TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-04-07 - 2008-04-13

До среда насоки за преговорите

А1 - 13.04.2008

Претседателот и Премиерот најдоцна до среда треба да ги завршат консултации кои на преговарачот Димитров треба да му донесат прецизни насоки, како да ги продолжи преговорите со Нимиц и грчкиот колега Василакис. Според најавите Нимиц во Скопје доаѓа со намера да утврди дали во Македонија има ...

Нимиц планира нова средба на преговарачите Димитров и Василакис во Њујорк

Канал5

Караманлис се закани со вето за ЕУ

А1

Нимиц в четврток доаѓа во Скопје

А1

Амазонка во министерско руво

Утрински

Канал5 Дневник Утрински Дневник Дневник Канал5 Вест Вечер Прес

79 поврзани вести »

Изборите закажани за 1 јуни

А1 - 12.04.2008

На 1 јуни ќе се одржат вонредните парламентарни избори, соопшти денеска претседателот на Собранието Љубиша Георгиевски. Државната изборна комисија треба да се состане в понеделник, за да ги дефинира деталите. Ова е првпат во 17-годишната самостојност Македонија да организира предвремени ...

Собранието се распушти

А1

Изборите освоија мнозинство во парламентот

Дневник

Амбасада на САД_ Одлуката за избори е одлука на македонските лидери

Утрински

Предвремените парламентарни избори на 1 јуни

Канал5

Утрински Утрински Дневник Вест Време Канал5 Утрински Вечер Прес

67 поврзани вести »

Косово е суверена држава и друга држава не може да организира избори во неа

Канал5 - 11.04.2008

Портпаролот на Стејт департментот Шон Маккормак коментирајќи ја одлуката на српските власти да спроведат локални избори во 23 општини во Косово за време на парламентарните избори во Србија на 11 мај, изјави дека Косово е суверена држава и друга држава не може да организира избори во неа.

УНМИК не дозволува српски локални избори на Косово

Вест

Локални избори и во Косово

Вечер Прес

Парламентот на Косово го усвои Уставот

Вест

Парламентот на Косово го усвои уставот

Дневник

Утрински А1 Канал5 Канал5 Дневник Макфакс Макфакс Макфакс

41 поврзани вести »

Буш ќе задржи повеќе трупи во Ирак

Дневник - 12.04.2008

Во Ирак се браниме од двете најголемите закани за Америка во овој нов век, од Ал каеда и од Иран, рече Буш во говор во Белата куќа, пренесуван на телевизија Претседателот Џорџ Буш ја прифати препораката за суспендирање на повлекувањето на американските трупи од Ирак во текот на летото, но се обиде ...

Како максимално да се искористи американската помош?

Дневник

Нема повлекување од Ирак

Време

Без концепт

Утрински

Буш најавува војна со Иран?

Вечер Прес

А1 Вест Утрински Вест Утрински Дневник Време Макфакс

41 поврзани вести »

Тенисерите поразени од Холандија

А1 - 13.04.2008

Тениската репрезентација на Македонија ги заврши обврските за 2008-ма. Во второто коло од првата Евро - африканска зона, поразени сме од Холандија со 1:4. Конечниот резултат го обликуваа денешните порази на Предраг Русевски од Робин Хасе и Илија Мартиновски од Тимо де Бакер.

Тенисерите намалија на 2:1 со Холандија

А1

Добра почва за „лалињата“ во Скопје

Дневник

Убедлив почеток на "лалињата"

Вест

Холандија пред триумф во Скопје

Утрински

Вечер Прес А1 Вест Утрински Дневник Време Вечер Прес А1

28 поврзани вести »

Штрајк на судската администрација и в понеделник

Дневник - 12.04.2008

Штрајкот на вработените во судската администрација, кои бараат зголемување на платите, ќе продолжи и в понеделник. Вработените се многу револтирани од долгогодишното игнорирање на проблемот и бараат штрајкот да продолжи. Распуштањето на Собранието значи дека Владата не може да предлага закони и да ...

Штрајк - трет пат

Утрински

Администрацијата на улица

Време

УПОЗ сака да го прекине штрајкот, штрајкувачите не прифаќаат

Вечер Прес

Штрајкот во судството зависи од политичката состојба

А1

Дневник Канал5 Дневник Канал5 Време А1 Утрински Дневник

23 поврзани вести »

Повторно се зајми струја од Грција

Време - 12.04.2008

ПОРАДИ ДЕФЕКТ ВО РЕК „БИТОЛА“ Грција ја спасува Македонија од недостиг од електрична енергија. Земјава повторно добива на заем електрична енергија од Грција, откако првиот блок на РЕК „Битола“ завчера се исклучи поради дефект. Според најавите, блокот треба да профункционира по 40 часа.

Дефектот во РЕК „Битола“ нема да ја остави земјава без струја

Утрински

Грција повторно ја спасува Македонија од недостиг на струја

А1

По два дена прекин, ТЕЦ „Осломеј“ повторно во погон

Утрински

По Осломеј денеска и првиот блок на РЕК Битола во дефект

Канал5

Време Утрински Дневник Вечер Прес А1 Вест Дневник Вечер Прес

23 поврзани вести »

Оставка на бугарскиот министер за внатрешни работи

А1 - 13.04.2008

Бугарскиот министер за внатрешни работи Румен Петков денеска поднесе оставка, пренесуваат локалните медиуми. Оставката на Петков следува два дена откако бугарскиот премиер Сергеј Станишев најави структурни промени во составот на својата влада.

Бугарски шверц со наркотици за Исламски џихад

Утрински

Софија вети силна офанзива против организираниот криминал

Дневник

ЕУ го затвора грнето со пари за Бугарија

Време

Последна шанса за Бугарија

Вечер Прес

А1 Дневник Вест Дневник Канал5 А1 Канал5 Утрински

21 поврзани вести »

Двајца претседатели:

Капитал - 10.04.2008

Двајца претседатели: Џорџ Буш на САД и Бранко Црвенковски на Република Македонија и нашиот премиер Никола Груевски со својот министер за надворешни работи Антонио Милошоски после разговорите со пријателот од Америка во Загреб.

“Самураите” сакаат и да се одмораат

Капитал

Грчкото вето го издиши “балонот” за пролетен бум на берзата!

Капитал

Баланс помеѓу профитот и одржливиот развој

Капитал

Долготрајните и бесмислени состаноци најмногу ги нервираат работниците

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

20 поврзани вести »

Изборите уште не почнале, „касапарите“ излегоа на мегдан

Утрински - 11.04.2008

Изјавата на Тачи не ја загрижува ДУИ затоа што била афектна реакција Светлана Унковска Мегданот за избори на ДУИ, како што Тачи ја нарече иницијатива на интегративците за одржување предвремени избори, е прифатен од ДПА. Лидерот на ДПА по седницата на највисокото работно тело на партијата излезе со ...

Креатори и досиеја

Утрински

Тачи: Одиме на избори

А1

ДПА се одлучи за избори

А1

Тачи: Ќе поднесам приватна тужба

Вест

Време Дневник Утрински Дневник Вест Вечер Прес Вечер Прес А1

20 поврзани вести »