TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-01-07 - 2008-01-13

Нож во стомак по кавга за телевизиска програма

Дневник - 08.01.2008

К.С.(48) од Кичево завршил во ургентниот центар во Скопје со убодна рана во стомакот по банална расправија и тепачка за телевизиска програма со И.В. (44) од селото Горно Строгомишта. Крвавата тепачка се случила во саботата околу 21.30 часот на улицата Маршал Тито во Кичево, во угостителскиот објект ...

Со нож го пробол пријателот оти не му дал 10 денари

Утрински

Го избодел со нож оти не му давал да гледа телевизија

Време

Деликвент пробол момче за 10 денари

Време

Расчистиле расправија со нож

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Симон Трпчески гостува во Малезија и во Сингапур

Дневник - 12.01.2008

Македонскиот пијанист Симон Трпчески е во Куала Лумпур, каде што денеска и утре ќе настапи како солист на Малезиски филхармониски оркестар . Под диригентската палка на почесниот музички директор на овој реномиран ансамбл, Киз Бејклс, нашиот виртуоз ќе учествува во изведбата на Првиот концерт за ...

Трпчески во Малезија и Сингапур

Вест

Трпчески како солист со Малезискиот филхармониски оркестар

Утрински

Трпчески во Малезија и во Сингапур

Време

Трпчески во Малезија и Сингапур

Вечер Прес
5 поврзани вести »

ФБИ исклучен поради неплатени телефонски сметки

Утрински - 12.01.2008

Беше исклучен меѓународниот уред за прислушување откако агенцијата не успеа навреме да ја плати сметката ВАШИГТОН - Телефонската компанија го исклучи меѓународниот уред за прислушување на ФБИ откако агенцијата не успеа навреме да си ја плати сметката, според информациите од владината даночна ...

Прислушувањето на ФБИ исклучено за неплатена телефонската сметка

Вест

ФБИ прислушува, а не плаќа сметки

Дневник

Прекинати телефонските линии на ФБИ за неплатени сметки

А1

Прекинати телефонските линии за прислушување на ФБИ заради неплатени сметки

Канал5
5 поврзани вести »

Романија го поддржува приемот на Јадранската група во НАТО

Дневник - 12.01.2008

Романскиот претседател Трајан Басеску изјави вчера дека Романија безрезервно го поддржува приемот на Македонија, Албанија и на Хрватска во НАТО. Басеску ова го изјави по средбата со генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер во Букурешт, само неколку месеци пред самитот на врвот на НАТО во ...

Шефер: Самитот на НАТО во Букурешт ги има сите шанси да биде клучен за историјата на Алијансата

Канал5

НАТО не сака да го решава спорот околу името

Утрински

Шефер: НАТО е подготвен за евентуално насилство на Косово

Канал5
4 поврзани вести »

Египет ја затвора границата кон Газа

Макфакс - 09.01.2008

Каиро Египетската погранична полиција денеска започна со поправка на уште еден дел од ѕидот кон појасот Газа и го ограничи влезот на Палестинците во Египет. Египетските безбедносни сили вчера затворија еден дел од пробиениот ѕид, така што сега има уште две поголеми пукнатини, од кои едната започна ...

Израел ги затвори „контролните пунктови“ кон Газа

Макфакс

Египет со мерки за контрола на границата со Газа

Макфакс

Олмерт и Абас за границата меѓу Газа и Египет

Макфакс
4 поврзани вести »

Полска и Чешка не брзаат со преговорите за ракетниот штит

Утрински - 12.01.2008

ВАРШАВА - Полска и Чешката Република соопштија дека не брзаат да ги завршат преговорите за контроверзниот американски проект за ракетна одбрана. „Тоа не е трка со времето. Суштинското прашање е да го добиеме она што го сакаме од преговорите“, рече полскиот премиер Доналд Туск.

Полска бара оружје како надомест за американскиот антиракетен штит

Дневник

Мнозинството Чеси се против антиракетниот штит

А1

Мнозинството Чеси се против американскиот антиракетен штит

Макфакс
4 поврзани вести »

Се залепил за кревет за да не оди на училиште

Дневник - 09.01.2008

За да го избегне враќањето на училиште по новогодишните и божикните празници, едно десетгодишно дете од мексиканскиот град Монтереј со индустриски лепак си ја залепило раката за својот кревет, јавува МИА. - Мислев, ако бидам залепен за кревет, нема да можат да ме натераат да одам на училиште.

Залепило рака за кревет да не оди во школо

Вест

Се залепил за кревет за да не оди на училиште

Вечер Прес

Се залепил за кревет за да не оди на училиште

А1
4 поврзани вести »

На два меча 503 коша, меѓу нив 48 тројки!

Утрински - 09.01.2008

Феникс го совлада Денвер со 137:115, а Голден Стејт славеше над шампионот Сан Антонио, по продолжение, со 130:121 во вчерашната вечер во НБА лигата која беше сиромашна по бројот на натпреварите, но повеќе од богата по содржините. На двата меча беа постигнати вкупно 503 поени вклучувајќи 48 тројки.

Денвер со 115 поени најнеефикасен

Дневник

Рафални истрели во Феникс

Вечер Прес

Победи на Голден Стејт и Феникс

А1
4 поврзани вести »

Силна презентација на Македонија во Берлин

Утрински - 12.01.2008

Митевска со „Јас сум од Титов Велес“ е во друштво со андерграунд- ѕвездата Брус Лабрус СУНЧИЦА УНЕВСКА Годинава на 58. Берлински филмски фестивал (7 до 17 февруари) Македонија има своја филмска премиера во рамките на престижната програма „Панорама“ и за време на целиот фестивал ќе биде претставена ...

Презентација на десет македонски филма во Берлин

Дневник

Јас сум од Титов Велес“ на 6 март премиерно во Скопје

Дневник

„Јас сум од Титов Велес“ на фестивалот во Берлин

А1
4 поврзани вести »

Дебарскиот муфтија Ружди Љата им честита Божик на православните

Дневник - 09.01.2008

Дебарскиот муфтија ефенди Ружди Љата по повод православниот празник Божик го посети седиштето на дебарската парохија и од името на исламските верници на старешината Благоја Спировски му ги пренесе честитките за сите православни верници.

Дебарскиот муфтија на гости кај попот за Божик

Утрински

Дебарскиот муфтија во посета на дебарската парохија по повод Божик

Канал5

Верската толеранција е неопходна во сите средини

Макфакс
4 поврзани вести »