TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2007-02-19 - 2007-02-25

Измислиле бачило за да ја заколат државата

Дневник - 24.02.2007

ЗА ГОЛЕМАТА АФЕРА Сценариото на овчарот Џемаили и на нотарот Стојменовиќ, во кое свои улоги имале и други лица, државата го плати со 730.000 евра отштета Иако знаеле дека немало ракетирање на бачилото на овчарот Иснифарис Џемаили во 2001 година, ветеринарот Мухамет Арифи и полицаецот Душан Стојанов ...

Никола, како можеше ова да ми го сместиш?!

Време

Работев по сугестија и по барање на нотарот Стојменовиќ!

Време

Првото бачило на Иснифарис било во Чаршијата

Дневник

На Џемаили му се крева притисокот, Ракочевиќ психички попушта

Време
5 поврзани вести »

Атина чека американска помош да ги реши проблемите со Македонија и со Турција

Утрински - 21.02.2007

Атина - Атина се надева на помош и поддршка од САД за да ги реши надворешнополитичките проблеми со Македонија и со Турција, пишуваат локалните весници, цитирајќи неименувани дипломати. Спорот со Скопје за името на Македонија се наоѓа во последната фаза, со оглед на тоа што владата во Атина треба да ...

Атина бара помош од САД во завршната битка за името

Дневник

Атина се надева на поддршка од САД за проблемите со Македонија

А1

Атина се надева на американска помош за решавање на надворешнополитичките проблеми

Канал5

Македонското прашање катастрофа за Атина

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Оригиналните „Грлс агеинст бојс“ ги заведоа и најпребирливите

Време - 21.02.2007

КЛУПСКИ КОНЦЕРТ ВО „КАСТРО“ Михајло Грбевски Моќните тонови проследени со убиствена ритам-секција завчеравечер го разорија скопскиот клуб „Кастро“. По едномесечната бомбастична најава, американски состав „Грлс агеинст бојс“ конечно дојде и на најпрофесионален начин го одработи својот дел.

Високонапонско музичко „грмење“

Дневник

Спектакл на „Златна бубамара“

Дневник

Њујоршка клубска свирка со "Грлс агенст бојс"

Вест

„Мугер фугер“ и „Бернајс пропаганда“ предгрупи на „Грлс агеинст бојс“

Време
5 поврзани вести »

Центар ги штити маркичките во паркот

Дневник - 20.02.2007

Општината Центар вчера цел ден не сакаше да одговори дали ќе ги избрише маркичките за изградба на објекти во Градскиот парк, како што завчера побараа советниците од групата на СДСМ. Надлежните единствено одговорија дека за плановите треба да си преземат одговорност во СДСМ, зашто сите урбанистички ...

"ЗА" нов план за Градски парк

Вечер Прес

Уште еден кинески sид во Градски парк

Вест

СДСМ бара бришење на спорните маркички во скопскиот парк

Дневник

Да се избришат маркичките од паркот

Време
5 поврзани вести »

Пронајдени 33 тромблонски мини во најлон кеса

Вест - 19.02.2007

НА ПАТОТ ПРИЛЕП - ГРАДСКО, КАЈ ЗАПОЛШКИ МОСТ Триесет и три тромблонски мини, спакувани во најлонска кеса, биле пронајдени во саботата на нива во месноста Заполшки Мост, покрај патот Прилеп - Градско. Кесата со мините ја забележала Валентина Николовска, која заедно со својот сопруг дошле на нивата ...

Откриени тромблонски мини во нива

Утрински

Најдена вреќа со триесетина тромблонски мини

Време

Орале нива, откопале мини

Дневник

Најдени тромблонски мини

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Потрошени се пари за неизведени претстави

Време - 22.02.2007

РЕВИЗИЈА ВО МОБ Наследивме големи долгови од претходното раководство и ја затекнавме куќата во катастрофална состојба. Вака ја почна првата средба со новинарите Оливер Арсовски, новиот генерален директор на Македонската опера и балет.

Македонската опера и балет се соочува со големи финансиски долгови

Утрински

Долгови имаме, но планови многу повеќе

Дневник

Националната опера и балет оставена во долгови

Вест

Во МОБ се затајувало данок

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Утре ќе се знае колку купувачи ќе влезат во трката за охридските плажи

А1 - 25.02.2007

Ковертираните понуди за закуп на Охридските плажи, дадени на лицитација, што се чуваат во архивите на Министерството за транспорт треба да бидат отворени утре, кога ке се знае и колкав е бројот на потенцијалните закупувачи, што влегуваат во трката за земање на плажите под кирија.

Лагадин не е плоштад, па да се издава

Вест

Не ги даваме плажите!

Вечер Прес

Жителите на Лагадин бараат плажите да бидат земени од концесионирање

А1

Лагадинчани не ги даваат двете плажи на лицитација

Време
5 поврзани вести »

Градежници и пожарникари не успеале да спасат потиснат возач

Време - 23.02.2007

ДРАМА НА ПЛЕТВАР Светлана Ристеска Борче Ралески (41) од селото Горно Оризари починал откако екипи на Територијалната противпожарна единица, на „Македонија пат“ и на градежната компанија „Маврово“ и по два часа очајнички обиди не успеале да го извадат од превртената кабина на неговиот камион ...

Смачкан возач под превртен камион

Вест

Камионџија загинал во сообраќајка

Вечер Прес

Еден загинат во сообраќајна несреќа на Плетвар

А1

Еден загинат во сообраќајна несреќа кај Плетвар

Канал5
5 поврзани вести »

Италијанци сакаат да градат хидроцентрали

Дневник - 21.02.2007

Италијанската компанија „Едисон спа“ е заинтересирана да изгради големи хидроцентрали во Македонија, со вкупна моќност од околу 500 мегавати, јави Макфакс. Претседателот на Одборот на компанијата, Умберто Куадрино, изјави дека „Едисон спа“ ги исполнила критериумите за учество на тендерот за ...

Владата не верува во енергетска криза

Дневник

Италијанци сакаат да градат големи хидроцентрали во Македонија

Утрински

Во игра шест компании

Вечер Прес

Стратешки објект за системот

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Испратени 14 милијарди СМС-пораки

Дневник - 21.02.2007

Кинезите за време на прославата на лунарната Нова година испратиле 14 милијарди СМС-пораки со најубави желби за претстојната Година на свињата, објавија двата најголеми кинески телекомуникациски оператора „Чајна мобајл“ и „Чајна јуником“.

Кинезите испратиле 14 милијарди СМС пораки за Лунарната нова година

А1

Годината на свињата нема да биде среќна

Време

Кинезите ја прославуваат годината на златната свиња

Утрински

Почна кинеската Година на свињата

Вест
5 поврзани вести »