TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-04-14 до 2008-04-20

Бакојани: Преговорите ќе продолжат по изборите

А1 - 20.04.2008

Разговорите за разликите со Македонија околу името продолжуваат и ќе бидат интензивирани штом завршат изборите, изјави шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани. Понуди 75 милиони евра за Коридорот 10 и постепено укинување на визите за македонските граѓани ако Скопје престане да биде тврдоглаво ...

Атина нуди економска помош и укинување на визите ако Скопје попушти за името

Канал5

Грција се надева на решение за името по изборите

Канал5

Атина го олади Нимиц

Време

Нимиц: Прашањето за идентитетот не е релевантно

Вест

Утрински Дневник Дневник Канал5 Вечер Вечер А1 А1

54 поврзани вести »

НСДП нема да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ пред изборите

А1 - 20.04.2008

Ако НСДП се одлучи да влезе во предизборна коалиција, тогаш тоа би се случило само со СДСМ. Коалиција со ВМРО-ДПМНЕ пред изборите не е можна. Така оцениле Груевски и Петковски на последната нивна средба. „Во политиката, знаете, интересот е доминантна категорија, љубов тука не постои, постои интерес.

До Велигден ќе се знаат партнерите на ВМРО-ДПМНЕ

А1

Националниот демократски институт за фер избори

А1

ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ за партиски вработувања

Утрински

Груевски оди на освојување 61 пратеник и влада со Тачи

Утрински

Дневник Канал5 Вечер А1 А1 А1 Време Време

49 поврзани вести »

Папата Бенедикт 16-ти проговори за својата младост во периодот на нацизмот

Канал5 - 20.04.2008

Папата Бенедикт 16-ти прв пат проговори за нацистичкиот режим, откако застана на чело на римокатоличката црква. На крајот на 6-дневната посета на САД, Понтифот ги повика илјадниците млади верници да продолжат да ја носат верата во себе и да уживаат во слободата што им е дадена.

Папата се сретна со секс жртвите на свештениците

Вест

Папата се сретна со жртвите на педофилија

Време

Честитка на Црвенковски до папата

Утрински

Папата се сретна со жртвите од сексуалното злоупотребување

Утрински

Дневник Дневник А1 Вест Утрински Дневник Канал5 Канал5

28 поврзани вести »

Убивал со чекан, секира и со нож

Вест - 19.04.2008

ФАТЕН СЕРИСКИ УБИЕЦ НА ПРОДАВАЧИ НА ДЕВИЗИ ВО ОХРИД Лазе Радески, 60-годишен стечаец од Охрид, е осомничен за убиството на Трајче Цоцески (60), уличен дилер со девизи, кој беше пронајден мртво пред неколку дена во близина на автокампот АС во Струга.

Фатен првиот сериски убиец во земјава?

Утрински

Дилерот на девизи жртва на сериски убиец

Дневник

Охриѓанец измасакрирал четворица продавачи на девизи

Вечер

Сериски убиец го извршил убиството на Цоцески

А1

Вест Време Утрински Дневник Канал5 Вечер Време Вест

25 поврзани вести »

Престана да се печати весникот кој го „разведе и ожени“ Путин

А1 - 19.04.2008

Рускиот весник „Московски кореспондент“ кој ги објави гласините дека рускиот претседател Владимир Путин се разведува и оти ќе се венча со некогашната шампионка во гимнастика, а сега пратеник Алина Кабајева, престана да се печати, пренесоа денеска руските медиуми.

Путин: Не се женам

Вест

Жените во Кремљ се само сенки

Утрински

Аферата со Кабаева - лага!

Вечер

Путин демантира дека ќе се жени со Кабаева

А1

Дневник Вечер Време Утрински Канал5 Вест Утрински Утрински

25 поврзани вести »

Пријатеска средба

Вечер - 19.04.2008

Идниот италијански премиер Силвио Берлускони, завчера попладнето на Сардинија го пречека рускиот претседател Владимир Путин, кој е првиот странски лидер кој се среќава со Берлускони по победата на предвремените парламентарни избори одржани во неделата и понеделникот.

Во шпанската влада има премногу розова боја

Време

Берлускони: Женска Влада? Ха, ха...

Вечер

Шпанија го советува Берлускони да ангажира повеќе жени во својот кабинет

Утрински

Берлускони сака ЕУ да има глобално влијание

Утрински

Дневник Канал5 Време Вест Утрински Дневник Вечер А1

24 поврзани вести »

Судиите мора да бидат на мечевите на Вардар

Дневник - 19.04.2008

Скопските судии и контролори ќе мора да прифатат да бидат на мечевите на Вардар про, дури и ако е тренер Веселин Вујовиќ, бидејќи Комисијата за спроведување на натпревари ги одби нивните барања. Според Комисијата, не го прифати бидејќи истото не е предвидено со нормативните акти на РФМ.

Признаа дека местеле првенство

Вест

Патриоти со свирче

Утрински

Четири меча казна за Вујовиќ и за Начевски

Вест

По четири меча казна за Вујовиќ и за Начевски

Време

Вест Утрински Дневник Дневник Вечер А1 Вечер Вест

23 поврзани вести »

Македонија и Хрватска подготвени за ЕУ

Време - 19.04.2008

ХОРСТ КЕЛЕР ВО СКОПЈЕ Македонија и Хрватска заслужуваат да влезат во Европската унија заедно. Со оваа порака германскиот претседател Хорст Келер направи биланс на неговата мини-балканска турнеја. - Иднината на Македонија е во НАТО и во ЕУ - изјави Келер по дводневната официјална посета на ...

Германскиот претседател воодушевен од македонската историја

Вест

Германскиот претседател меѓу скопските матуранти

Утрински

Германија ја поддржува Македонија на патот кон НАТО и ЕУ

Вечер

Келер: Македонија и Хрватска заслужуваат влез во ЕУ

А1

Време Вест Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Канал5

21 поврзани вести »

Пукал со пиштол и заминал

Вест - 19.04.2008

СРЕДЕ БЕЛ ДЕН ВО ЦЕНТАРОТ НА ТЕТОВО Вчера во 11 часот тетовец со се уште неутврден идентитет испукал од пиштол три куршуми во воздух, без никаков повод и причина, на раскрсница во центарот на градот. Таму имало голема фреквенција од граѓани со деца кои биле очевидци на пукотниците.

Чалами со пиштоли

Утрински

Децата на претрес дали носат оружје

Дневник

Се преземаат мерки по пукањето во О.У. „Прпарими“

А1

Ученик пукал во училница полна со четвртоодделенци

Вест

Време Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Канал5 Вечер

21 поврзани вести »

На Западот понеизвесно кој ќе биде финалист

Дневник - 19.04.2008

Сите посакуваат НБА-финале, Бостон - Лејкерс, што би значело враќање на старото ривалство од минатиот век Бостон селтикс и Детроит пистонс се истакнуваат како главни фаворити на Истокот, но ретко кој има смелост да каже оти на силниот Запад има еден или два кандидати за пласман во големото финале ...

Бостон и Лејкерс на врвот како во старите добри времиња

Вест

Далас го избегна ЛА лејкерс во плејофот

Време

Сан Антонио и Феникс уште во првата рунда од плејофот

Утрински

Сан Антонио - Феникс дерби на првото коло

Дневник

Вечер А1 Време Утрински Дневник А1 Време Утрински

21 поврзани вести »