TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-06-09 - 2008-06-15

Замина црниот ангел во белиот костум

Утрински - 12.06.2008

И распеаниот Циган Шабан Бајрамовиќ отиде во небесниот оркестар АЛЕКСАНДАР МИТЕВСКИ Замина вистинската легенда или, ако сакате повеќе, кралот на ромската песна – Шабан Бајрамовиќ. Овој полнокрвен музичар од правливите сокаци се скара со училиштето по првите четири учебни години и го посвети својот ...

Почина Шабан Бајрамовиќ

Време

Почина кралот на ромската музика Шабан Бајрамовиќ

Вест

Почина Шабан Бајрамовиќ

Утрински

Почина Шабан Бајрамовиќ

Вечер Прес
5 поврзани вести »

За Хелсиншкиот комитет изборите беа најлошо организирани досега

Утрински - 10.06.2008

Гласањето е нерегуларно за над 10 отсто од вкупното гласачко тело Првите вонредни парламентарни избори во Република Македонија беа најлошо организираните избори во историјата, констатира Хелсиншкиот комитет во својот последен извештај.

Хелсиншки: Најлоши избори досега

Дневник

Хелсиншки: Најлоши избори во Македонија

А1

Хелсиншки комитет: Изборите најлоши до сега

Канал5

ХК:Најлоши избори во Македонија

Макфакс
5 поврзани вести »

Потврден идентитетот на Жупљанин

Време - 13.06.2008

ПО АПСЕЊЕТО ВО ПАНЧЕВО Со ДНК-анализа на крвта вчера беше потврден идентитетот на уапсениот хашки бегалец Стојан Жупљанин, кој пред српскиот истражен суд негираше дека е Жупљанин и се претстави како Бранислав Вукадин. Стојан Жупљанин сега ќе биде префрлен во арестанскиот оддел на затворот на ...

Србија уапси босански Србин обвинет во Хаг

Вест

Уапсен осомничениот воен злосторник Стојан Жупљанин

Дневник

Уапсен Стојан Жупљанин

Вечер Прес

Уапсен осомничениот воен злосторник Стојан Жупљанин

Канал5
5 поврзани вести »

Федерер бега од Надал и Ѓоковиќ

Вечер Прес - 11.06.2008

Швајцарецот премиерниот настап на трева ќе го има на АТП турнирот во Хале, Германија, каде нема да играат Рафа и треторангираниот тенисер во светот Ноле Најдобрите светски тенисери, по завршувањето на Отвореното тениско првенство на Франција, веднаш ги започнаа подготовките за третиот Грен слем ...

Фуријата Надал го збриша Федерер

Дневник

Федерер немоќен пред Надал

Време

Надал го „растури“ Федерер

Утрински

Рафа го понижи Федерер

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Ретроспектива на Аџиевски во Софија

Дневник - 10.06.2008

Ретроспективна изложба на дела од современиот македонски скулптор Илија Аџиевски синоќа беше отворена во изложбениот салон „Средец“ во Софија. Тој се претстави со дваесетина скулптури изработени во бронза и теракота и со 26 цртежи, создадени меѓу 1946 до 2001 година.

Дела на Илија Аџиевски во Софија

Вечер Прес

Изложба на Илија Аџиевски во Софија

Утрински

Скулптури на Аџиевски во Софија

Време

Скулпторот Аџиевски ретроспективно во Софија

Вест
5 поврзани вести »

Се прават последните подготовки за воведување веронаука и запознавање со религиите

Канал5 - 14.06.2008

Се прават последните подготовки за долго најавуваниот проект воведување веронаука и запознавање со религиите. Конкурсот на кој треба да се јават заинтересираните автори за пишување на учебници по овие два изборни предмета се уште го чека потписот на министерот за образование.

Основците ќе учат веронаука

Време

Веронауката најде дупка во Уставниот суд

Дневник

Веронауката ќе се изучува во основно

А1

Уставниот суд не донесе одлука за воведувањето веронаука во основното образование

Канал5
5 поврзани вести »

Кратовец загина во камион што излета во бездна кај Ѓавато

Утрински - 12.06.2008

Во несреќата загина Дејанче Јосев БИТОЛА – Триесет и четиригодишниот кратовец Дејанче Јосев го загуби животот во тешка сообраќајна несреќа во близина на Битола кога со камион излета во бездна. Несреќата се случи завчера околу 17 часот на регионалниот патен правец Охрид – Битола, кај преслапот ...

Загина камионџија кај Битола

Дневник

Загина камионџија

Време

Загинал кратовец

Вечер Прес

Еден загинат во сообраќајка кај Кажани

А1
5 поврзани вести »

Демолиран кабинетот на градоначалникот на Дебар

Дневник - 12.06.2008

Кабинетот на градоначалникот на Дебар, Аргетим Фида, завчеравечер бил демолиран, како и уште четири канцеларии во зградата во која е сместена локалната самоуправа.Фида изјави дека станува збор за дело на криминалци. Според него, вандалите направиле големи оштетувања на инвентарот, оштетен е ...

Демолиран кабинетот на градоначалникот на Дебар

Утрински

Демолирани канцелариите на дебарскиот градоначалник

А1

Фида: Инцидентот во Дебар има политичка позадина

А1

Непознати сторители синоќа демолирале 4 простории во општина Дебар

Канал5
5 поврзани вести »

Пожар опустоши фабрика за преработка на овошје

Дневник - 14.06.2008

Поголем дел од фабриката за преработка на овошје и зеленчук „Фруктана“, во штипското село Аргулица, изгоре во пожар што избувнал завчераутро од засега непознати причини. Според првичните проценки, штетата се проценува на околу 500.000 евра.

Изгоре дел од фабриката "Фруктана"

Вест

Пожар проголта три хали на штипска „Фруктана“

Утрински

Изгоре дел од фабриката „Фруктана“ во Штипско

А1

Изгоре фабрика за преработка и пласман на вишни во Штип

Канал5
5 поврзани вести »

Книги за св. Кирил и Климент

Време - 10.06.2008

ПРОМОЦИЈА ЗА ДЕНОТ НА КУЛТУРАТА ВО БИТОЛА Изложби, промоции на книги, театарски претстави, концерти на класична музика и друго, се на програмата на традиционалната манифестација „Ден на културата на Република Македонија“, која ќе се одбележи денеска во Битола, градот што оваа година е прогласен за ...

Одбележување на Денот на културата

Утрински

Ден на културата во Македонија

Дневник

Се одбележува Денот на културата

Вест

Денеска е Ден на културата

Вечер Прес
5 поврзани вести »