TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-06-09 - 2008-06-15

Меѓународен ден против злоупотреба на детскиот труд

А1 - 12.06.2008

Сликата на скопските семафори со години назад е иста. И денеска овие деца бришеа стакла на коли за ситни пари, но и покрај се тие остануваат на крстосниците. Злоупотребата на трудот, присилната работа, порнографијата се дел од криминалните лавиринти во кои се вклучени децата.

Над 18.000 деца во Македонија се необразовани

А1

Над 2.000 деца место да учат, мора да питачат и да работат

Утрински

Меѓаши: Состојбата со злоупотребата на детскиот труд се уште е алармантна

Канал5

Го заменуваат детството за леб

Време
5 поврзани вести »

„Коцкестите“ ќе ја избегнат Португалија

Дневник - 14.06.2008

Хрватска ја порази Германија со 2-1 и го презеде врвот на табелата во групата Б, што носи полесен противник во четврт-финалето. Германците кои беа главни фаворити за европската титула, ако ја минат групата, во фазата по елиминации ќе се судрат со Португалија која сигурно го освојува првото место во ...

Хрватска ја нокаутира Германија

Утрински

Германија ќе треба да покаже зошто е фаворит

Дневник

Германија и Хрватска во дуел за првото место

Време

Хрватска неубедливо славеше над Австрија

Дневник
5 поврзани вести »

Кина и Тајван договорија туристички посети

Дневник - 14.06.2008

Преговарачите на Кина и на Тајван вчера потпишаа договор за редовни чартер-летови за викендите, кој ќе стапи во сила од 4 јули, и за посета на кинески туристи на Тајван, со што двете страни ја завршија првата рунда од преговорите што траеја 10 години.

Кина и Тајван потпшаа договор за чартер летови и посети на туристи

Канал5

Кина и Тајван почнаа официјални разговори првпат по 1999-та

А1

Делегациите на Кина и Тајван почнаа официјални разговори првпат по 1999 година

Канал5

Кина - успешен модел за реформирана држава

Време
5 поврзани вести »

НБМ одзема акции во Стопанска банка - Битола

Дневник - 11.06.2008

Народната банка ќе одземе 16 отсто од обичните акции во Стопанска банка - Битола, кои се во сопственост на Земјоделскиот комбинат „Пелагонија“.НБМ ќе ги одзема акциите бидејќи менаџментот на „Пелагонија“ не ги исполнил условите да биде сопственик, односно во мај годинава оваа компанија, која е ...

Недела во знакот на Топлификација (02-06.06)

Капитал

ЗК Пелагонија присилно излегува од Стопанска банка- Битола

Капитал

Се одземаат 16 отсто обични акции на Пелагонија

Вечер Прес

НБМ ќе продава 16 отсто од акциите на Стопанска банка - Битола

Утрински
5 поврзани вести »

Ранет по расправија за девојка

Време - 12.06.2008

ВО КАФЕ-БАР ВО КУМАНОВО Четириесет и седумгодишен кумановец е ранет со пиштол при расправија за девојка. Инцидентот се случил во кафе-барот „Париз“, лоциран во локалитетот Гарнизон во Куманово, вчера, околу полноќ. Во барот, сопственост на Исмет Хамизие, дошло до расправија меѓу сопственикот и ...

Ранет сопственик на кафе-бар во расправија за девојка

Вест

Кумановец ранет при расправија за девојка

Утрински

Ранет заради девојка

Вечер Прес

Престрелка во Куманово

Канал5
5 поврзани вести »

Настап на групата „Фолтин“ на кејот во Карпош

Утрински - 14.06.2008

Кај Амфитеатарот на кејот на Вардар вечерва ќе настапи битолската група „Фолтин“, со што свечено ќе биде означен почетокот на осумдневната културна манифестација „Културно лето - Карпош 2008“. Настапот е планирано да започне во 21 часот.

Културно лето во Карпош

Дневник

Рок-маратон на Кејот на Вардар

Вест

Осумдневна културна манифестација во Карпош

Утрински

Забавата почнува в сабота - Фолтин за старт

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Ана Ивановиќ прва на ВТА листата

А1 - 09.06.2008

Српската тенисерка Ана Ивановиќ од денеска и официјално е на првото наместо на ВТА листата на најдобри тенисерки. Ивановиќ се искачи на првото место благодарение на освојувањето на турнирот Ролан Гарос и сега има 4.222 поени, а Шарапова падна на второто место со 3.806 поени.

Ана Ивановиќ - нова париска принцеза

Дневник

Ивановиќ нова кралица на Париз

Време

Ана Ивановиќ на тронот на Ролан Гарос и на ВТА-листата

Утрински

Ивановиќ прва дама на Париз

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Пратениците ќе добијат тапија после една недела

Време - 13.06.2008

ВЕРИФИКАЦИСКАТА СЕДНИЦА НА 19 ЈУНИ Седницата за верификување на новиот парламентарен состав, најверојатно, ќе се одржи на 19 јуни, ако не се случат непредвидени измени, велат извори во Собранието. Доколку седницата се одржи на 19 јуни, Македонија ќе ја добие новата влада до 6 август.

Конституиран новиот состав на Собранието

Време

Конституирано новото српско Собрание

Вечер Прес

Конституиран новиот состав на српското Собрание

Канал5

Конститутивна седница на новото српско Собрание

Канал5
5 поврзани вести »

Прва победа, второ водство

Вечер Прес - 11.06.2008

Ако го водите првенството по седум извозени трки, а имате болид што може да победува, тогаш сте во топ-тим, рече Кубица Екипата на БМВ Заубер, која ја прослави првата победа во историјата на тимот, а наедно прва и на Роберт Кубица, благодарение на второто место на Ник Хајдфелд го презема второто ...

Кубица ќари од грешката на Хамилтон

Дневник

Кубица во Канада до првата победа во кариерата

Утрински

Кубица победник во драмата во Монтреал

Време

Хамилтон лузер, Кубица цар!

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Очи в очи Вилја - Ибрахимовиќ

Вечер Прес - 14.06.2008

Ништо помалку интересен нема да биде вториот дуел во групата Д, помеѓу селекциите на Грција и Русија Не е важно кој ќе победи, важно е само да ја повторат ефикасна игра од деби настапот. Вака размислуваат неутралните, а најверните фанови на Шведска и Шпанија очекуваат нивните миленици со новите три ...

Шведска - вистински тест за Шпанија

Време

Шпанија фуриозно на стартот

Дневник

Торес не е повреден, само изморен

Вечер Прес

Русија ослабена против фаворитот Шпанија

Дневник
5 поврзани вести »