TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-01-07 до 2008-01-13

Бугарскиот Алфа финансиски холдинг го купува и брокерското друштво Еуроброкер?!

Капитал - 11.01.2008

Преземање Бугарскиот Алфа финансиски холдинг го купува и брокерското друштво Еуроброкер?! Бугарската Алфа финанс холдинг по преземањето на македонската Интернационална приватна банка (ИПБ) ќе го купи и брокерското друштво Еуроброкер, дознава “Капитал” Според неофицијалните информации до ...

Свет вести

Капитал

Руските олигарси живеат полуксузно и од американските капиталисти

Капитал

Лукоил се откажува од доларот-ќе продава нафта за рубљи?

Капитал

Решавањето на проблемот со името ќе го олесни членството во еу

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

53 поврзани вести »

Буш најави повлекување на 20.000 војници од Ирак

А1 - 12.01.2008

САД до јули идната година од Ирак ќе повлечат околу 20.000 војници, а натамошното повлекување ќе зависи од препораката на војската, изјави денеска американскиот претседател Џорџ Буш, за време на посетата на Кувајт. „За дополнителното повлекување ќе биде одлучено врз основа на препораките на ...

Буш задоволен од преговорите со Израел

Вест

Израелците и Палестинците ги одврзаа ќесињата за Буш

Дневник

Буш најави повлекување на 20.000 американски војници од Ирак

Канал5

Нов гаф на американскиот претседател

Канал5

Вест Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Време Вест

32 поврзани вести »

ССК: Грешка е ако немаме економска стратегија за Косово

Време - 12.01.2008

ПО СЕ ПОГЛАСНИТЕ НАЈАВИ ЗА ОСАМОСТОЈУВАЊЕ Владата требаше веќе да има стратегија како би се искористиле економските потенцијали на Косово во пресрет на решавањето на политичкиот статус на покраината. Во спротивно направена е голема грешка, сметаат во Сојузот на стопански комори.

САД и Германија се договориле да признаат независност на Косово

Дневник

Хашим Тачи нов премиер на Косово

Време

Тачи нов премиер, најави наскоро независно Косово

Вест

Тачи избран за премиер на Косово, а Сејдиу за претседател

Утрински

Дневник Канал5 Вечер Вечер А1 Време Време Дневник

32 поврзани вести »

Хеликоптерот експлодирал по уривањето

А1 - 13.01.2008

Армискиот хеликоптер се урнал на земја, па експлодирал на 20 метри од последната куќа во Блаце, која пилотот успеал да ја избегне, тврдат градежните работници кои биле очевидци на несреќата. Хеликоптерот Ми-17 ја надлетал куќата што се гради, свртел полукружно над соседните две куќи, иако според ...

Објавени имињата на загинатите припадници на АРМ

А1

Пронајдени црните кутии од хеликоптерот

А1

Министерството за одбрана ги соопшти имињата на загинатите припадници на АРМ

Канал5

Маглата и лошата видливост не можат да бидат причина за несреќата

Канал5

Канал5 Канал5 Канал5 Канал5 Канал5 Канал5 Канал5 А1

31 поврзани вести »

Македонските војници се големи професионалци

Време - 12.01.2008

ПОФАЛБИ ОД АМЕРИКАНСКИОТ ГЕНЕРАЛ ПЕТРАУС Македонските војници во Ирак се големи професионалци, кои со голема посветеност и ентузијазам ги извршуваат своите обврски, изјавил американскиот генерал Дејвид Петраус, командант на здружените коалициски сили во мисијата „Слобода за Ирак“ при средбата со ...

Пофалби за македонските војници во Ирак

Утрински

Еленовски: Голема трагедија, голем шок

Канал5

Еленовски во Багдад се сретна со генерал Петраус

А1

Средби на Еленовски во Кабул

Утрински

Дневник Вечер Вест Време Време Утрински Дневник Канал5

27 поврзани вести »

Македонија е се поблиску до покана за НАТО

А1 - 13.01.2008

Македонија е се поблиску до покана за НАТО, единствен проблем и евентуален кочничар е името. Дефинитивната политичка одлука ќе се донесе во март. Во тој контекст е и најновиот извештај на Северноатлантскиот совет следната недела, кога доаѓа и премиерот Груевски со шефот на дипломатијата Милошоски, ...

Непотребно е да се изјаснуваме за името

Време

НАТО не' пофалило дека сме постигнале напредок

Утрински

Романија го поддржува приемот на Јадранската група во НАТО

Дневник

Грчкото вето за НАТО - реалност или само закана?

Дневник

Вечер Време Утрински Дневник Канал5 Канал5 Канал5 Вечер

26 поврзани вести »

Груевски и Тачи разговараа за визите

Време - 12.01.2008

СРЕДБА ВО ВЛАДАТА Премиерот Груевски и претседателот на ДПА, Тачи, завчера вечер се сретнале во Владата да разговараат за можноста Македонија да го одложи издавањето визи за албанските граѓани во македонската амбасада во Тирана, најавено за од 1 февруари.

Тирана вели дека одлуката за визите била „парадоксална“

Утрински

Албанија бара ист визен аршин како и за Србија

Дневник

Албанците добија уште еден месец

Вечер

Незадоволство од новата процедура за визи

А1

А1 А1 Време Време Канал5 А1 Вест Време

25 поврзани вести »

Таксистите вртат на излижана плоча

Утрински - 12.01.2008

ЕДИТОРИЈАЛ САЊА НАУМОВСКА Помина уште еден штрајк на таксистите и се случи уште еден договор со Градот Скопје. Веќе видена ситуација, по којзнае кој пат во последниве неколку години. Но, и покрај тоа, во такси-превозот ништо не е сменето. Ниту е подобар за граѓаните ниту за таксистите.

Поскапе такси-превозот во Штип

Дневник

Градот се откажа од унифирарање на такси - возилата

Вест

Целиот град ќе биде во хаос ако не ни се исполнат барањата

Време

Таксистите и Градот се договорија, штрајкот ставен во мирување

Утрински

Дневник Дневник Вечер А1 Вест Време Утрински Дневник

24 поврзани вести »

Ракометарите ја совладаа Бугарија со 41:24

А1 - 12.01.2008

Најдобрите македонски ракометари и вторпат подобри од Бугарија, овој пат многу поубедливо отколку во средата, во средбата што означи половина од претквалификацискиот циклус. Со 41:24, славеше нашиот национален состав во реваншот со бугарите во салата Кале во Скопје, што беше и единствена посилна ...

Играчите го очекуваат Кирил Лазаров

Време

Казни за одговорните за „случајот Лазаров“

Време

Спротивно од Варна - сериозно од првата минута

Време

Враќањето на Кире дополнителен поттик

Вест

Утрински Дневник Вечер А1 Време Вест Утрински Дневник

24 поврзани вести »

Германската полиција се' уште не распишала потерница за Шефкие Јакупи

Утрински - 12.01.2008

Полицијата пронајде траги од крв на електричен сечач за леб, со кој веројатно било искасапено телото на убиениот сопруг ГОРАН АДАМОВСКИ Германскиот Интерпол се' уште нема распишано меѓународна потерница по кичевчанката Шефкие Јакупи, осомничена дека го убила и искасапила својот сопруг Абаз Јакупи ...

Германија издаде меѓународна потерница по Шефие

Дневник

Жената-убиец е во душевната болница

Време

Шефије Јакупи е во психијатриската болница во Демир Хисар

Вест

Осомничената од Диселдорф лежи во болницата во Демир Хисар

Утрински

Дневник Канал5 Вечер А1 Време Утрински Дневник Канал5

21 поврзани вести »