TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-02-19 - 2007-02-25

Потрага по идентитетот

Дневник - 21.02.2007

На репертоарот на Драмскиот театар е претставата „Македонски рулет“, преку која авторот на текстот Љубиша Георгиевски ни порачува дека „Македонецот на Македонецот му е Македонец!“ . Се работи за текст - сценарио за филм во кое Георгиевски користи и мотиви од пиесата „Црна“ што ја создаде заедно со ...

Опседнати со минатото, забораваме на идината

Утрински

Ова е претстава во која Македонецот не е Македонче!

Време

Приказна за нашите и вашите

Вест

Прифатлив македонски рулет

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Клубовите ќе се молат за дарежлив организатор

Време - 23.02.2007

КОНКУРС ЗА КУПОТ Игор Крстевски Осумте екипи, учесници на фајналејт-турнирот во Купот на Македонија, во следните две недели, за кога е закажана лицитацијата по конкурсот што деновиве ќе треба да биде распишан, ќе се молат идниот организатор да понуди сума поголема од 15.000 евра бидејќи парите што ...

Превентива за навивачките групи

Вест

Официјализација на младинските селектори

Време

Образованието, искуството и успесите - небитни услови за КФМ

Време

Стручниот совет во стилот на Дедо Мраз

Време
5 поврзани вести »

„Енергетика Скопје“ ќе донесе гас

Дневник - 22.02.2007

Анализите покажале дека благодатите од гасификацијата први ќе ги почувствуваат жителите од населбите Црниче, Пржино, Хром, Радишани, Ченто и Железарница Скопје доби ново јавно градско претпријатие за енергетика што ќе се грижи за спроведување на гасификацијата во метрополата.

Ново јавно претпријатие ќе го снабдува Скопје со природен гас

Утрински

Ќе се формира јавно претпријатие за енергетика

Време

Формирано јавно претпријатие за гасификација

Вест

И енергетиката надлежност на Градот

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Jубилејот во знак на транзицијата и непотизмот

Утрински - 21.02.2007

БУБАМАРА Катерина Шекеровска Повеќе од 3,5 часа завчеравечер во казнено-поправниот дом Универзална сала траеше заложничката драма на над 1.500 консументи на добро расположение, убава песна и релаксирана вечер, кои го прославија десетгодишниот јубилеј на „Златна бубамара на популарноста“, овој пат ...

Е, овој ти е држава! Фала Богу, оправисмо се!

Време

Сатиричен лет во транзицискиот затвор

Дневник

Одлична журка, но веќе видени гости!

Вечер Прес

Јубилејна "Златна Бубамара"

Вест
5 поврзани вести »

Ме товарат за стан што го купи синот!

Време - 21.02.2007

ВИОЛЕТА АЛАРОВА, ГРАДОНАЧАЛНИК НА ОПШТИНАТА ЦЕНТАР ТВРДИ Мери Јордановска Во прашање се големи и матни игри, тврди градоначалничката на Центар Виолета Аларова по објавените информации дека Управата за јавни приходи утврдила дека нејзиниот имот е несразмерно зголемен од она што реално можела да го ...

Аларова тврди дека не затајува данок

Дневник

УЈП го следи патот на парите кај 60 функционери

Утрински

Аларова го обелодени имотот

Вечер Прес

Попчевска, Димов, Аларова - затајувачи на данок

Време
5 поврзани вести »

Балетот „Жизел“ со гости од Белград

Дневник - 23.02.2007

Македонскиот балет утревечер ќе ја изведе претставата „Жизел“ од Адолф Адам, во кореографија на Леонид Лавровски. Во главните ролји ќе настапат гостите од Белград - Мила Драгичевиќ во насловната улога и Константин Костјуков во улогата на Алберт. „Жизел“ е романтично-фантастичен балет во два чина.

"Жизел" со гости од Белград

Вест

Балетот „Жизел“ со гости од Белград

Време

Жизел со првеници од Србија

Вечер Прес

Балетот „Жизел“ со гости од Белград

А1
5 поврзани вести »

ЕЛЕМ ќе инвестира 16,6 милиони евра во Брод Гнеотино

Време - 23.02.2007

СО КРЕДИТ ОД КХВ БАНКА Претставници на германската „КХВ Банка“ и „Електрани на Македонија“ вчера потпишаа договор за заем од 16,6 милиони евра кои ќе се искористат за набавка на механизација потребна за новиот јагленокоп кај Битола, Брод-Гнеотино.

ЕЛЕМ СЕ ЗАДОЛЖИ 16,6 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА КОПОТ БРОД-ГНЕОТИНО

Вечер Прес

Македонски електрани ќе се задолжат за јагленокопот Брод-Гнеотино

А1

Кредит од 14,4 милиони евра за Брод-Гнеотино

Вечер Прес

ЕЛЕМ со кредит ќе го активира рудникот за јаглен кај Брод

А1
5 поврзани вести »

Каролина Гочева победник на Евросонг 2007

А1 - 25.02.2007

Македонија го доби својот евровизиски претставник, Каролина Гочева оваа година ќе ја претставува нашата земја на изборот на песна на Евровизија, кој ќе се одржи во Хелсинки, Финска. На синоќешниот национален избор на песна за Евровизија, во конкуренција на 15 песни и вкупно 17 изведувачи, убедливо, ...

Македонија доцна синоќа го избра својот претставник за Евросонг 2007 во Хелсинки

Канал5

Вечерва се избира патникот за Хелсинки

Време

Евросонг 2007 - кој ќе не претставува во Финска?

Канал5

Да се оди на Евровизија, па макар и со ѓаволот!

Дневник
5 поврзани вести »

Француска претстава со циркус, музика и сликарство

Дневник - 22.02.2007

Претставата „Приказна за сенката која...“ на француската група „Кри-О“, ќе биде изведена вечерва во 20 часот, во Младинскиот културен центар во Скопје. Гостувањето го организира Францускиот културен центар, од каде што најавија дека станува збор за необична и несекојдневна театарска група.

Спој на циркус, музика и на ликовна уметност

Време

Гостуваат Французи со циркуско-театарска претстава

Вест

Француската трупа „Кри-о“ гостува со мултимедијален проект

Утрински

Приказна за сенката... на Кри-О

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Молотов коктел фрлен во објект на ИВЗ

Утрински - 19.02.2007

ТЕТОВО - Во барака на Исламската верска заедница, ноќта спроти саботата, низ искршено прозорско стакло, е фрлено шише со запалива течност. Од предизвиканиот пожар, изгорел тепихот, а биле оштетени дел од инвентарот и ѕидовите. Полицијата трага по сторителите.

„Молотов коктел“ во барака на ИВЗ

Дневник

Фрлен молотов коктел во барака

Вест

Подметнат пожар во барака на ИВЗ

Време

Молотов коктел за ИВЗ

Вечер Прес
5 поврзани вести »