TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-04-28 - 2008-05-04

Два политички блока во борба за власт

Макфакс - 04.05.2008

Скопје Два политичка блока полека се промовираат во Македонија, со тенденција тие да станат единствени политички опции околу кои во иднина ќе се кршат копјата за избор на нова власт. Од една страна е партијата ВМРО-ДПМНЕ, околу која се собираат помалите партии на заедниците во земјата, додека од ...

Фракционерите од НСДП формираа партија

Макфакс

„Сонце“: Никогаш не сме биле кодоши

А1

Централниот одбор на НСДП го исклучува Митановски

А1

ДС на Власите со Сонце коалиција за Европа

А1

Канал5 Време Утрински Време Утрински Утрински Вечер Прес А1

47 поврзани вести »

Црвенковски: Голем ризик за регионот е поделбата на Косово

А1 - 04.05.2008

Шефот на македонската држава Бранко Црвенковски предупреди дека ситуацијата во Косово, на постојан замрзнат конфликт помеѓу Белград и Приштина, носи голем ризик за дестабилизација на регионот. „Доколку дојде поделба на покраината Косово по етничка линија, а одредени елементи од таквата поделба веќе ...

Црвенковски: Голем ризик за регионот е поделба на Косово по етничка линија

Канал5

Црвенковски: Поделбата на Косово етнички може да ги разбуди радикалните структури во регионот

Канал5

Украдени 300 000 евра од возило на Економска банка на Косово

Макфакс

„Зери“: Србите формираат полициска формација на Косово

Канал5

Време Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс А1 Макфакс

41 поврзани вести »

Заврши Самитот во Охрид

А1 - 03.05.2008

Заврши самитот на земјите од централна Европа, проширен со уште неколку земји од југоисточниот дел на континентот. По двата дена дебата, на која покрај за енергијата и проширувањето на ЕУ, се зборување и за Косово и за проблемот со името. Беа донесени седум заклучоци.

Во Европа не смее да има црни дупки

Дневник

Никој не е сопственик на ЕУ

Утрински

Грција не може да диктира како ќе се нарекуваме ние дома

Канал5

ЕУ и НАТО единствена алтернатива за земјите аспиранти

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Вечер Прес А1 А1 Канал5

34 поврзани вести »

„То Вима“:Груевски по изборите ќе бара брзо решение за името

Макфакс - 04.05.2008

Атина Не е исклучено македонскиот премиер Никола Груевски да изненади многумина со позицијата за името по изборите, сметаат политичките аналитичари во Грција, пренесува грчкиот весник „То Вима“. Според истите извори, по изборната победа Груевски ќе се почувствува охрабрен и ќе бара брзо решение за ...

Нимиц по консултациите во Њујорк ќе ги посети Атина и Скопје

Канал5

Нимиц и на средбата со Василакис не понудил нов предлог за спорот со името

Канал5

Не чекајте го огнот од Прометеј за да го решите името

Дневник

Скопје и Атина го чекаат Прометеј да го реши спорот

Утрински

Време Вечер Прес Време Канал5 Утрински Дневник Макфакс Канал5

29 поврзани вести »

Kоалициона власт во Белград без демократите на Тадиќ

Макфакс - 04.05.2008

Белград Начелен договор за формирање коалициона локална власт во Белград постигнаа радикалите, социјалистите и Демократската партија на Србија на актуелниот премиер Воислав Коштуница. Ова вечерва за агенцијата Фонет го потврди шефот на изборниот штаб на Социјалистичката партија на Србија (СПС) во ...

Тадиќ – проевропска влада со социјалистите

Макфакс

Радикалите чекаат став на Социјалистите за нова Влада

Макфакс

Црвенковски: Демаркацијата е исклучително важна

А1

Николиќ и Коштуница договораат влада

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Време Време Канал5 Макфакс

27 поврзани вести »

Над 60 000 загинати во земјотресот во Кина

Макфакс - 04.05.2008

Пекинг Над 60.000 луѓе до сега загинаа во катастрофалниот земјотрес што на 12-мај ја погоди Кина, соопштија кинеските власти кои стравуваат дека бројот на загинатите може да достигне до 80.000. Најновиот биланс на загинатите го соопшти кинескиот претседател Ван Џиабао по средбата со генералниот ...

Пронајдени опасни извори на радијација по земјотресот во Кина

Макфакс

Над 20 000 жртви на земјотресот во Кина

Макфакс

Кина прифаќа помош, но не и спасувачи

Макфакс

Бан Ки Мун во посета на кинеската провинција Сечуан

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

26 поврзани вести »

Лавров:Инцидентите се одговор на Русија за стремежите на Грузија кон НАТО

Макфакс - 04.05.2008

Москва Навлегувањето на рускиот мировен контингент е одговор на Русија за стеремежите на Грузија за зачленувањето во НАТО. Ова денеска за прв пат го обелодени рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров за рускиот весник „Комерсант“.

Соборено уште едно грузиско беспилотно летало над Абхазија

Макфакс

Руската војска влезе во Абхазија

Дневник

ЕУ силно вознемирена од односите меѓу Москва и Тбилиси

Макфакс

Русија трупа војска на границата со Грузија

Време

Утрински Канал5 Време Утрински Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

23 поврзани вести »

Најмалку 350 жртви од ураган во Мјанмар

А1 - 04.05.2008

Катстрофални последици од бурата што го зафати Мјанмар или поранешна Бурма. Најмалку 350 луѓе загинаа во тропскиот ураган Наргис што зафати повеќе реони од оваа азиска држава. Целосно уништени се градовите Лапута и Кјаик Лат.

Ураган во Мијанмар усмрти најмалки 240 лица

Канал5

Голема трагедија во Бенгалскиот залив - циклонот Наргис усмрти најмалку 250 луѓе

Канал5

Најмалку 350 загинати во циклонот во Мјанмар

Макфакс

Над 240 загинати во циклон во Мијанмар

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс Макфакс

20 поврзани вести »

Пали скара и плукај по политичари

Утрински - 03.05.2008

ЕДИТОРИЈАЛ Александар Пешев Мизерната состојба во поглед на работничките права и синдикалниот плурализам не беа доволни за масовен одѕив на работниците на првомајскиот протест. Потенцијалните причини за ваквата незаинтересираност на работниците за своите права може да се согледаат во ...

Сојузот на синдикати извести дека ги собрале потребните 1000 потписи

Канал5

Со ќотек разбиени протестите за 1 Мај

Дневник

Првомајска борба за повисоки плати и за пониски цени

Дневник

Работничките права загубени во мезето, скарата и во гравчето

Време

Утрински Макфакс А1 А1 А1 Вест Канал5 Макфакс

19 поврзани вести »

Кошаркарите на Работнички и Фени ја продолжуваат битката

А1 - 03.05.2008

Фершпед Работнички и Фени Индустри ја продолжија полуфиналната битка во разигрувањето за пехарот во нашиот кошаркарски шампионат. Резултатот во серијата е 1:1, па поуспешниот од вечерашниот дуел во салата во „Градскиот парк“ во Скопје ќе биде на чекор до наредната фаза.

Грнчаров една година гледач поради скршениот нос на Петровски

Дневник

Грнчаров суспендиран една година, Латовиќ четири меча

Утрински

МЗТ ФОН универзитет ќе го напушти првенството

Време

Тепачите во Струмица ригорозно казнети

Вечер Прес

А1 Време Дневник Утрински Вест Вечер Прес А1 Вест

18 поврзани вести »