TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-06-09 - 2008-06-15

Германија обоен во коцкасто

Вечер Прес - 14.06.2008

Убедливата игра, најпрвин резултираше со погодокот на Дарио Срна, а потоа и со првенецот на Ивица Олиќ. Единствениот погодок за "панцирите", беше дело на напаѓачот, Лукас Подолски Нови три бода, но сега против најголемиот фаворит за европската круна, репрезентацијата на Германија, освои до сега ...

Да се одземе државјанството на Подолски

Време

На Подолски му се заканува одземање државјанство

Дневник

Подолски без полски пасош?

Вечер Прес

Полска ми е во срцето

Време

Дневник Вечер Прес

7 поврзани вести »

Почна изградбата на Музејот на ВМРО со восочни фигури

Утрински - 12.06.2008

„Наша обврска и должност е на сите што се жртвуваа за македонските идеали да им искажеме благодарност и да им посакаме вечна слава. Тоа е пораката која со изградбата на овој музејски комплекс ќе им ја пренесеме на идните генерации“, порача вчера премиерот Никола Груевски на поставувањето на ...

Почна изградбата на Музејот на ВМРО

Вест

Восочни фигури во Македонска борба

Вечер Прес

Започна изградбата на музејот на ВМРО

Канал5

Почнува изградбата на музејот на ВМРО

Вечер Прес

Вечер Прес Вест

7 поврзани вести »

Кој ќе загуби си оди дома!

Дневник - 14.06.2008

Грција мора да нападне, а не да се брани, а освен победа, ни за Русија не постои друга опција за „останување“ на ЕП Се' уште актуелниот европски првак Грција (вечерва 20,45 ч.) конечно ќе мора да нападне, а, и Русија по поразот на стартот нема друг избор освен трите бода во вечерашната пресметка во ...

Победија Шведска и фудбалот

Дневник

Шпанија против Русија ја покажа сета своја моќ

Утрински

Бранителот на тронот го дополни разочарувањето

А1

Грција во дуел со Шведска

А1

Дневник Време

7 поврзани вести »

Среде Вардар девојка од камен

Време - 13.06.2008

СКОПЈЕ СО СКУЛПТУРИ ЌЕ СЕ МЕРИ СО ЗАПАДОТ Девојка-капачка во две позиции, подготвена да скокне во Вардар и откако ќе скокне, така што од водата и се гледаат само нозете, е едно од идејните решенија за 40 скулптури кои Министерството за култура планира да ги постави во централното градско подрачје.

Изложба на Зоран Јаневски во МКЦ

Утрински

Скулптури на Јаневски во МКЦ

Време

Нови скулптури за улица „Македонија“, кејот и за Градски парк

Утрински

Скулптура на Тешкото ќе го разубавува Скопјена "Синтезис"

Вест

Дневник Вечер Прес

7 поврзани вести »

Сколари на клупата на Челзи

Утрински - 14.06.2008

Актуелниот вицешампион на Европа и Англија, Челзи, објави дека за нов тренер на тимот е именуван сегашниот селектор на Португалија, Луис Фелипе Сколари (59). Бразилецот на привремена работа во Португалија на „Стемфорд Бриџ“ доаѓа на местото на Аврам Грант кој доби отказ минатиот месец по поразот на ...

Сколари - нов кормилар на бродот Челзи

Вечер Прес

Сколари! Рацете настрана од Кака

Вечер Прес

Луис Фелипе Сколари е нов менаџер на Челси

Време

Сколари е нов менаџер на Челзи

А1

Дневник Вечер Прес

7 поврзани вести »

Вистината за несреќата закопана со извештајот

Време - 12.06.2008

ПОЛОВИНА ГОДИНА ПО ХЕЛИКОПТЕРСКАТА ТРАГЕДИЈА КАЈ КАТЛАНОВО Половина година по падот на хеликоптерот кај Катланово, трагедија во која загинаа 11 припадници од воздухопловниот ВИНГ, државните институции се уште бегаат од одговорноста и одбиваат да ја лоцираат вината за несреќата.

Хеликоптерите на АРМ од Босна ќе летнат во друга мисија

Дневник

Мистерија е зошто се урна хеликоптерот на Блаце

Утрински

И по половина година од хеликоптерската несреќа на АРМ истрагата стои во место

Канал5

Четворица загинати при уривањето на хеликоптерот на ЕУФОР

Макфакс

Макфакс Макфакс

7 поврзани вести »

Наместо пеперутки, фатил хеликоптер

Време - 10.06.2008

АПСОЛВЕНТ ПО ЕКОЛОГИЈА ВО АКЦИСКА СЦЕНА НА МАТКА Дваесет и шестгодишниот Александар Миладиновски од Скопје очекуваше да се врати дома со збирка пеперутки, ама заврши во хеликоптер на специјалната единица на Министерството за внатрешни работи.

Полицајците со хеликоптер спасувале момче на Матка

Дневник

Специјалци со хеликоптер спасуваа скопјанец на Матка

Утрински

Спасен студент што заталкал во кањонот Матка

Вест

Полицијата спаси момче

Вечер Прес

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Временската прогноза најдобра заштита од громовите

Дневник - 10.06.2008

Најсигурна заштита од громот е да се избегне невремето, поради што секогаш кога се оди на кампување или на работа на отворено треба да се провери временската прогноза, советуваат од УХМР Во Македонија секоја година од удар на гром во просек загинуваат десетина лица, најчесто земјоделци или овчари, ...

Во серија несреќи тројца мртви од удар на гром

Вечер Прес

Гром уби татко и син

Време

Гром усмрти син и татко

Дневник

Татко и син загинаа од гром

Утрински

Вест Вечер Прес

7 поврзани вести »

Црква од 6 век во тетовскиот „Стар манастир“

Утрински - 14.06.2008

„Стар манастир“ се смета за еден од најстарите сакрални објекти за кого први записи се пронајдени во 1326 година ТЕТОВО - На локалитетот Лешочко Кале започнуваат археолошки истражувања на стар манастирски комплекс од пред повеќе векови.

Најнови археолошки истражувања на монашкиот комплекс во Зрзе

Утрински

Монашката населба кај Зрзе од деветтиот век

Вест

Поддршка за културното наследство во Прилеп

Дневник

Прилеп ќе стане духовен и црковен центар

А1

Канал5

6 поврзани вести »

Градоначалникот на Аеродром тврди дека не зел поткуп од 100.000 евра

Утрински - 10.06.2008

Кирил Тодоровски тврди дека во неговото апсење вмешале прсти високи политички кругови Љубиша Станковиќ „Моето апсење и' беше добредојдено на власта“, вака сведочење поранешниот градоначалник на Општина Аеродром Кирил Тодоровски (60) на првото рочиште од судскиот процес што започна вчера во ...

Тодоровски тврди дека бил наместен

Вест

Кирил Тодоровски: Ме наместија Груевски и Мијалков

Дневник

Кирил Тодоровски: Ме наместија Мијалков и Груевски

Време

Почна судењето на градоначалникот на Аеродром

А1

Канал5

6 поврзани вести »