер Прес

А1 Вечер Прес А1 Вест Дневник Вечер Прес

11 поврзани вести »

Индија и Пакистан потпишаа договор за јакнење на довербата

А1 - 21.02.2007

Министрите за надворешни работи на Индија и Пакистан, Пранаб Мухерџи и Хуршид Мехмуд Касури денеска во Њу Делхи потпишаа договор за намалување на ризикот од случајна употреба на нуклеарно оружје. Детали од договорот не се соопштени, но локалните медиуми јавуваат дека тој содржи мерки насочени кон ...

Индија во потера по бомбашите

Вест

Двајца мажи го разнесоа возот

Вечер Прес

Две бомби запалија воз и убија 66 лица на релација Индија - Пакистан

Утрински

Бомби во возот Индија-Пакистан убија 66-мина

Вест

Време Дневник Вечер Прес А1 Канал5

10 поврзани вести »