TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-03-17 - 2008-03-23

Србија предложи раздвојување на Србите и Албанците

А1 - 22.03.2008

Владата на Србија му предложила на УНМИК договор за функционално раздвојување на Србите и косовските Албанци во Косово, изјави српскиот министер за Косово и Метохија Слободан Самарџиќ. Суштина на предлогот за Договор за заедничко спроведување на Резолуцијата 1244 кој му е понуден на УНМИК во нови ...

Украина може да се повлече од УНМИК

Дневник

Предложивме раздвојување на Србите и Албанците

Канал5

Ибар може да ја подели и Македонија

Дневник

Белград има докази за Косовска Митровица

Време

Дневник Утрински Вечер Прес Вечер Прес Утрински Канал5 Канал5 Време

47 поврзани вести »

Тачи се враќа во Владата

А1 - 23.03.2008

Тачи се враќа во Владата. Ова е одлуката на денешното централно собрание на ДПА. Ваквата разврска следи по денешната тет-а-тет средба меѓу Груевски и Тачи. „Партиите ВМРО-ДПМНЕ и ДПА постигнаа согласност во рок од 10 дена да формираат работни групи кои ќе разговараат со цел за изнаоѓање Закон за ...

ДПА се врати во владата

Канал5

За Косово – кога ќе дојде времето

Утрински

Владината криза го замрзна признавањето на Косово

Дневник

ДПА е виновна што Македонија се уште не го признала Косово

Време

Дневник Утрински Вечер Прес А1 Утрински Утрински Време Време

47 поврзани вести »

Петрески: ЕВН не смее да ја исклучи струјата на „Проаква“

А1 - 22.03.2008

ЕВН не смее да помисли повторно да ја исклучи струјата на пумпите на „Проаква“ за снабдување на Охрид со вода за пиење, порача денеска градоначалникот Александар Петрески. Тој тврди дека најголемиот дел од долгот од еден милион евра кон ЕВН не е за водоводниот систем, туку за колекторот кој, пак, ...

ЕСМ ќе ја исклучи струјата во 15 села

А1

Петрески со радикални мерки ако ЕВН ја исклучи Проаква

Канал5

ОХИС бара пари од Владата за неплатените сметки

Време

Војна меѓу ЕСМ - ЕВН и Охрид

Вест

Дневник Време Утрински Време Утрински Вечер Прес Вечер Прес А1

45 поврзани вести »

Македонските Албанци поддржуваат компромис за името

Вест - 22.03.2008

Етничките Албанци во Македонија ја поддржуваат македонската Влада да најде решение во спорот со Грција за името, со што би се избегнало пропуштањето на поканата за членство во НАТО, јави Ројтерс. "Албанците се во многу деликатна состојба бидејќи ако понудиме компромис, може од Македонците да бидеме ...

Политичарите создаваат клима на параноја во јавноста

Утрински

Трите тешки маки на Груевски

Утрински

Грција не направи никаков компромис за името

Дневник

Македонија во 1992 година беше подготвена на компромис, но Грција одби

Утрински

Утрински Вест А1 А1 Вест Утрински Време Дневник

42 поврзани вести »

Повлечен српскиот амбасадор во Бугарија

А1 - 22.03.2008

Српскиот амбасадор во Бугарија, Данило Вучетиќ соопшти дека е повикан во Белград на консултации, што претставува „мерка која што сведочи за незадоволството на Србија“ со одлуката на Софија да го признае Косово. Вучетиќ изјави дека предал протестна нота на бугарската влада поради одлуката да го ...

Без промени во владиниот став за Косово

Утрински

Тадиќ: Србија не сака да го подели Косово

Вест

Тадиќ во предност пред Николиќ

Утрински

Нема таен план за поделба

Време

Дневник Дневник Вечер Прес Вест Утрински Вест Канал5 Канал5

41 поврзани вести »

Кина го обвини Далај Лама дека ги „зема во заложништво“ Олимписките игри во Пекинг

Канал5 - 23.03.2008

Кина го обвини Далај Лама дека планирал крвопролевања во Тибет и дека учествувал во терористички заговор. Весникот на кинеската комунистичка партија „Женмин жибао“ во денешниот број пишува дека Далај Лама не се откажал од насилство откако ја напуштил Кина во 1959 година.

Далај Лама подготвен за преговори со Кина

Време

Американците бараат меѓународна осуда на кинската власт во Тибет

Утрински

Кина ги бара главите на 19 Тибеќани

Вечер Прес

Кина објави на Интернет фотографии на 19-мина најбарани демонстранти во Тибет

Канал5

Време Канал5 Утрински Вечер Прес А1 Канал5 Дневник Вест

36 поврзани вести »

И Македонија и Грција викендов ги договараа стратегиите со кои ќе настапат во Њујорк

Канал5 - 23.03.2008

На маса има повеќе предлози за името – грчката министерка за надворешни работи и покрај обидот во јавноста во Атина да се загрее атмосфера дека Нова Македонија е најблиску до прифатливо решение во спорот за името, признава дека нема само еден предлог на разговорите - преговорите се уште не се во ...

Нема потпис, но има нови идеи за името

Време

Средба Груевски - Милошоски закажана попладнево во Кабинетот на премиерот

Канал5

САД со нови и тајни идеи за името

Дневник

Нема договор, но има нови идеи

Утрински

Вест Вечер Прес А1 Утрински Утрински Време Канал5 Утрински

26 поврзани вести »

Републиканците ја напуштија Владата на Бериша

А1 - 23.03.2008

Втората по големина партија во Владата на Сали Бериша, Републиканската партија ја напушти Владата поради трагедијата кај Грдец и оставката на министерот за одбрана Фатмир Медиу, кој е претседател на партијата. Највисоките тела на партијата одлучија да го замрзнат учеството во Владата до моментот ...

Во болница почина 22-та жртва на катастрофалната експлозија во Грдец, Албанија

Канал5

Масовни протести во Тирана

А1

Бериша призна пропусти на државните институции во врска со трагедијата во Грдец

Канал5

Бериша призна дека постоеле големи пропусти во Грдец и вети темелни реформи

Канал5

А1 Дневник А1 Време Дневник А1 Утрински Вест

26 поврзани вести »

Ракометарите се балкански шампиони

А1 - 22.03.2008

Македонската репрезентација го освои првото место на ракометната Балканијада. Денеска ја победивме Босна и Херцеговина со 34:31. Со биланс два триумфа и едно реми нашите ракометари го завршија настапот на возобновеното балканско првенство со кое Македонија ги отвори подготовките за јунскиот ...

Ракометарите се посрамија со Турција

Време

Металург побара влез во репрезентацијата

Дневник

Ракометарите одиграа нерешено со Турција

А1

Ракометарите наострени за Балканијадата

Утрински

Дневник Време Вест Вечер Прес Вечер Прес А1 Вест Утрински

21 поврзани вести »

Раиконен победник во Малезија

А1 - 23.03.2008

Светскиот првак во Формула 1, Кими Раиконен од Ферари, победи во денешната трка за Големата награда на Малезија. Веднаш зад Раиконен на второто место место беше Роберт Кубица од БМВ, што претставува најдобар резултат во неговата досегашна кариера, а на третото место се пласираше Хеики Ковалаинен од ...

Пол позиција за Маса во Малезија

А1

Шанса за Ферари да го поправи бледиот впечаток

Време

Ферари навестува кам-бек во Сепанг

Утрински

Ферари бара нов почеток

Вест

Дневник Вечер Прес А1 Дневник Вечер Прес Дневник Време Време

21 поврзани вести »