TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-06-23 - 2008-06-29

„Елефтерос типос“: Вашингтон му ветува на Скопје право на национално самоопределување

Канал5 - 29.06.2008

Вашингтон му ветува на Скопје поддршка на правото за национално самоопредлување според идеологијата на „македонизмот“, ако се согласи да да прифати сложено име со географска одредница што би се користело во контактите со трети змеји и во меѓународните организации, пишува денеска грчкиот весник ...

Македонија бара права за Егејците

Вест

Нимиц најави напорно лето за името

Утрински

Правата на Егејците во пакет со името

Време

Нимиц цели на решавање на спорот до есен

Канал5

Дневник Вечер Прес Вечер Прес А1 Време Вест Канал5 Канал5

39 поврзани вести »

Сопругата повикана да го потврди ракописот на прошталното писмо

Вест - 28.06.2008

ПРОДОЛЖУВА ИСТРАГАТА ЗА САМОУБИСТВОТО НА ВЛАДО ТАНЕСКИ Вчера сопругата на Владо Танески, новинар од Кичево кој минатата недела се самоуби со давење во кофа со вода во притворското одделение на Затворот во Тетово, била повикана во истрага да потврди дали ракописот со кој било напишано прошталното ...

Семејството Танески ја чека вистината

Утрински

Ирена Танеска на избор во Шангај

Дневник

Ирена Таневска во финале на „Miss Leasure“ во Шангај

Утрински

Ирена Танеска - македонска претставничка во Шангај

Време

Вест Утрински Утрински Време Вечер Прес Време Вест Утрински

32 поврзани вести »

Ќе продолжи ли доминантноста на Шпанија?

А1 - 29.06.2008

За многумина Шпанија во минатото имала и позвучни репрезентации од оваа што под Алпите ја донесе Луис Арагонес. Но, никогаш досега не одиграла така моќно во континуитет на едно големо натпреварување. За „Армадата“ се чини младоста е многу повеќе предност отколку некаков хендикеп.

Момент за одлука, Германија или Шпанија

А1

Шпанија е фудбалски шампион на Европа

А1

Историјата на страната на Германија

А1

„Црвената фурија“ вторпат ја одвеа „зборнаја“

Дневник

Утрински Време Вест Дневник А1 А1 А1 Вест

26 поврзани вести »

Турнир во Вимблдон е пред осминафинална фаза

А1 - 29.06.2008

Слободен ден на вториот автентичен спортски настан во овој период од годината. Тенсикиот турнир во Вимблдон е пред осминафиналната фаза. Осминафиналето на Вимблдон без неколку големи имиња, но сė уште со бранителите на минатогидишните пехари во машка и во женска конкуренција.

Продолжи елиминацијата на фаворитите, а се врати и дождот

Дневник

Родик и Шарапова не го преживеаја второто коло

Време

Шарапова и Родик „попарени“ на Вимблдон

Утрински

Шарапова бара рамо за плачење

Вечер Прес

А1 Дневник Вечер Прес А1 Време Вечер Прес Утрински Дневник

25 поврзани вести »

Нафтата ги урива сите рекорди - надмина 142 долара за барел

Утрински - 28.06.2008

Цената на црното злато ја проби и психолошката граница од 140 долари Лондон - Цената на нафтата вчера достигна нова рекордна цена, надминувајќи 142 долара за барел. На берзата во Лондон европскиот „брент“ од Северно Море за испорака во август достигна цена од 142,13 долари за барел, додека ...

Нафтата со нов рекорд над 142 долари за барел

Вечер Прес

Нова рекордна цена на нафтата од речиси 142 доалри за барел

Канал5

Мерки против нафтениот шок

Дневник

Транспортерите и земјоделците најзадоволни од мерките за нафтата

Утрински

Дневник Утрински Вест Вечер Прес Утрински Вест Утрински Дневник

21 поврзани вести »

Народниот правобранител го испитува случајот Таневски

Дневник - 27.06.2008

Народниот правобранител го испитува случајот на новинарот Владо Таневски, кој, според полицијата, се самоубил во кофа вода во ќелијата во тетовскиот затвор. Предметот за овој случај го отворивме по сопствена иницијатива откако за него дознавме од медиумите.

Мемети го истражува случајот со Таневски

А1

Смртта на новинарот под лупа на Владата

Дневник

Експертите молчат за давењето на Таневски

А1

Мистерија смртта на новинарот Таневски

Дневник

Дневник Вечер Прес А1 А1 Дневник Вест Време Утрински

21 поврзани вести »

Ахмети влегува, Тачи се мисли

Време - 28.06.2008

ПРОДОЛЖУВААТ ПРЕГОВОРИТЕ Со вчерашните одделни средби со лидерите на ДУИ и на ДПА, Мендух Тачи и Али Ахмети, мандатарот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ ги продолжи разговорите за проширување на владиното мнозинство. Официјално, најмалку една албанска партија ќе се најде во новата влада.

Не прифаќаме решение славомакедонија или ПЈРМ

Вечер Прес

Ахмети пак бара мултиетничко име

Дневник

Сите во влада, но не заедно

Време

Ди Карло се сретна и со лидерите на ДУИ и ДПА

Канал5

Време Дневник Вест Утрински Дневник Канал5 Време Утрински

20 поврзани вести »

Се најде јунак за Турците

Дневник - 27.06.2008

Првиот фаворит на обложувачниците пред почетокот на првенството, Германија, и покрај се', е во финалето Германија дури во последната минута од првото полуфинале на Евро 2008 го скрши отпорот на нескротливите Турци. Се најде јунак да го покори тимот на харизматичниот Фатих Терим.

Германија игра во сите 90 минути

Утрински

Лам го уништи сонот на Турција

Вест

Головите во финишот заштитен знак за „панцирите“

Дневник

Германците им ги украдоа среќата и финалето на Турците

Вечер Прес

А1 Вечер Прес А1 А1 Утрински Дневник Време Вест

20 поврзани вести »

Нимиц ги врати во игра старите предлог – имиња

Канал5 - 27.06.2008

Метју Нимиц ги врати во игра старите предлог – имиња понудени во неговата рамка во февруари - објавуваат денешните изданија на највлијателните грчки весници по вчерашната средба меѓу медијаторот и шефицата на грчката дипломатија.

Македонија падна две места подолу на листата на Фридом Хаус

Канал5

Буш го повика Конгресот да одобри црпење на нафта од брегот на САД

Капитал

Патриоти

Капитал

КОРУПЦИЈА ТЕШКА 120 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

19 поврзани вести »

Таткото на Саркози изложува еротски дела

Вест - 28.06.2008

МАДРИД (ДПА) - Пал Саркози (80), таткото на францускиот претседател Никола Саркози, постави надреалистичка и еротска уметничка изложба во Мадрид, објавија шпанските медиуми. МАДРИД (ДПА) - Пал Саркози (80), таткото на францускиот претседател Никола Саркози, постави надреалистичка и еротска ...

Французите не веруваат дека Саркози ќе промени нешто во ЕУ

Утрински

Францускa сенаторкa изненадена од изјавите на Саркози за името

Утрински

Саркози става капа врз медиумите?

Вечер Прес

Саркози испратен со истрели од Израел

Вест

Утрински Дневник Време Вечер Прес Утрински А1 Утрински Вест

17 поврзани вести »