TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-03-10 до 2008-03-16

Црвенковски ја повикува Грција на отстапки

А1 - 15.03.2008

Македонскиот Претседател смета дека тешко ќе се надминат разликите за името, доколку Грција ги одбива предлозите, кои не задираат во македонскиот национален идентитет. „Во изминатиот период паѓаа на маса такви предлози, кои не задираа во националниот идентитет.

Има многу резултати и само една пречка

Време

Писмена поддршка за НАТО од 26 земји

Време

Амбасадорите на НАТО во бркотница поради кризата

Утрински

Оптимистички писма од европските државници

Дневник

Вечер А1 А1 Време Време Вест Утрински Утрински

66 поврзани вести »

Министрите на ДПА ја напуштија владината седница

А1 - 16.03.2008

И во таканаречената малцинска Влада партнерите ги нарушија односите. Денеска министрите на ДПА ја напуштија владината седница. Му се налутија на Премиерот поради неговото интервју за МИА каде тој, меѓу другото, повикувајќи се на експертски анализи, не ја исклучува можноста ДПА да ја напуштила ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДПА избрале погрешно време за расчистување на сметките

Канал5

Министрите и функционерите на ДПА ниту формално нема да функционираат во владата на Груевски

Канал5

Тачи доби поддршка од Бериша

А1

Малцинска Влада до април, што потоа?

А1

Време Вест Време Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински

65 поврзани вести »

Државата сама себеси си продала поскапи садници

Дневник - 15.03.2008

Цената од 15 денари за садница, според експерти, е прескапа за вака масовна акција За акцијата „Засади ја својата иднина“, која Владата ја поддржа и плати, цените за садници и за подготовка на почвата биле „набилдани“, а не биле консултирани експерти за да се добијат успешни резултати.

Засаденото со љубов, се фаќа сигурно!

Вечер

Никој не знае колку чинеше Денот на дрвото

Вест

„Денот на дрвото“ ќе се повтори и наесен?

Утрински

Дрвото на нашето единство

Дневник

Вечер Време Вест Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински

46 поврзани вести »

Тадиќ_ Изборите ќе потврдат дека сакаме во ЕУ

Утрински - 15.03.2008

Белград - Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави дека вонредните парламентарни избори кои се закажани за 11 мај се „можност во рок од два месеца уште еднаш да потврдиме дека сакаме во ЕУ“. „На граѓаните што се плашат дека како земја би можеле да се вратиме наназад им порачувам - излезете на ...

Тадиќ го распушти српското Собрание

Време

Тадиќ ги закажа изборите за 11.мај

Вест

Тадиќ го распушти Собранието, избори на 11 мај

Утрински

Вонредните избори закажани за 11 мај

Дневник

Канал5 Вечер А1 Канал5 Канал5 Време Дневник Вечер

29 поврзани вести »

Фени го освои кошаркарскиот куп

А1 - 16.03.2008

Кавадарци и Македонија го испратија 16-то издание на националниот кошаркарски куп, вредно за најсветлите страници на македонскиот спорт воопшто. Во машкото финале, во адреналинска завршница Фени Индустри ја совлада Струмица со 86:83.

Струмица и Пелистер во борба за финалето

Вест

„Штрковите“ се заканија со напуштање на Лигата

Време

Струмица се изнамачи

Време

Струмица се спасуваше против охриѓани

Дневник

Дневник А1 Вест Време Утрински Дневник Вечер А1

28 поврзани вести »

Манчини се премисли и ќе остане во Интер

Дневник - 14.03.2008

Роберто Манчини сепак ќе остане на клупата на Интер и во следната сезона. По елиминацијата на италијанскиот првак во Лигата на шампионите, Манчини најави дека ќе си замине на крајот од сезоната. Сепак, по само еден ден, италијанскиот стратег се премисли и реши да остане меѓу „нераѕурите“, со кои ...

Манчини: Останувам!

Вечер

Морати: Манчини останува тренер на Интер

А1

Ливерпул го комплетираше англискиот рекорд

Вест

Ливерпул и во реваншот поуспешен од Интер

Време

Време Утрински Дневник Вечер Вечер А1 Време А1

22 поврзани вести »

Металург отпадна од Купот на ЕХФ

А1 - 15.03.2008

Македонија остана без претставници во ракометна Европа. Последниот репрезент Металург не успеа да се пласира во полуфиналето на ЕХФ купот, по убедливиот пораз од 31:19 од Цимос Копер, во четвртфиналниот реванш натпревар во Словенија.

Шмигиќ ќе остане на трибините

Вест

Металург има уште адути за Цимос

Дневник

На центарот со плус три

Вечер

Без Шмигиќ во Копер

Вечер

А1 Време Вест Дневник Дневник Вечер Вечер А1

20 поврзани вести »

Во вторник треба да почнат подготовките за СВП

А1 - 16.03.2008

На првата седница што управниот одбор на Струшките вечери на поезијата треба да ја одржи во вторник во Скопје треба да започнат подготовките за фестивалот, што го следат контроверзи околу изборот на раководството и најавите за двојазичност.

Стружани бараат писателите да ги организираат Струшките вечери

Дневник

Министерството не одговара на барањето за спас на СВП

Време

Политика и поезија не се римуваат

Утрински

СВП не е аматерска манифестација, па со неа да се експериментира

Утрински

Дневник Вест Време Утрински Дневник Канал5 Вечер А1

18 поврзани вести »

Отворен објектот „Хана“

Време - 13.03.2008

ВО СПОМЕН НА ХОЛОКАУСТОТ Претседателот на Собранието на Република Македонија, Љубиша Георгиевски, вчера свечено го отвори објектот „Хана“, каде што се сместени работните простории на Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија.

Засадени 7.200 дрвца во спомен на депортираните Евреи

Утрински

Фондот на холокаустот доби свој објект

Вечер

Цвеќиња, молитви и садници за депортираните Евреи

Време

65 години од депортирањето на македонските Евреи во Треблинка

Вест

Утрински Дневник Канал5 Канал5 А1 Вест Време Утрински

18 поврзани вести »

Постхумно признание за Тоше Проески

Време - 15.03.2008

СООПШТЕНИЕ НА МЗТ ФОН УНИВЕРЗИТЕТ ОФМ признанието за најистакнат одбојкарски работник постхумно му го додели на трагично загинатиот Тоше Проески, кој беше капитен и член на ОК Синалко. Наградата му е доделена за заживувањето на одбојкарскиот спорт во Крушево, а ја прими неговиот соиграч и другар ...

Во чест на Тоше, нема да се спомене негово име

Време

Ќе се подигне меморијален споменик на Тоше во Крушево

Време

Каролина во Австралија плачела за Тоше

Вест

Во Крушево ќе се гради спомен-куќа на Тоше

Вечер

Утрински Вечер Утрински Канал5 Вест Време Утрински Дневник

18 поврзани вести »