TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-01-14 - 2008-01-20

Нема одлука за отворање на оштетената црна кутија

Утрински - 19.01.2008

Тројцата истражни судии кои раководат со истрагата што се води по падот на армискиот хеликоптер, во кој загинаа единаесетмина припадници на Армијата на Македонија, ниту вчера не донесоа одлука дали и кога ќе бидат преслушани црните кутии кои се' уште се чуваат во судот.

Воздухопловни експерти ја преслушуваа комуникацијата

А1

Со парите за надградбата на хеликоптерите ќе си купевме три нови

Време

Црните кутии ќе се читаат во странство

Дневник

Бучковски: човечки фактор Поповски: технички дефект

Време

Канал5 Утрински Вечер Прес А1 Канал5 Вест Дневник Утрински

76 поврзани вести »

Ракометарите обезбедија бараж за СП

А1 - 20.01.2008

Машката ракометна селекција на Македонија успеа да обезбеди бараж двомеч за место на Светското првенство во Хрватска идната година. Во драматичен реванш поразени сме од Португалија со 31:26, но ги сочувавме шесте гола предност од Скопје.

Ракометарите се во Гимараеш

А1

Ракометарите со солидна разлика во Гимараеш

Утрински

Уште 60 минути макотрпна борба

Вест

Во Гимараеш со плус шест на сметката

Дневник

Вечер Прес А1 А1 Дневник Време Вест Утрински Вечер Прес

30 поврзани вести »

„Република“: Европа ќе ја признае независноста на Косово

А1 - 20.01.2008

Европа ќе ја признае независноста на Косово, тврди весникот „Република“, повикувајќи се на изјава на близок соработник до италијанскиот министер за надворешни работи Масимо Далема. Оваа вест на италијанскиот весник е објавена по средбата во Љубљана, на која членките на контакт групата се обидувале ...

Сали Бериша: Не станува збор за обединување на Албанија и Косово

Канал5

Путин: Новата резолуција за Косово мора да ја одобри и Белград

Вест

Русија_ Независно Косово никогаш не може да се приклучи кон ОН

Утрински

Таен српски план за Косово

Утрински

Време Дневник Вечер Прес А1 Утрински Време Канал5 Дневник

29 поврзани вести »

Никола Кљусев беше значаен член на писателската асоцијација

Утрински - 19.01.2008

Истакнатиот општественик, научник, академик и писател, Никола Кљусев, Македонија ќе го памети по трајните научни и уметнички траги што ги остави во делата од своето творештво. Покрај својот политички ангажман, големите заслуги на економски план, академик Кљусев беше и автор на бројни дела од ...

Македонија се прости од својот прв премиер

Утрински

Академик Никола Кљусев погребан во Алејата на великаните

Дневник

Љубов и радос

Вест

Погребан првиот македонски премиер Никола Кљусев

Вест

Вечер Прес А1 А1 А1 Канал5 Утрински Вест Утрински

26 поврзани вести »

Погребани македонските мировници

Вест - 16.01.2008

Со највисоки воени почести вчера беа погребани 11-те македонски војници кои загинаа во хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце. Во траорна атмосфера и во неизмерна тага на најблиските, пријателите и колегите, вчера напладне на гробиштата Бутел во Скопје беа погребани потполковник Тони ...

Македонија се прости од загинатите мировници

Дневник

Македонија се прости од единаесетте загинати синови

Време

Македонија се прости од своите синови

Утрински

Земја завиена во црно!

Вечер Прес

А1 А1 А1 А1 Утрински Канал5 Утрински Канал5

16 поврзани вести »

Владата ќе го правда законот за енергетика во Брисел

А1 - 19.01.2008

Измените на законот за енергетика нема да се најдат пред пратениците, се додека власта не ги оправда во Брисел. Во четврток владиниот тим ќе ја убедува Европската комисија дека законот не е спротивен на европските правила. Брисел остро ги критикуваше измените, посочувајќи дека создаваат монопол од ...

Предраг Трпевски ќе седне во фотелјата на Рафајловска

Утрински

НСДП го предлага Предраг Трпевски за нов министер за економија

Утрински

Рафајловска и' порача на Владата да внимава при потпишувањето договори

Утрински

Јас сум човек со интегритет

Дневник

Вечер Прес Утрински Време Канал5 Вест Дневник Канал5 Утрински

16 поврзани вести »

Тепачите на полицајците од Арачиново се предадоа

Време - 18.01.2008

ЕПИЛОГ НА ИНЦИДЕНТОТ Тројца жители на Арачиново биле осомничени дека физички ги нападнале и ги претепале четворицата полицајци што во неделата вечер се обидоа да го приведат нивниот роднина, кој се барал по судска потерница. Како што информираат од МВР, тројцата осомничени, кои биле на возраст од ...

Притворени тројца од тепачите на полицајци во Арачиново

Дневник

Притворени тројца од напаѓачите на полицајци

Вест

Напаѓачите на полицајците сами се пријавиле

Вечер Прес

Притвор за напаѓачите на полицајци во Арачиново

А1

Дневник Утрински Дневник Вечер Прес Дневник Утрински Вест Време

16 поврзани вести »

„ЕФТ“ го презеде увозот на струја во земјава

Време - 18.01.2008

ТРГОВЦИТЕ ПРОФИТИРАА Трговецот со струја „ЕФТ“, српско - британска фирма што има филијала и во земјава го презема пазарот на увезување струја во Македонија. По спроведувањето на либерализацијата на пазарот на струја во земјава фирмата успеа да го преземе целиот бизнис со увоз на струја вреден над ...

Владата им попушти на големите потрошувачи

Време

Брисел не го разбира Законот за енергетика

Вест

Владата им нуди ноќни вишоци струја на големите, кога ќе ги има

Утрински

За индустријата сепак поевтина струја

Дневник

Вечер Прес Вечер Прес А1 А1 Канал5 Дневник Време Утрински

14 поврзани вести »

Протестираа роднини на притворените во „Змиско око“

Дневник - 19.01.2008

Роднини, пријатели и колеги на околу 70 уапсени во акцијата „Змиско око“ вчера протестираа пред зградата на Основниот суд Скопје 1 како револт на како што велат „долгата истражна постапка без резултати“. Протестот следува откако триесетина притвореници од кој најголем број инкасатори на патарини ...

Роднините бараат побрза истрагата во аферата „Змиско око“

Утрински

Пуштете ги на слобода

Вест

Протест на роднините на притворените од „Змиско око“

А1

Роднини на приведените во „Змиско око“ ќе го блокираат судот

Утрински

Канал5 Канал5 Вест Канал5 Утрински Канал5 Утрински Вечер Прес

14 поврзани вести »

Изборот може да остане со девет нумери

Дневник - 19.01.2008

Бојан „13“ тврди дека „Скопје 2008“ може да се сведе на девет песни ако Македонската телевизија не го поништи конкурсот Авторите и изведувачите на шесте песни исфрлени од „Скопје 2008“ завчера поднесоа тужба против Македонската телевизија, со која бараат да го поништи конкурсот за домашниот ...

Излажаните пејачи ја тужат МТВ

Вечер Прес

МТВ: На домашниот Евросонг ќе има само 15 песни

Дневник

МТВ не ги прима отфрлените пејачи назад на „Евросонг“

Утрински

Најави за откажување на учеството на „Евросонг 2008“

Време

Дневник Дневник Време Утрински Утрински Дневник Вест Време

14 поврзани вести »