TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-03-24 до 2008-03-30

Молк по средбата Црвенковски - Груевски

А1 - 30.03.2008

Средбата на македонскиот државен врв, на која требаше да биде изграден конечниот став за последниот предлог на Нимиц, заврши без да биде соопштено каков бил исходот. Според извори на А1, утре ќе биде издадено официјално соопштение за заклучоците на средбата.

Закажана средба Црвенковски - Груевски

А1

Вечерва нова средба Црвенковски - Груевски за предлогот на Нимиц

Канал5

Грција притиска во деновите што преостануваат до Букурешт

Канал5

В понеделник собраниска расправа за предлогот на Нимиц

А1

А1 Вест Време Вест Време Утрински Утрински Утрински

80 поврзани вести »

Бугарија ја поддржува Македонија за НАТО

А1 - 30.03.2008

Бугарија го поддржува приемот на Македонија, Хрватска и Албанија во НАТО, изјави денеска во Софија министерот за одбрана Веселин Близнаков. „За нас, како држава на Балканот, многу е важно трите држави Македонија, Хрватска и Албанија, да станат членки на Алијансата“, рече министерот Близнаков за ...

Буш: Украина и Грузија со „јасна перспектива“ во НАТО

А1

12.000 полицајци ќе обезбедуваат на самитот во Букурешт

А1

Бугарија го поддржува приемот на Македонија, Хрватска и Албанија во НАТО

Канал5

Џорџ Буш: На Украина и Грузија им е потребна јасна перспектива за членство во НАТО

Канал5

Канал5 А1 Време Време Вест Утрински Утрински Дневник

56 поврзани вести »

ЕВН отвори наплатен пункт во џамијата во Света Петка

Дневник - 29.03.2008

ЕСМ-ЕВН вчера отвори наплатен пункт во селската џамија во Света Петка за да ја подобри наплатата на сметките за струја. Пункт за наплата е отворен и во скопското село Грушино. Овие две села во средата беа целосно исклучени директно од далноводите, бидејќи жителите досега воопшто не ја плаќаа ...

ЕВН ја тужи антимонополската комисија

Вечер

Жителите на Света Петка ги измируваат долговите кон ЕВН

А1

ЕВН исклучи 15 водоводни претпријатија

Време

Влада: Болниците мора редовно да плаќаат струја

Вест

Утрински Дневник Вечер А1 Време Вест Утрински Утрински

40 поврзани вести »

Тачи не дојде во МВР

Време - 29.03.2008

ПО ОБВИНУВАЊАТА ВО СОБРАНИЕТО Мендух Тачи, лидер на ДПА, вчера не се појави во Министерството за внатрешни работи за да го достави досието „Креатор“, според кое бил следен од полициските служби, како што побара министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска од собраниската говорница.

Тачи не го достави досието кај Јанкуловска

Утрински

Ќе се испитува и како Тачи дознал за досието

Дневник

Црвенковски не е одговорен пред Тачи туку пред законот

Вечер

Тачи: 15 години ме прислушувате

Вест

Утрински Утрински Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Време

39 поврзани вести »

Ракометарките повторно славеа над Србинките

А1 - 29.03.2008

Женската ракометна селекција на Македонија со победа над Србија ја заокружи првата контролна фаза пред Европското првенство што кон крајот на годината ќе се одржи во нашата земја. Со втора победа над Србија, македонските ракометарки ги завршија мини подготовките за Европското првенство, чиј домаќин ...

Радуловиќ го намали тонот

Вечер

Двобој на Македонија со Србија

Време

Радуловиќ останува на ставот за Савевски

Утрински

Радуловиќ и Савевски ќе мора да се соочат

Дневник

Вечер Вест Утрински Дневник Вечер Време Утрински Дневник

24 поврзани вести »

Ирачките власти и шиитските милитанти преговараат за прекин на насилствата

А1 - 30.03.2008

Претставници на ирачките власти и на Армијата на Махди на радикалниот шиитски верски лидер Моктада ал Садр започнаа преговори за прекин на судирите меѓу безбедносните сили на Ирак и шиитските милиции, јави АФП. „Преговорите меѓу движењето на Ал Садр и делегацијата на ирачката Влада почнаа доцна ...

Силите на САД тврдат дека ликвидирале 16 шиитски бунтовници во Басра

Канал5

Расте бројот на жртви од судирите во Ирак

А1

Нема преговори со милитанти

Време

Ирачката војска уби 120 бунтовници

Вест

Утрински Канал5 А1 Време Вест Дневник Канал5 Време

22 поврзани вести »

Тадиќ: Косово го делат без договор

А1 - 30.03.2008

„Одлука за поделба на Косово не можат да донесат ниту Владата, ниту Парламентот, ниту Претседателот, таква одлука единствено, можат да донесат граѓаните на референдум“, изјави српскиот претседател Борис Тадиќ, коментирајќи ја идејата за разграничување која ја изнесе министерот за Косово Слободан ...

Самарџиќ: Србија ќе организира избори на Косово

А1

Србија на крајот ќе му помогне на Косово

Време

Самарџиќ: Белград ќе организира парламентарни и локални избори на Косово на 11 мај

Канал5

Норвешка и Јужна Кореја го признаа Косово

А1

Вест Канал5 Вечер Време Дневник Канал5 Вечер Канал5

21 поврзани вести »

Среќно реми во слаба игра

Време - 28.03.2008

МАКЕДОНИЈА СЕ ВРАТИ ОД ЗЕНИЦА НЕПОРАЗЕНА Македонскиот национален тим и во вториот пријателски натпревар годинава одигра нерешено 2-2, овој пат на гостински терен со БиХ. Тешкиот терен во Зеница не дозволи акции какви што посакуваа селекторите на двете репрезентации, па најверојатно и затоа оние ...

До реми по двата гола негатива

Вест

Мазнов спречи хаварија

Дневник

Мазнов двапати измазни

Вечер

БиХ - Македонија 2

Утрински

А1 Време Време Утрински Дневник Вечер А1 Вест

19 поврзани вести »

Формирана косовската Комисија за демаркација на границата

Утрински - 29.03.2008

ПРИШТИНА - Косовската влада формира посебна Комисија за прашањето на демаркацијата на границата меѓу Косово и Македонија, која набргу ќе започне со работа со посредништво на НАТО и меѓународните претставници, соопштија косовските медиуми.

Косово спремно за демаркација

Вечер

Косовската комисија за демаркација ќе ја предводи Кулаку

А1

Приштина формира комисија за демаркација на границата

Канал5

НАТО ќе ја надгледува демаркацијата на границата

Вечер

Време Утрински Време Вест Утрински Дневник Вечер А1

18 поврзани вести »

Сите “ѕвезди” на ЕУ треба да гласаат за “сонцето”

Капитал - 27.03.2008

Александар Вондра, премиер на Чешка Сите “ѕвезди” на ЕУ треба да гласаат за “сонцето” “Треба да бидете свесни, но не сакам ова да го сфатите како совет, дека и Чешка во својата историја четири пати го менуваше името, но го задржавме идентитетот”, рече Вондра.

Македонската индустрија плаќа најскапа струја во Европа!

Капитал

Директорите на продажба и маркетинг мора да бидат локални менаџери

Капитал

Навигатор Вести

Капитал

Кога брендовите стануваат пријатели со потрошувачите

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

17 поврзани вести »