TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-06-09 - 2008-06-15

Сеизмолозите очекуваат нови потреси во Грција

Дневник - 10.06.2008

Сеизмолозите во Грција предупредуваат за нов земјотрес по завчерашниот силен потрес што го погоди полуостровот Пелопонез, а во кој две лица загинаа и 150 се повредени, јави МИА. Следните два дена ќе бидат особено критични - смета Јоргос Ставракакис од атинскиот Институт за геодинамика.Завчерашниот ...

Двајца загинати и опасност од нови потреси

Време

Двајца загинати и 150 повредени!

Вечер Прес

Сеизмолозите во Грција предупредуваат за нов земјотрес

Канал5

Двајца загинати и 89 повредени во земјотресот во Грција

Канал5

Време Дневник Утрински Вечер Прес

9 поврзани вести »

Велешани со црни балони против загадувањето од Топилницата

Утрински - 12.06.2008

Мирен, но и предупредувачки протест што може да се радикализира ВЕЛЕС - Илјадници црни балони испратија велешани кон небото за да го однесат црнилото од градот. Жителите на Велес запалија и свеќи за покој на душите што ги однесе триесетгодишното загадување од Топилницата.

Велешко „не“ за Топилницата

Дневник

Велешани ја погребаа Топилницата

Вест

Во Велес нема место за МХК Злетово

Вечер Прес

Велешани не ја сакаат Топилницата во своја близина

Утрински

А1 Канал5 Канал5

8 поврзани вести »

Владата и „Маѓар телеком“ се скараа за дивидендата

Дневник - 12.06.2008

Акционерското собрание беше прекинато поради револтот на владините претставници, кои бараат 60 милиони евра, наместо предложените 28 милиони Претставниците на владиниот капитал во „Македонски телеком“ вчера ја напуштија седницата на Акционерското собрание незадоволни од предложената дивиденда од 28 ...

Владата бара двојно поголема дивиденда

Вест

Владата сака да реализира ветувања со дивиденда од „Телеком“

Утрински

Владата и телеком се скараа за пари

Време

Телеком пак не ја дава дивидендата

Вечер Прес

А1 Канал5 Вечер Прес

8 поврзани вести »

Касапот од Токио го најавил масакрот на интернет

Дневник - 10.06.2008

Такахиро Като, мажот што вчера со нож избоде 17 лица од кои седум починале,а десет се ранети,го најавил масакрот на интернет-портал .Јапонската полиција ги истражува пораките, кои 25-годишниот Като ги поставил на електронската страница пред да го изврши колежот.Ќе убијам луѓе во Акихабари, ќе ги ...

"Рај" за пешаците во Токио!?

Вечер Прес

Јапонец со нож уби седуммина, рани уште дузина

Вест

Со нож убил седум лица, а ранил 11

Утрински

Јапонец закла седум и рани 12 лица во центарот на Токио

Дневник

Канал5 Време Вечер Прес

8 поврзани вести »

Шверцот на бунди е монтажа на царината

Време - 10.06.2008

ФИРМАТА УВОЗНИК ОБВИНУВА Транспортната охридска фирма „Ни-транс“ ќе бара отштета од Царинската управа за, според нив, монтираниот случај кога во неделата на Табановце, на излез од Македонија, во камион на фирмата биле најдени 38 бунди вредни 27.600 евра.

Италијанските бунди требало легално да стигнат во Србија

Утрински

Нема шверц - се е легално

Вечер Прес

Запленет камион со 38 бунди од Италија

Утрински

Запленети 38 италијански бунди

Вест

Дневник Време Вечер Прес

8 поврзани вести »

Државниците не му се поклонија на Рацин

Дневник - 14.06.2008

Вака не се оддава почит на авторот на првата стихозбирка на македонски јазик, рече претседателот на МАНУ, академик Георги Старделов Ниту лошото време и поројниот дожд не спречија повеќе од петстотини почитувачи на делото да му оддадат почит на поетот и револуционер Коста Солев Рацин на ...

Врачени Рациновите признанија

Вест

Завршија јубилејните „Рацинови средби“

Утрински

Ова столетие е на Рациновите песни!

Вечер Прес

Доделени наградите на Старова и на Доровски

Време

А1 Дневник Канал5

8 поврзани вести »

Украински туроператори ќе ја презентираат Македонија во Украина

А1 - 14.06.2008

Украинскиот и македонскиот народ имаат доста сличности по религијата, културата и менталитетот и затоа Македонија, како туристичка дестинација со културно-историските споменици, убавата природа и прифатливите цени може да биде доста привлечна за гостите од Украина.

Македонија ја претставува својата туристичка понуда пред украински новинари и туроператори

Канал5

Во Македонија зголемен бројот на туристи за 16,2 отсто

Утрински

Историјата наша, толкувачите странци!

Вечер Прес

Италијански туристи ја обиколуваат Македонија

А1

Канал5 А1 Вест

8 поврзани вести »

По дожд, сонце!

Утрински - 14.06.2008

Перформансот на ликовниот уметник Мирослав Масин се одвиваше паралелно со концертот на Филхармонијата Идејата на завчера одржаниот мултимедијален настан на скопскиот плоштад „Македонија“, како што потенцираа и самите негови организатори - КИЦ, Македонската филхармонија и „Табернакул“, беше конечно ...

Вечерва е спектаклот „А сега уметност“

А1

Уметност надвор од институциите

Утрински

Филхармонијата на плоштад Македонија

Време

Мултимедијален спектакл со филмска музика и диџеи

Вест

Канал5 Дневник Вечер Прес

8 поврзани вести »

„Планет М“ ќе го тужи Вардар

Време - 12.06.2008

ФУДБАЛ “Планет М лтд“ ќе се обиде по судски пат да стигне до раководењето со Вардар. Најтрофејниот македонски клуб во саботата и беше предаден на компанијата „Гофи“, а Трифун Костовски е избран за нов претседател- Ќе поднесеме тужба со привремена мерка.

Вардар затворен за странци

Дневник

„Планет“ блокирана во трката за Вардар

Дневник

Трифун Костовски на чело на Вардар

Дневник

"Црвено-црните" во рацете на Трифун Костовски

Вест

Време Утрински Вечер Прес

8 поврзани вести »

Каролина не освои 250.000 евра

Дневник - 12.06.2008

Каролина Гочева не успеа да ја освои главната награда од 250.000 евра во финалето на бугарското реално-шоу „Пеј со мене“, што се емитуваше на бугарската национална телевизија „Нова“. Македонската поп-ѕвезда, со својот партнер Павел Михов, заврши на седмото место.

Каролина остана без 250.000 евра

Вечер Прес

Каролина остана без 250.000 евра

Утрински

Каролина ќе пее за 250 илјади евра

Вест

Каролина во трка за 250.000 евра

Утрински

Време Дневник Вечер Прес

8 поврзани вести »