TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-02-19 - 2007-02-25

Осум години малолетнички затвор за убиство на таксист

Вест - 21.02.2007

ОСНОВЕН СУД ВО ТЕТОВО Ќ. К. (17) од тетовското село Џепчиште вчера во Тетовскиот суд беше осуден на казна 8 години малолетнички затвор, а на неговиот другар и соселанец О.М. (15) му е изречена воспитна мерка упат во воспитно-поправен дом, оти без никаков мотив го убиле таксистот Али Љазим (54) од ...

Осум години малолетнички затвор за убиство на таксист

Утрински

Малолетници осудени за убиство на таксист

Дневник

Малолетници осудени за убиство на таксист

Време

Малолетници осудени за убиство

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Лажниот адвокат тврди дека зел 8.000 евра

Вест - 20.02.2007

ПРИТВОРЕНИОТ ЗА ИЗМАМА НА СЕМЕЈСТВОТО НА МИЈАЛЧЕ БОГДАНОВ ОД ШТИП ДАЛ ИЗЈАВА ПРЕД ИСТРАЖЕН СУДИЈА ВО ШТИП За кумановецот Даворин Д., кој од штипското семејство Богданови со измама зел 12.000 евра за да го ослободи Мијалче Богданов од издржување казна затвор за дрога во Грција, деновиве дал изјава ...

Фатен измамник што вети ослободување на штипскиот камионџија

Дневник

Им зел 12.000 евра за слободата на Мијалче

Вест

Зел 12.000 евра од семејство на осуденик во Грција

Време

Измамник зел 12.000 евра од семејството на штипскиот возач затворен во Грција

Утрински

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Вработените бараат акции од „Македонски железници“

Утрински - 24.02.2007

Вработените во „Македонски железници“ ќе бараат акции во рамки на трансформацијата на претпријатието, бидејќи со нивни средства се развивала инфраструктурата на претпријатието, а биле изградени и одморалишта кои денес се дадени на концесија.

Железница ќе отпушта нови 390 работници

Вест

Можни се нови отпуштања

Време

Откази за 390 и вработување за 190 нови железничари

Дневник

Од Железницата, годинава, ќе се отпуштат 390 луѓе

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Со дрво и' скршил 12 ребра на сопругата

Дневник - 24.02.2007

Полицијата поднела пријава против Станко Велковски (57) од селото Саса, Општина Македонска Каменица, кој со удари со дрво и' ги скршил вилицата и 12 ребра на сопругата. Тешкоповредената Трајанка (60) поради сериозноста на повредите била донесена во Клиничкиот центар во Скопје.

Со стап и ги скршил ребрата и вилицата

Вест

Во афект и' скршил 12 ребра на сопругата

Утрински

Со летва и скршил 12 ребра на сопругата

Време

Сопруг ја претепал својата жена во селото Саса

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Притвор за сите професори

Вечер Прес - 24.02.2007

Истражниот судија на Окружниот суд во Смедерево по вчерашното сослушување, им определи притвор од 30 дена на сите професори од Правниот факултет во Крагуевац кои беа осомничени за примање мито. Од МВР на Србија се дознава дека акцијата ќе продолжи и на другите факултети на универзитетите во Србија ...

Уапсени уште тројца професори во Србија

А1

Таен агент ги поткупувал професорите!

Вечер Прес

Професори од Правниот факултет во Крагуевац продавале дипломи

А1

Испоапсен Правен факултет

Време

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Фрлена кашикара пред кафе бар и бифе

Вест - 22.02.2007

ЕКСПЛОЗИЈА ВО СКОПСКАТА НАСЕЛБА ТОПААНСКО ПОЛЕ Рачна бомба "кашикара" вчераутро била фрлена на улицата Тале Христов пред бифе билјардот "Нечко" и кафе-барот "Џани" во скопската населба Топаанско Поле. Од силната детонација предизвикана е голема материјална штета, но, жртви и повредени нема.

Фрлена „кашикара“ во кафе-бар и билјард

Време

„Кашикара“ пукна пред два кафулиња во Топанско Поле

Утрински

„Кашикара“ фрлена пред два локала

Дневник

Кашикара фрлена пред локали

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Хашките случаи се враќаат по јуни

Дневник - 23.02.2007

Хашките предмети ќе почнат да ги враќаат по јуни годинава откако ќе биде донесен законот за соработка со Хашкиот трибунал и откако ќе завршат обуките на судии и обвинители за постапување, најави вчера министерот за правда Михајло Маневски.

Хашките предмети ќе чекаат закон

Вечер Прес

Хашките предмети од јуни во Македонија

Канал5

Судството се подготвува за хашките случаи

Дневник

Хашките случаи ќе бидат тест за македонското судство

Утрински

Време

6 поврзани вести »

25 загинати ви пожар во инвалидски дом во Летонија

Вест - 24.02.2007

Рига, 24 февруари - Најмалку 25 лица загинаа во пожар кој прексиноќа избувна во дом за инвалиди во летонското село Алсунга. Според првичните податоци, пожарникарите успеале да спасат 66 лица, соопшти противпожарната служба. Нешто по полноќ било јавено за пожарот, но кога пожарникарите пристигнале ...

Изгореа 27 лица во дом за инвалиди

Дневник

Над 27 мртви во пожар во дом за инвалиди

Време

Изгореа над 27 инвалиди

Вечер Прес

Најмалку 27 загинати во пожар во инвалидски дом во Летонија

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Фрлена бомба во куќа

Дневник - 24.02.2007

Нема повредени во експлозија на бомба, завчера во дворот од куќата на Џемази Хамзаи (42) во тетовското село Синичане, соопшти МВР. Ова е втора експлозија во Синичане за десетина дена. Полицијата направила увид на местото, а земени се и делови од експлозивната направа за вештачење.

Фрлена бомба во двор на куќа

Вест

Синиќане го тресат експлозии поради проблем со спортско игралиште

Утрински

Фрлена бомба во двор од куќа

Време

Фрлена експлозивна направа во тетовско Синичане

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Иселените од бараките во Бутел втор ден на отворено

А1 - 24.02.2007

Втор ден под отворено небо. Нема конкретно решение за иселените семејства од бараките во Бутел. Од Центарот за социјални работи им ветиле дека ќе ги сместат во Центарот за бездомници во Катланово, но дури од понеделник. До тогаш овие семејства се оставени сами на себе.

Социјалците во Бутел присилно иселени

Време

Од трошните бараки иселени 22 семејства

Дневник

Шест семејства се исфрлени од старите судски бараки во Бутел под ведро небо

Утрински

Шест семејства без покрив над глава

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »