TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-01-07 - 2008-01-13

Избрана новата влада на Санадер

А1 - 13.01.2008

Хрватскиот Парламент вчера го одобри составот на кабинетот предложен од Иво Санадер, чија партија ХДЗ победи на парламентарните избори во ноември, минатата година. За Владата гласале 82 пратеници, а против беа 62 од 153-члениот хрватски Сабор.

Хрватскиот Парламент ја поддржа Владата на Иво Санадер

Канал5

Постигнат договор за новата влада

Време

Денес гласање во парламентот за новата влада на Санадер

Утрински

Иво Санадер формираше коалиција за нова влада во Хрватска

Утрински

Вест Вечер Прес Макфакс

8 поврзани вести »

Баба Марија има 96 години, а не 110

Утрински - 12.01.2008

Мајка ми е родена во 1912 година, а не во 1898, како што стои во личната карта, вели синот Санде Костов ИВАН БОЈАЏИСКИ ШТИП - Марија Костова, најстара жителка на Штип и една од најстарите во Македонија, ја живее својата 96. година, но тоа не беше пречка во општинската матична служба да добие нова ...

Баба Мара под стрес

Вест

Како баба Марија доживеа три века

Време

Баба Марија на 110 години првпат вади лична карта

Дневник

Вади лична карта на 110 години

Вест

Време Вечер Прес Канал5

8 поврзани вести »

Мушараф бара ексхумација на телото на Буто

А1 - 13.01.2008

Пакистанскиот претседател Первез Мушараф бара да биде ексхумирано телото на убиената поранешна пакистанска премиерка Беназир Буто, за да се стави крај на полемиките за тоа како настапила нејзината смрт. „Да, треба да ја ексхумираме.

Мушараф бара ексхумација на телото на Беназир Буто

Канал5

Владеењето на династиите не е демократија

А1

Идентификуван напаѓачот што стрелал кон Буто

Макфакс

Уапсен осомничен за убиството на Буто

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

ЕУ размислува за мисија на Косово по изборите во Србија

Утрински - 12.01.2008

Почетокот на мисијата во српската покраина со 1.800 припадници е предвиден за 28 јануари БРИСЕЛ - Повеќето земји-членки на ЕУ сакаат дури кон средината на февруари да започнат полициска и правосудна мисија во Косово, стравувајќи дека претходен обид би му наштетил на сегашниот проевропски ...

Словенија_ Спогодбата на ЕУ со Србија треба да се потпише во најкус можен рок

Утрински

ЕУ предлага компензација за Србија

Макфакс

Белград ја условува ЕУ: Или спогодба со Србија или мисија на Косово

Канал5

Министрите на ЕУ за Србија и Косово

Макфакс

Макфакс Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

Зголемен број летови и патници

Време - 11.01.2008

МАТ СЕ ПОФАЛИ СО УСПЕШНА ГОДИНА Националниот авиопревозник МАТ минатата година ја оценува како успешна за своето работење. Услугите на МАТ лани ги искористиле 223.869 патници, што претставува зголемување на нивниот број за 37 отсто.

Со МАТ летале третина од патниците

Дневник

Магла на Скопскиот - проблеми на Охридскиот аеродром

Вест

МАТ ќе купува половен авион „боинг 737-500“

Утрински

МАТ купува боинг за нови дестинации

Вечер Прес

А1 Канал5 Макфакс

8 поврзани вести »

Звучен перформанс на убавина и спокојство

Утрински - 12.01.2008

Кон Божикниот концерт на ансамблот „Скопски солисти“ одржан во Домот на АРМ ЈОРДАН ЈОВЕВ Втор ден Божик, празник над празниците. Сакан и почитуван од верниците православни христијани што со љубов кон родениот Син Божји Исус Христос и кон музиката дојдоа на празничниот Божикен концерт.

Духовна атмосфера на празничниот концерт

Дневник

Музички Божиќ

Време

„Скопските солисти“ одржаа божикен концерт

Утрински

Божиќен концертво Домот на АРМ

Време

Утрински Макфакс Вечер Прес

8 поврзани вести »

Божиќен ручек за државниот врв

А1 - 09.01.2008

Претседателот Црвенковски, премиерот Груевски и претседателот на Собранието Георгиевски, денеска беа на божиќен ручек кај поглаварот на МПЦ Г. г. Стефан да му го честитаат именденот на поглаварот. Епископот традиционално ги кани првите луѓе на државата кај него на ручек.

Божикна трпеза за 550 деца без родители

Утрински

550 деца на традиционалниот божикен ручек

Вест

Празничен ручек за 550 деца

Дневник

Божикна трпеза за 550 деца

Вечер Прес

А1 Канал5 Макфакс

8 поврзани вести »

Мајлстон ја презема кумановската КИБ банка

Вест - 10.01.2008

Исландската финансиска групација Мајлстон вчера и официјално ја презеде Комерцијално - инвестиционата банка во Куманово. 75,9 отсто од акциите се во сопственост на нордиската компанија, а останатите акции ги поседуваат околу 100 акционери.

„Мајлстоун“ најави нови вложувања во КИБ Куманово

Дневник

Нордиски „Мајлстон“ ја купи КИБ „Куманово“

Време

Ислаѓаните ја презедоа Комерцијално -инвестициона банка од Куманово

Утрински

Мајлстон со контролен пакет акции во КИБ

Вечер Прес

Канал5 Макфакс

7 поврзани вести »

Техеран со своја снимка за инцидентот во Ормутскиот теснец

Време - 11.01.2008

ИРАН ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ Иранската државна телевизија вчера емитуваше снимка за инцидентот со американските воени бродови во Ормутскиот теснец, снимена од иранските безбедносни сили во обид да му одговори на Вашингтон за објавениот видеозапис, пренесе МИА.

САД објавија снимка од инцидентот во Ормускиот Проток

Дневник

Иран објави своја видео-снимка за инцидентот со воените бродови на САД во Ормунскиот теснец

Канал5

САД и Иран избегнаа воен судир

Дневник

Инцидент во Ормутскиот теснец

Време

Вечер Прес Канал5

7 поврзани вести »

Нема сликање со шамија на главата

Време - 11.01.2008

И ПОКРАЈ ИЗМЕНИТЕ ВО ЗАКОНОТ Муслиманките се уште имаат проблеми во полициските станици каде што се издаваат лични документи бидејќи службениците одбиваат да ги сликаат со шамии на главите, велат од здружението на муслиманките „Ислам и наука“.

На пасош може и со шамија

Дневник

МВР дозволи муслиманките да се сликаат со шамии

Време

Шамиите влегоа во пасошите

Утрински

МВР дозволи сликање за пасош со шамии

Вест

Вечер Прес Канал5

7 поврзани вести »