TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-01-07 - 2008-01-13

Пријавени 12 компании за мали ХЦ

Време - 12.01.2008

ТЕНДЕР На меѓународниот тендер на Министерството за економија за давање под концесија на вода за производство на електрична енергија се пријавија седум домашни и пет странски компании, кои доставија 58 понуди. Најголем број понуди достави австриската компанија „Енерџи Зотер Бау“ која на тендерот ...

Двојно повеќе понуди за 28 мали хидроцентрали

Дневник

Австријци најзаинтересирани за мали хидроцентралиои патишта ќе се даваат под концесија

Вест

За изградба на 28 мали хидроцентрали се пријавиле 12 компании

Утрински

За 28 хидроцентрали се јавија 12 понудувачи

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Глувци шетаат низ болницата

Време - 10.01.2008

БИТОЛА Глувци се појавија во Клиничката болница во Битола. Откако во октомври минатата година почна да се реализира донацијата на Светската банка во вредност од 40 илјади евра, за реконструкција на санитарните јазли во болницата, глувците се рашетаа низ сите болнички одделенија, особено во кујната ...

Наезда од глувци во битолската болница

Утрински

Се бара лек против болничките стаорци

Дневник

Наезда од глувци

Вечер Прес

Инвазија на глувци во Клинички во Битола

А1

Канал5 Макфакс

7 поврзани вести »

Пироман запалил викендичка

Дневник - 11.01.2008

Пироман потпалил викендичка завчера во близината на Штип, соопшти МВР. Според полицијата, засега непознато лице со запалива течност предизвикало пожар во викенд-куќата на В.Д. (72) од Штип. Пироманот провалил во куќата кршејќи ја влезната врата и го запалил огнот во кој бил уништен ...

Подметнат пожар во ресторан

Вест

Пожар подметнат во ресторан

Утрински

Пожар во ресторан

Вечер Прес

Му ја запалиле визбата

Време

Дневник Вечер Прес

7 поврзани вести »

Откажана манифестацијата во чест на Мара Бунева

А1 - 13.01.2008

Антибугарската кампања во Македонија ја спроведуваат делови од тајните служби врз кои МВР нема контрола, тврди Иницијативниот комитет за одбележување на 80-годишнината од убиството на Мара Бунева. Поради трагедијата во која загинаа 11 македонски војници, македонските Бугари и бугарската ВМРО-БНД на ...

Одбележан денот на смртта на Мара Бунева

Канал5

Почнаа превирања околу Мара Бунева

Време

Каракачанов со 200 приврзаници доаѓа во Скопје на панихидата на Бунева

Утрински

Бугарите се жалат во МНР

Вест

Вечер Прес Вечер Прес

7 поврзани вести »

И без членство, уметниците ќе ги користат фондови

Време - 12.01.2008

ДЕКЛАРАЦИЈАТА НА ЕВРОПСКА АСОЦИЈАЦИЈА НА ФЕСТИВАЛИ Е ПОТПИШАНА Уметниците и институциите од областа на културата во Македонија ќе можат да ги користат фондовите на Европската Унија за оваа намена, откако фестивалот „Охридско лето“ ја потпиша деновиве во Љубљана декларацијата за интеркултурен ...

Нашите музичари ќе ги користат фондовите на ЕУ

Време

Се отвораат фондовите на ЕУ за фестивалите во Македонија

Вест

Охридско лето влезе во Европската Унија

Дневник

Охридско лето има право на европските пари

Вечер Прес

Дневник Вечер Прес

7 поврзани вести »

„Телекабел“ мора да ги симне странските преводи

Дневник - 12.01.2008

Кабелскиот оператор „Телекабел“ ќе ги исклучи преводите на хрватски, српски и бугарски јазик на странските канали, откако доби прекршочна пријава од Советот за радиодифузија. Според Законот за радиодифузната дејност, на каналите „Халмарк“, „ТВ 1000“, „Дискавери“, „Нешнл географик“, „Фокс крајм“ ...

Пренесувал некодирана порнографија

Вечер Прес

„Телекабел“ и „Роби“ работат незаконски

А1

Дел од програмите на Телекабел и роби од Штип ќе бидат исклучени

Канал5

Кабелските оперираат монополски

Дневник

А1 Утрински

7 поврзани вести »

Простување од првиот премиер Никола Кљусев, ден на жалост

Макфакс - 08.01.2008

Скопје Првиот премиер на независна Македонија, академик Никола Кљусев (80), кој почина во средата, со највисоки државни и црковни почести ќе биде погребан денеска. Посмртните останки на Кљусев ќе бидат положени попладнево во Алејата на великаните на гробиштата Бутел во Скопје.

Погребан Никола Кљусев-првиот премиер на самостојна Македонија

Макфакс

Започна погребната церемонија за Никола Кљусев

Макфакс

Црковен обред за академик Кљусев во Соборниот храм Св. Климент Охридски

Макфакс

Собранието одржа комеморативна седница

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Саакашвили реизбран за претседател на Грузија

А1 - 09.01.2008

Грузискиот претседател Михаил Саакашвили е реизбран на функцијата уште во првиот круг од гласањето на претседателските избори, во саботата, покажаа резултатите на Централната изборна комисија, пренесуваат светските агенции. По пребројаните 98,8% од гласачкиот материјал Саакашвили освоил 52,21% од ...

Саакашвили реизбран за претседател на Грузија уште во првиот круг

Канал5

Саакашвили официјално избран за претседател

Макфакс

Михаил Саакашвили освои нов претседателски мандат во Грузија

Дневник

Михаил Саакашвили повторно е избран

Утрински

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

„Театар рок“ во МНТ

Утрински - 11.01.2008

„ПМГ Колектив“ Вечерва со почеток во 21 часот, на сцената на Македонскиот народен театар ќе се случи еден неконвенционален театарски чин, во кој главен акцент ќе биде ставен на музиката како главен двигател на дејствието. Настанот е насловен како „Театар рок“ и во него таа вечер на сцената на МНТ ...

Промоција на првото издание на „Бернајс пропаганда“

Време

Театар-рок со „ПМГ рекордингс“ вечерва во МНТ

Дневник

МНТ ја отвора годинава со рок

Вечер Прес

Сцената ги чека новите драмски автори

Време

Утрински Вечер Прес

7 поврзани вести »

Без жртви од превртениот автобус

Време - 08.01.2008

ГРАЦ, АВСТРИЈА Сите 35 патници на дански автобус што завчера кај Грац, Австрија, се превртел, не се во животна опасност и наскоро сите ќе бидат отпуштени од болница, потврдија од македонскиот конзулат во Австрија. Најмалку 35 лица, од кои најголем дел Македонци, се повредени откако дански автобус ...

Четириесетина македонски државјани повредени во сообраќајка во Грац

Дневник

Триесетина македонски гастербајтери повредени во сообраќајка

Утрински

Се преврте автобус со Македонци, тешко повредени 15 - лица

Вечер Прес

Се подобрува состојбата на повредените во несреќата кај Грац

А1

Канал5

6 поврзани вести »