TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-01-07 - 2008-01-13

Партиципацијата ненаменски трошена

Време - 10.01.2008

РЕВИЗИЈА ВО ГРАДСКА БОЛНИЦА Градската општа болница во Скопје во 2006 година работела без усвоен финансискиот план, немала воспоставен систем за следење на планираните средства, што како ефект придонесува за постоење на можноста од незаконско и ненаменско користење на средствата, утврдил Државниот ...

Градска болница забошотила обврски кон Фондот за здравство

Дневник

Градска болница исплатила 700.000 евра за судски спорови

Утрински

Трошење без контрола во Градска болница

Вечер Прес

Ревизијата утврдила злоупотреба во Градска болница

А1
5 поврзани вести »

Без Маврово, почеток на 2 февруари

Дневник - 11.01.2008

Првата кошаркарска лига за мажи во вториот дел од сезоната ќе продолжи со осум екипи, откако Маврово поради финансиски проблеми го откажа настапот во елитата. Гостиварскиот клуб побара да му биде дозволено во следната сезона да игра во Втората лига.

Маврово го откажа учеството во кошаркарската лига

А1

Маврово суспендирано, првенството продолжува на 2 февруари

Време

Маврово не се изјаснува дали ќе продолжи да игра во лигата

Дневник

Прволигашко збогум за гостиварци

Вечер Прес
5 поврзани вести »

ТЕЦ „Осломеј“ е без резерви на јаглен

А1 - 13.01.2008

Без резерви на јаглен е еден од клучните енергетски капацитети во Македонија, кичевски ТЕЦ „Осломеј“. Постои сериозна опасност, овој капацитет да престане со производство на струја. Во РЕК „Битола“ резервите се сведени на минимум. Во „Осломеј“ никој не сака да зборува.

РЕК Осломеј од утре најверојатно нема да работи

Канал5

Саниран дефектот во РЕК Битола

Макфакс

Запрен ископот на јаглен во „Суводол“

Макфакс

Се чисти одронот во „Суводол“

Макфакс
5 поврзани вести »

Одземени пасошите на семејството на Радован Караџиќ

Дневник - 12.01.2008

Документите се одземени по налог на Хашкиот трибунал, заради полесно приведување на најбараниот бегалец Високиот претставник на меѓународната заедница во БХ Мирослав Лајчак нареди да им запленат личните исправи на членовите на семејството на Радован Караџиќ, објави весникот „Вечерњи лист“.

Одземени пасошите на роднините на Караџиќ

Утрински

Одземени пасошите на семејството на Караџиќ

Вест

Група осомничени за помагање на Младиќ и на Караџиќ

Време

Во БИХ 42 лица осомничени за помагање на Радован Караџиќ и Ратко Млaдиќ

Канал5
5 поврзани вести »

Нов штрајк на докерите

Вечер Прес - 12.01.2008

Работниците во двете најголеми грчки пристаништа во Пиреја и во Солун, и вчера демонстрираа во знак на протест против плановите на Владата за приватизација, објавија грчките медиуми. За 15 јануари е најавен почетокот на 48-часовен штрајк на пристанишните работници.

Докерите продолжуваат со штрајкот

Вечер Прес

Грчките пристанишни работници продолжуваат со протестите

Канал5

Докерите не сакаат странски газди

Вечер Прес

Пристанишните работници во Грција започнаа 24-часовен штрајк

Канал5
5 поврзани вести »

Јеремиќ оптимист дека Србија ќе ја потпише Спогодбата за стабилизација и асоцијација со ЕУ

Канал5 - 12.01.2008

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ синоќа изјави дека е оптимист, но оти не може со сигурност да тврди дека ќе дојде до потпишување на Спогодбата за стабилизација и асоцијација (ССА) со Европската унија на 28 јануари.

ЕУ сака и јаре и пари!

Вечер Прес

Јеремиќ: Секој што ќе го признае Косово ќе сноси соодветни последици

А1

Јеремиќ во Брисел за Косово и Договорот за стабилизација и асоцијација

Макфакс

Јеремиќ со Солана и Де Гухт за Косово

Макфакс
5 поврзани вести »

Снег во Багдад

Време - 12.01.2008

ИРАК Во ирачкиот главен град Багдад вчераутро почна да паѓа снег, првпат откако памтат неговите жители. Според локалните Ирачани, снегот е предзнак за мир, пренесува МИА. - Првпат видовме снег во Багдад. Сме виделе лапавица, но никогаш снег - изјавил Хасан Захар (60) и додал дека ги повикувал ...

И снег и дожд од бомби во Багдад

Дневник

Снег во Багдад

Вечер Прес

Снег во Багдад

А1

Снег во Багдад

Канал5
5 поврзани вести »

Гала-концерт за Василица

Време - 12.01.2008

МОБ Традиционалниот гала-оперски концерт за Василица, на кој ќе се изведе музика од Вагнер, Штраус и Лехар, вечерва, во 20 часот ќе се одржи на сцената на Македонската опера и балет. На програмата се увертирата од операта „Мајстори пејачи“, две арии од „Валкири“ од Рихард Вагнер, Три песни за ...

Тројца врвни солисти на Василичарскиот гала-концерт

Дневник

„Од Бајројт до Виена“ - василичарски концерт на Македонската опера

Утрински

Василица со Вагнер и со Штраус

Вест

Операта првпат ќе го изведува Вагнер

Време
5 поврзани вести »

Пет пожари изгореле 7.000 евра

Време - 11.01.2008

ЗА ЕДЕН ДЕН Пет пожари завчера избувнале на подрачјето на Скопје и причиниле материјална штета од речиси 7.000 евра, информираат градските власти. Според нив, три пожари настанале поради невнимание, а другите два биле намерно подметнати.

Пет пожари избувнаа во еден ден во Скопје

Дневник

Пожарите во Гевгелиско изгореле 300.000 евра

Време

Направена штета од 18 милиони денари

Вечер Прес

„Та неа“:Ниту евро за настраданите во пожарите во Грција

Макфакс
5 поврзани вести »

АМС не ги почитува законските надлежности

Време - 11.01.2008

СООПШТЕНИЕ НА РФМ Агенцијата за млади и за спорт (АМС) ни случајно и ни оддалеку не го препознава своето место и надлежност во развојот на спортот во Македонија и Ракометната федерација на Македонија (РФМ) нема да дозволи Агенцијата да продолжи со ваквото валкано однесување токму во периодот кога ...

АМС прави грешка во чекори

Дневник

РФМ и возврати на Агенцијата за млади и спорт

А1

Поодговорно раководство за подобри резултати

Дневник

Костовски е штета за ракометот

Вест
5 поврзани вести »