TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-05-12 - 2008-05-18

Повторно изрешетен штаб на ДУИ во Тетово

Канал5 - 18.05.2008

Со истрели од пиштол оштетен е изборен штаб на ДУИ во месната заедница Тетекс во Тетово. Инцидентот се случи утрината околу 4.20 часот. Неколку лица од автомобил марка голф со тетовски таблици истрелаа 7 до 8 куршуми кон штабот на партијата на Ахмети.

Ахмети: ДПА уништи се што направивме за 4 години

А1

ДУИ од Гостивар ја обвини ДПА за серија напади и инциденти

Канал5

Тачи очекува дваесетина пратеници

Утрински

Тачи вети решавање на сите отворени прашања

А1

Дневник Канал5 Утрински Време Утрински Дневник Вечер Прес А1

61 поврзани вести »

Германец спасен по 114 часа под урнатините во Кина

А1 - 17.05.2008

Германски турист денеска е пронајден жив во погодената од катастрофалниот земјотрес кинеска провинција Сечуан, откако минал речиси пет деноноќија или 114 часа под урнатините. Туристот бил спасен од војниците во округот Ванчуан само на неколку километри од епицентарот на земјотресот со јачина од 7,9 ...

Нов силен земјотрес во Кина

Вест

Жителите на Беичуан во колони го напуштаат градот

Утрински

Девојче преживеало три дена под урнатини

Време

Доаѓаат спасувачи од четири земји

Вечер Прес

Вест Утрински Време Канал5 Канал5 Вечер Прес А1 Време

40 поврзани вести »

Постигнат договор за градоначалник на Белград

А1 - 18.05.2008

Претседателот на Градскиот совет на партијата Нова Србија, Борислав Боровиќ изјави дека на денешните преговори меѓу коалицијата на Демократската партија на Србија-Нова Србија, Српската радикална партија и коалицијата со Социјалистичката партија на Србија, постигнаа договор градоначалник на Белград ...

Националистите се согласиле со социјалистите за владејачките принципи

Утрински

Тадиќ најави дека наскоро ќе го соопшти името на идниот премиер на Србија

Канал5

ЛДП ќе формира паралелна влада

Време

Србија во коалициска треска

Вест

Време Утрински Дневник Вечер Прес А1 Дневник Вечер Прес А1

33 поврзани вести »

Вардар - Работнички 1:2

А1 - 18.05.2008

Работнички Кометал го победи Вардар во дербито без резултатско значење во 32-то коло од првата македонска фудбалска лига. Во локалната пресметка Шкендија загуби од Ренова и со тоа веќе се пресели во понизок ранг. Башкими е сигурен учесник во баражот за опстанок, тоа ќе се обидат да го избегнат ...

Вардар Про е првиот финалист во ракометниот куп на Македонија

А1

Вардар про го брани трофејот

Утрински

Костовски: Со Вардар полесно ќе се пробиеме во Европа

Вест

Вардар ќе ја спасува сезоната

Време

Дневник Дневник Вечер Прес Вест Дневник Вест Утрински Време

33 поврзани вести »

На илјадници деца во Мјанмар им се заканува смрт поради прегладнетост

Канал5 - 18.05.2008

На илјадници деца кои го преживеаја циклонот Наргис во Мјанмар им се заканува смрт поради прегладнетост, предупреди британска организација за заштита на децата. На илјадници деца кои го преживеаја циклонот Наргис во Мјанмар им се заканува смрт поради прегладнетост, предупреди британска организација ...

Смртниот биланс во Мјанмар достигна 133.000 лица

А1

Најмалку 128.000 загинати во Мјанмар

Време

Смртниот биланс во Мјанмар достигна 133.000 лица

Канал5

Колера по циклонот во Мјанмар

Вест

Вечер Прес Канал5 Канал5 Канал5 Утрински Утрински А1 Време

28 поврзани вести »

Одбојкарите ја победија селекцијата на БиХ

А1 - 18.05.2008

Втора победа на македонските одбојкари во квалификациите за Европското првенство наредната година. На крајот на турнирот во Денкерк ја совладавме Босна и Херцеговина со 3:1 и на половина од натпреварите од „Ц“ групата сме најголеми кандидати за втората позиција.

Одбојкарите ја совладаа Белорусија

А1

Одбојкарите поразени од Франција

А1

Франција како загревање за Белорусија и БиХ

Утрински

Старт против фаворизираниот домаќин

Вест

Дневник Вечер Прес А1 Вест Време Вечер Прес А1 Вест

27 поврзани вести »

„Сонце“ ќе ја врати Македонија на вистинскиот пат

Утрински - 17.05.2008

ИНТЕРВЈУ Лидерот на ЛДП и носителот на листа во Втората изборна единица, Јован Манасиевски , смета дека политиката на Груевски е погубна за државата Оливера Војновска На овие избори македонскиот блок се подели на два сојуза: европски и патриотско-конзервативен.

Вчера, За подобра Македонија настапи во Битола, Сонце во Гевгелија

Канал5

Од „Сонце“ верува дека тие се спасот на Македонија

Утрински

„Сонце“: Доста ни е од квази политика

А1

Без фер избори сами ќе си ставиме вето, порачува Шекеринска

Утрински

Дневник Утрински А1 Канал5 Дневник Канал5 Утрински Утрински

26 поврзани вести »

Свадба

Капитал - 15.05.2008

Што правите бре Свадба Кога непосредно по кризата во 2000 година, странските набљудувачи го запрашале еден наш парламентарец кој штотуку се преселил од планина во парламент, дали има крај на пукотниците во Тетово и околината, овој одговорил: “Тоа се свадби, нашите луѓе кога се веселат сакаат ...

Балканот е освоен, наредна цел-Европа

Капитал

Приходите од продажба зголемени за 47%

Капитал

Мојата работа е како сликање на уметничко дело

Капитал

ПУТИН ЗАМИНА, НО СИ ЈА ЗЕДЕ И МОЌТА

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

24 поврзани вести »

ЕУ и САД ги сослушуваа Тачи и Ахмети

Утрински - 17.05.2008

Евроамбасадорот Ерван Фуере и амбасадорката на САД Џилиен Миловановиќ се сретнаа вчера со лидерите на ДПА и ДУИ, Мендух Тачи и Али Ахмети, за да разговараат за последните акти на насилство во изборната кампања. Освен што изразија загриженост за насилничкото однесување во првите денови на кампањата, ...

Ахмети и Тачи се сретнаа со Миловановиќ и Фуере

А1

Амбасадорите на ЕУ и на САД се загрижени од инцидентите во предизборието

Канал5

Фуере - Без демократски избори, нема датум за преговори

Утрински

Инцидентите реприза на изборното сценарио од 2006

Утрински

Вечер Прес Вест Време Дневник Вест Утрински Дневник Вечер Прес

19 поврзани вести »

Македонија е зависна од Коридорот север-југ

А1 - 18.05.2008

Грчката блокада на железничкиот сообраќај со Македонија ја покажа зависноста на земјава од единствениот Коридор север-југ, наспроти се уште незавршениот Коридор 8. Вагоните кон Грција се блокирани 11 дена. Ова им зададе удар на шпедитерите и компаниите.

Пропуштени се првите товарни вагони од и кон Грција

Канал5

Железницата останува блокирана од Грција

Дневник

Продолжува блокадата на железничкиот транспорт кон Грција

Утрински

Повеќе од 200 вагони заробени во Македонија

Време

Вечер Прес Канал5 Време Утрински Канал5 Дневник Вечер Прес А1

18 поврзани вести »