TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-05-19 до 2008-05-25

Русија победи на „Песна за Евровизија“

А1 - 25.05.2008

Русинот Дима Билан е победник на годинашниот Евросонг. Со певлив рефрен, одличен маркетинг и силна поддршка од геј популацијата, поп ѕвездата го оствари својот сон, иако пред само неколку дена се закануваше дека ќе се повлече доколку организаторите не постават мраз на подиумот.

Русинот Дима Билан ја однесе победата на евровизискиот фестивал во Белград

Канал5

Вечерва ќе се одржи финалето на Евровизија

А1

Колку пари толку музика

Вест

Тамара, кој те облече ко сицилијанска вдовица?

Вест

Време Утрински Дневник Дневник Дневник Канал5 Вечер А1

41 поврзани вести »

Бројот на загинатите во земјотресот во НР Кина достигна 62.664

Канал5 - 25.05.2008

Бројот на загинатите во земјотресот, што пред две недели ја погоди Народна Република Кина, достигна 62.664, јави денеска државната агенција Ксинхуа, повикувајќи се на официјални податоци на владата во Пекинг. Пекинг, 25 мај (МИА) - Бројот на загинатите во земјотресот, што пред две недели ја погоди ...

Осумдесетгодишен маж преживеал 11 денови под урнатините во Сечуан

Канал5

Над 60.000 загинати во земјотресот во Кина

А1

Помош од 30.000 евра за Кина

Време

Скопје ќе испрати 30.000 евра за настраданите во Кина

Утрински

Утрински Канал5 Утрински Канал5 Вечер Утрински Утрински Канал5

31 поврзани вести »

Тачи: Перспективата е со ДПА

А1 - 25.05.2008

Политичката генерација што ја создаде ДПА е многу подобра од таа на ДУИ, зошто нашата генерација произлегува од албанската школа, а не од белградската или од скопската. Школата на нашата генерација се вика Арбен Џафери. Вака на жителите на тетовско Порој, синоќа им се обрати претседателот на ДПА ...

Форум на жени на ДУИ: ДПА нема да не исплаши

А1

Демолиран штаб на ДУИ

Време

Каменуван штаб на ДУИ во Гостивар

Утрински

Демолиран изборен штаб на ДУИ во Гостивар

Дневник

Дневник А1 А1 А1 Дневник Канал5 Канал5 Вечер

30 поврзани вести »

„Агриленд“ ќе ги откупува земјоделските производи

А1 - 24.05.2008

Македонско-израелската компанија „Агриленд“ од следниот месец ќе ги откупува земјоделските производи. Освен откуп, „Агриленд“ ќе врши и промоција и продажба на македонските земјоделски производи на европските пазари. „Нема да има веќе проблем за откупот и пласманот на производите, затоа што имаме ...

Со кредит до сигурен откуп на земјоделските производи

Време

Предизборно ќе проработи и владината фирма за трговија со зеленчук

Утрински

Голема битка за гласовите на земјоделците

Утрински

Промовирана новата мешовита компанија „Агриленд“ за промоција и продажба на земјоделски производи

Канал5

Вест Утрински Дневник А1 Дневник Капитал Време Време

23 поврзани вести »

Завршија подготовките на фудбалерите во Штутгарт

А1 - 24.05.2008

На два дена до пријателскиот натпревар со Полска, македонската фудбалска репрезентација ги комплетираше подготовките во базата во Штутгарт. По вчерашниот релаксирачки тренинг, селекторот Катанец денеска форсирал силно темпо. Од повиканите фудбалери и натаму неизвесен за настап е само капитенот Гоце ...

Повредата на Седлоски го мачи Катанец

Утрински

Неделниот тренинг во Ројтлинген

Вечер

Фудбалерите денес одржаа еден тренинг

А1

Седлоски со повреден глужд

Дневник

А1 Дневник Вечер А1 Утрински Дневник Вечер Време

21 поврзани вести »

Челзи го отпушти Аврам Грант

А1 - 24.05.2008

Управата на англискиот фудбалски клуб Челзи денеска го отпушти менаџерот Аврам Грант. „Сакаме да потврдиме дека после консултациите што ги имавме во последните неколку дена, денеска го раскинавме договорот со Аврам Грант“, се вели во соопштението издадено денеска од Челзи.

Стриптиз за мачките на Челзи пред финалето во Москва

Вечер

Херојот Ван дер Сар му ја донесе титулата на Манчестер

Вест

Манчестер јунајтед го доби рускиот рулет во пенали

Време

Пеналите го одведоа Манчестер Ј. на врвот

Утрински

Утрински Вечер А1 Утрински Канал5 А1 А1 Вест

20 поврзани вести »

Тајна средба на Дора Бакојани со шефот на косовската дипломатија

Канал5 - 23.05.2008

За време на средбата на врвот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа, што на почетокот на неделава се одржа во бугарскиот град Поморие, грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани имала тајна средба со шефот на косовската дипломатија Скендер Хисени, објави грчкиот весник „Етнос“.

Со Караманлис на цигара, со Бакојани на прошетка

Вечер

Атина не очекува скоро решение за името

А1

Студена средба, јалов разговор

Време

Делегацијата на Србија го напушти форумот

Време

Вест Утрински Дневник Дневник Вечер А1 А1 А1

20 поврзани вести »

Фракционерите од НСДП формираа партија

А1 - 24.05.2008

Доскорешните членови на највисокото раководство на НСДП Лазар Еленовски, Вера Рафајловска и Веле Митановски формираа нова партија. Новиот субјект на политичката сцена се уште нема име, ниту претседател, а основачите најавија дека ќе дејствуваат лево од политичкиот центар.

Промотивен состанок за создавање нова партија на иницијаторите Еленовски, Рафајловска и Митаноски

Канал5

Разрешени 100 функционери од НСДП

Време

НСДП обвинува за притисоци од ВМРО-ДПМНЕ

Утрински

НСДП: Директорите разрешени зашто не пристапиле во ВМРО-ДПМНЕ

Дневник

Утрински Дневник Канал5 Вечер А1 Утрински Време Утрински

19 поврзани вести »

Две нови претстави во Драмски

Дневник - 24.05.2008

Во Драмскиот театар деновиве почнаа пробите за две претстави. Режисерот Коле Ангеловски го работи текстот„Сон на летната ноќ“од Шекспир, чија премиера ќе биде на Охридско лето. Таа ќе биде последна претстава на Ангеловски, кој годинава ќе се пензионира од Драмскиот театар.

Изградбата на Велешкиот театар искористена за политички цели

Утрински

Велес ќе добие нов театар

Утрински

Удрени темелите на новиот театар во Велес

Дневник

Поставен камен-темелник на новиот театар

Вечер

Вечер Дневник Дневник А1 Време Време Дневник Дневник

19 поврзани вести »

Металург станува главен финансиер

Вест - 24.05.2008

ТРАНСФЕР НА "ВЛАСТА" ВО МАШКАТА РАКОМЕТНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА Првите луѓе на двата клуба, Михајло Михајловски и Ристо Чокрев, вчера го договорија предавањето на обврските во машката ракометна репрезентација во рацете на Металург и неговиот главен спонзор Минчо Јорданов.

Металург спонзор на репрезентацијата

Вечер

Михајловски ќе прави посилен Вардар

Време

Вардар заработи 1,4 милиони евра од трансфери на фудбалерите

Утрински

Вујовиќ ќе се потпре на младите сили на Вардар про

Дневник

Дневник Вест Време Време Утрински Дневник Дневник Вечер

18 поврзани вести »