TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-06-09 - 2008-06-15

Истече водата од земјотресното езеро

Вест - 11.06.2008

КИНА ЏИАНГЈУ, Кина, 11 јуни (Ројтерс) - Кина вчера прогласи победа над нестабилно "земјотресно езеро" откако поплавните води избија и истекоа надолу по реката, каде стотици илјади луѓе беа под закана од втора криза по минатомесечниот земјотрес.

Водата проби четири брани!

Вечер Прес

Водата проби четири брани настанати по земјотресот во Кина

Канал5

Нов земјотрес во Кина

Макфакс
4 поврзани вести »

Најмногу се градат висококатници

Дневник - 14.06.2008

Во април годинава се издадени 321 одобрение за градба во земјава. Според податоците од Државниот завод за статистика, 83,5 отсто од дозволите се за изградба на висококатници, 10 за објекти со ниска градбата и 43 се за реконструкција.Предвидената вредност на градежните објекти изнесува околу 1,9 ...

Во април издадени 321 одобрение за градба

Време

Во април издадени 321 одобрение за градба

Утрински

Издадени 321 одобрение за градба

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Камионџиите на „Шел“ во Британија стапија во четиридневен штрајк

Утрински - 14.06.2008

Лондон - Незадоволни од платите, над 600 возачи на цистерни што превезуваат гориво од рафинериите на "Шел" до бензинските пумпи во Британија вчераутро стапија во четиридневен штрајк. До протестот дојде и покрај настојувањето на владата синдикатот на камионџиите и работодавците да постигнат договор ...

Пумпи на "Шел" без гориво

Вечер Прес

Камионџиите во Шпанија штрајкуваат поради високите цени на горивото

Утрински

Камионџии протестираат поради високите цени на нафтата

Макфакс
4 поврзани вести »

Црвенковски и' го честита роденденот на Елизабета Втора

Утрински - 10.06.2008

Претседателот Бранко Црвенковски вчера упати роденденска честитка до кралицата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Елизабета Втора. „Ја користам оваа свечена пригода да го потенцирам исклучителното значење што Република Македонија го придава на позитивниот развој и ...

Црвенковски и' го честита роденденот на кралицата Елизабета Втора

Дневник

Македонија очекува помош од Британија за во НАТО и ЕУ

Вечер Прес

Македонија очекува помош од Британија за во НАТО и ЕУ

Макфакс
4 поврзани вести »

Турските газди на битолската пиварница се бараат со потерница

Утрински - 09.06.2008

Газдите се товарат дека затаиле данок од околу 12,5 милиони денари Битола - Министерството за внатрешни работи распиша интерна и меѓународна потерница за приведување на двајцата турските бизнисмени, сопственикот и директорот на битолската Пиварница, поради сомнение дека затајувале милионски суми ...

Наместо пиво, потекоа кривични пријави

Дневник

Со двојно книговодство затаиле 12 милиони денари

Време

Директори затаиле данок од 12,5 милиони евра

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Конечно спас од смрдеа и од комарци

Време - 10.06.2008

ПОЧНА ПОКРИВАЊЕТО НА КАНАЛОТ ВО КОЗЛЕ Општина Карпош од вчера почна да го покрива каналот во населбата Козле, на потегот од трговскиот центар „Олимпико“ до Водно. Каналот кој служи за собирање на атмосферските води од планината, веќе подолго време ја нема вистинската функција, туку се претвори во ...

Почна покривањето на каналот во Тафталиџе

Вест

Се покрива каналот кај ТЦ „Олимпико“

Утрински

Ќе се затвори каналот кај Олимпико

Вечер Прес
4 поврзани вести »

„Сава инвест“ нов инвестициски фонд

Дневник - 11.06.2008

Комисијата за хартии од вредност дозволи да се основа друштвото за управување со фондови „Сава инвест“. Основачи на новиот фонд се „Позаваровалница Сава“ од Љубљана и осигурителната компанија „Сава табак“ од Скопје. Предвидено е „Сава инвест“ да управува со три отворени инвестициски фонда.

„Сава“ ќе формира инвестициски фондови

Утрински

На Берзата ќе влезат три нови отворени фондови!

Капитал

Сава Инвест ќе управува со фондови

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Гоце Димковски меѓу 20-темина најубави мажи во светот

Дневник - 11.06.2008

Кумановецот Гоце Димковски, манекен од модното студио „Црнокрак“ на изборот за мистер „Менхетн интернешнел 2008“, што се одржа во Сеул, Јужна Кореја, влезе меѓу првите дваесет натпреварувачи во силната конкуренција. Победник на изборот беше Абделмоумен Ел Маграои од Мароко.

Гоце во финалето на "Менхант"

Вест

Влез во финалето на „Менхант интернешенел“ за Гоце Димковски

Утрински

Гоце пак ќе оди во Кореја

Вечер Прес
4 поврзани вести »

Грција годишно заработува 1,5 милијарда евра од геј-туризмот

Дневник - 10.06.2008

Во Грција е забележан брз развој на профитабилниот геј-туризам, а посетата од хомосексуални двојки на земјата и' носи годишен приход од 1,5 милијарда евра, пишува грчкиот весник „Елефтеротипија“, пренесува МИА. По Егејско Море во следниот месец 3.200 хомосексуалци ќе патуваат на луксузен брод.

Грција развива геј туризам

Вечер Прес

Геј-туризмот на Грција годишно и носи 1,5 милијарди евра

А1

„Елефтеротипија“: Геј-туризмот на Грција годишно и носи приходи од 1,5 милијарди евра

Канал5
4 поврзани вести »

Стојковски и Мартиновски во трка за ректор

Дневник - 11.06.2008

Професорот на Ветеринарска медицина, Велимир Стојковски, има значителна предност во однос на досегашниот ректор Ѓорѓи Мартиновски Членовите на Ректорската управа на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ вчера решија Велимир Стојковски и Ѓорѓи Мартиновски да бидат двајцата кандидати за избор на нов ...

Стојковски и Мартиновски во трка за скопски ректор

Утрински

Почна трката за избор на нов ректор

Канал5

Утре почнува процедурата за избор на нов ректор на скопскиот државен универзитет

Канал5
4 поврзани вести »