TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-01-07 - 2008-01-13

Прво кај агент или брокер за осигурување па на регистрација

Вест - 12.01.2008

ТЕХНИЧКИТЕ ПРЕГЛЕДИ ВЕЌЕ НЕ ПРОДАВААТ ОСИГУРУВАЊЕ Полиси за автоодговорност веќе не може да се добијат во станиците за технички преглед на возилата па затоа пред да замине на технички преглед, клиентот треба да ја извади полисата од било кое осигурително друштво, агент или брокер за осигурување Од ...

Осигурување на возилата само кај осигурителите

Дневник

Возилата нема да се осигуруваат во станици за технички преглед

Утрински

Усложнета процедура за регистрација на возилата

А1

Осигурувањето на возилата нов проблем за возачите

Утрински

Канал5

6 поврзани вести »

Чадиковски три години во Партизан

Дневник - 11.01.2008

Поранешниот македонски репрезентативец додека настапуваше во Словенија не доби повик од селекторот Катанец Поранешниот македонски репрезентативец Драган Чадиковски од вчера е нов член на белградски Партизан. Корпулентниот напаѓач Чадиковски и Партизан потпишаа тригодишен договор.

Чадиковски во Партизан

Утрински

Чадиковски три години во белградски Партизан

Време

Чадиковски три години "црно-бел"

Вечер Прес

Партизан го сака Чадиковски

Дневник

Време

6 поврзани вести »

Вашингтон - Бостон 85:78

А1 - 13.01.2008

Кошаркарите на Вашингтон се веста во НБА, го победија лидерот во досегашниот тек од сезоната, Бостон со 85:78. На гостувањето во главниот град, Селтикс го претрпеа вториот пораз во трите последни средби. Единствениот тим кој досега има 30 победи, испушти водство од 7 поени во последната четвртина, ...

Бостон се созеде по поразот од Шарлот

А1

Шарлот го скроти Бостон

Дневник

Шарлот го декласира Бостон!

Утрински

Шарлот ги шокира „селтикси“ среде Бостон

Време

А1

6 поврзани вести »

Откажана церемонијата на „Златен глобус“

Дневник - 10.01.2008

Свечената церемонија на доделување на наградата „Златен глобус“ нема да се одржи, поради штрајкот на холивудските сценаристи . Добитниците на наградите во 25 категории требаше да ја поздрават публиката 65. пат, на 13 јануари во Беверли Хилс.

Штрајкот на сценаристите фрли сенка врз „Златниот глобус“

Утрински

Оскарите и Глобусите во криза!

Вечер Прес

Откажано доделувањето на „Златен глобус“

А1

Актерите го бојкотираат „Златен глобус“

Дневник

Канал5

6 поврзани вести »

Нова офанзива против Ал Каеда во Ирак

Утрински - 09.01.2008

БАГДАД - Американски и ирачки сили вчера започнаа серија операции против Ал Каеда во Ирак, по порастот на самоубиствените напади за кои американските команданти истакнуваат дека се обид на милитантната група да го разгори секташкото насилство.

Во Турција последната седмица биле уапсени 38 лица осомничени за поврзаност со Ал Каеда

Канал5

Голема офанзива против „Ал Каеда“ во Ирак

Макфакс

Американската војска употреби пет тони муниција против Ал Каеда

Макфакс

Во Багдад убиен еден од сунитските лидери кој се бореше против Ал Каеда во Ирак

Канал5

Макфакс

6 поврзани вести »

„Сурва, сурва година“ изложба која предизвика интересирање

Утрински - 12.01.2008

Синоќа во Музејот на Македонија се отвори изложба на фотографии со интересен наслов „Сурва, сурва година“. Станува збор за фотографии од обичаи со маски што се изведуваат во повеќе краишта во Македонија, но и маски и други реквизити што се користат во такви пригоди.

Василичарските обичаи на изложба

Вест

Изложба за Василица во Музејот на Македонија

Дневник

Изложба „Сурва, сурва година“

Време

Фотографии_ Сурва, сурва година

Утрински

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Става ли власта рака на гувернерската позиција?

Утрински - 11.01.2008

Петар Гошев Владата најостро демантира, тврдејќи дека ја почитува независноста на монетарната власт НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Става ли власта потајно рака на гувернерската позиција, е прашање кое во јавноста се' погласно се поставува, особено откако група пратеници неодамна до парламентот доставија ...

Не се знае кога Собранието ќе расправа за Гошев

Утрински

За Гошев работат советницина Груевски и на Црвенковски

Време

Во Собранието стигнаа докази за имотот на Гошев

Дневник

Гошев не прикажал вистинска вредност на имотот

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Смиленски најбистар, „ОКТА“ најматен настан за 2007-ма

А1 - 13.01.2008

Екстрадицијата на Методија Смиленски по едногодишен притвор во Србија е најбистриот корупциски настан за минатата година. Продажбата на „ОКТА“, повторно актуелизирана со пресудата на судот во Париз, најматен. Финален извештај од анкетата за барометарот на корупциски настани за 2007-ма.

Предлог-законот за енергетика најматен настан во декември

Дневник

Предлог-законот за енергетика најматен настан во декември

Утрински

Предлог законот за енергетика најматно во декември

Макфакс

Пресудата за професорот по стечај - најбистар настан

Вечер Прес

А1

6 поврзани вести »

Бензините поскапи за два, дизелот за 1,5 денари

Време - 09.01.2008

ОД ПОЛНОЌ Цената на бензините од полноќ се зголеми за два, а на дизелот за 1,5 денари од литар. Со ваквата одлука на Регулаторната комисија за енергетика се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,66, односно за 2,69 отсто.

Цените на бензините одат кон нови рекорди

Утрински

Бензините поскапи за два, дизелот за 1,5 денари

Макфакс

Бензините поскапуваат за 2, дизелот за 1,5 денар

А1

Бензините поскапуваат за два, а дизелот за 1,5 денари

Канал5

Макфакс

6 поврзани вести »

Сите жанрови на сцената во „Метрополис арена“

Време - 12.01.2008

ДВАЕСЕТ И ЕДНА ПЕСНА ВО ИГРА ЗА „ЕВРОСОНГ“ Вкупно 21 песна, избрани на конкурсот на Македонската радиотелевизија, ќе бидат изведени на годинешниот Скопски фестивал, на кој ќе се избира македонскиот претставник на Изборот за песна на „Евровизија“ 2008, соопшти Миланка Рашиќ, годинешна координаторка ...

Македонија ќе бира евровизиски претставник на 23 февруари

Утрински

Поп, етно и панк на домашниот избор за Евровизија

Дневник

Во трка за Белград 21 песна

Вечер Прес

Стартува резервацијата на влезници за „Евросонг“

Утрински
5 поврзани вести »