TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-01-07 - 2008-01-13

Полицијата го барала убиецот на „тигарот“ во Арачиново

Време - 11.01.2008

СПОРЕД АГЕНЦИЈАТА НЕТПРЕС Полициската акција во скопското село Арачиново, која почнала вчераутро, завршила без успех, по кратки оружени пукотници, јави вчера агенцијата Нетпрес. Полицајците гонеле осомничен, најверојатно за неодамнешниот инцидент во скопската населба Автокоманда, кога беше убиен ...

МВР го бараше убиецот на полицискиот „тигар“ во Арачиново?

Утрински

Полицијата барала побегнат затвореник

Вест

Бркотница низ Арачиново

Вечер Прес

Акција за пронаоѓање лице во Арачиново

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Кривични пријави за шест бизнисмени

Дневник - 09.01.2008

Шестмина бизнисмени се осомничени дека му помогнале на директорот на фирмата „Визијанет“, Б.Т. (47) од Штип, да го оштети државниот буџет за еден милион денари. Полицијата поднесе кривична пријава против штипјаните Л.П. (47), управител во фирмата ПП „Теаком“, А.А.

Потпишувале фиктивни договори за субвенции

Утрински

Менаџери осомничени за финансиски малверзации

Вест

Кривични пријави за шест бизнисмени

Време

Кривични пријави за шест управители на фирми

Вечер Прес

Макфакс

6 поврзани вести »

Рен: Преговорите зависат од политичкиот дијалог

А1 - 10.01.2008

Македонија да продолжи со политичкиот дијалог, само консензуалниот дух води кон реформи и перспектива на отворање на преговори за членство. Оваа е сумираната порака од средбата на еврокомесарот Оли Рен со македонскиот амбасадор во Брисел Блерим Река, изјавија за А1 дипломатски извори.

Брисел бара Србија да соработува целосно со Хаг

Дневник

Спроведување реформи за преговори со ЕУ

Макфакс

Рен:Потпишувањето на Договорот за асоцијација зависи од Србија

Макфакс

ЕК се надева на датум за преговори оваа година

Макфакс

Макфакс

6 поврзани вести »

Престана да чука срцето на Хилари, првиот освојувач на Монт Еверест

Утрински - 12.01.2008

Заминување Со него ја однесе и неговата најголема болка - комерцијализацијата на Хималаи Вчера изутрина во Градската болница во Нов Зеланд престана да чука големото срце на Сер Едмунд Хилари, првиот човек кој на 29 мај 1953 година заедно со шерпасот Тенсинг Норгај го искачи највисокиот врв во ...

Почина Едмунд Хилари - човекот што го „собори“ Монт Еверест

Дневник

Почина сер Едмонд Хилари, првиот човек што го освои Монт Еверест

Време

Почина Едмунд Хилари, првиот човек кој го освои Еверест

Вест

Почина првиот освојувач на Монт Еверест

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Искушеник обвинува за сексуални односи во манастир на ПОА

А1 - 12.01.2008

Вранишковски ме избрка од ПОА, бидејќи му кажував дека неговите монаси во прилепското село Лагово имаат сексуални односи со девојки, што според православните закони, е забрането. Со вакви обвинувања излезе искушеникот Николај, кој пред два дена бил брутално исфрлен од куќата во Лагово, која ПОА ја ...

Вранишковски грубо клевети новинар на „Утрински весник“

Утрински

СПЦ молчи за томосот за ПОА

Утрински

Грчкиот печат ја демистифицира улогата на Вранишковски

Утрински

Томосот за признавањето скриен под тепих!

Вечер Прес

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Македонските православни верници го прославија Христовото раѓање

Утрински - 08.01.2008

Само измирени меѓу себе можеме да бидеме во мир со другите и со Бога, порача поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан БИЛЈАНА ЈОВАНОВСКА Православните верници во Македонија го прославија големиот христијански празник - Божик или Христовото раѓање. Во Соборниот храм „Св.

Христовото рождество - симбол на мир и заедништво

Дневник

И Бадник пред светите храмови, а не пијанка

Време

Почина грчкиот архиепископ Христодулос

Макфакс

Божиќ, ден на Христовото раѓање

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Непотребно е да се изјаснуваме за името

Време - 12.01.2008

РЕФЕРЕНДУМ Непотребна и задоцнета е иницијативата да се одржи референдум на кој Македонците треба да се изјаснуваат на прашањето „Дали сте за тоа Македонија да стане членка на НАТО со променето уставно име, погазена национална гордост и редефиниран национален идентитет“.

Никој не сака референдум за НАТО

Вечер Прес

Непотребна иницијатива и залудно трошење енергија

Канал5

За НАТО или името - на референдум

Дневник

Името ни е побитно од НАТО

Вечер Прес

Канал5

6 поврзани вести »

Кај Ерџелија загина бизнисмен од Свети Николе

Утрински - 12.01.2008

Штип - Гоце Цветковски, 46-годишен бизнисмен од Свети Николе, сопственик на фирмата „Цек комерц”, загина прексиноќа во сообраќајна несреќа во близина на овчеполското село Ерџелија. Несреќата се случила околу 17 часот. Цветковски враќајки се од Ерџелија кон Свети Николе, со голема брзина удрил во ...

Светиниколец загина во сообраќајка

Дневник

Загина возач на "фолксваген" по удар во столб

Вест

Излетал фолксваген

Вечер Прес

Еден загинат во сообраќајка кај Свети Николе

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Винслет наместо Кидман во „Читачот“

Дневник - 10.01.2008

Откако беше потврдено дека австралиската актерка Никол Кидман е бремена, следуваше веста дека колешката Кејт Винслет ќе ја замени во драмата „Читачот“. Кидман пред неколку дена потврди дека таа и сопругот Кит Урбан го очекуваат првото дете и се откажа од адаптацијата на делото на Бернард Шлинк, ...

Никол Кидман ќе биде најдобра мајка

Вечер Прес

Никол Кидман е трудна

Вест

Кидман потврди дека е бремена

Дневник

Сепак бремена

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Федерер и Анен - први носители во Австралија

Време - 12.01.2008

ТЕНИС Во пресрет на првиот годинашен тениски гренслем-турнир Австралија опен, познат е и списокот на носителите. Турнирот почнува в понеделник на тениските терени во Мелбурн, а титулите освоени минатата година ги бранат Рожер Федерер (Швајцарија) во машка и Серена Вилијамс (САД) во женска ...

Федерер во одбрана на титулата ќе налета на Ѓоковиќ

Дневник

Во понеделник започнува Австралија опен

А1

Анен дотурка до финалето во Сиднеј

Дневник

Федерер и Енан носители во Австралија

А1

Време

6 поврзани вести »