TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-07-21 - 2008-07-27

Адвокатот на Караџиќ не очекува тој да биде екстрадиран во Хаг пред среда

Нетпрес - 27.07.2008

Радован Караџиќ, обвинет за воени злосторства, малку е веројатно да биде префрлен во трибуналот во Хаг пред среда идната недела, пренесува АФП, повикувајќи се на неговиот адвокатот, Светозар Вујачиќ.

Смртни закани за Борис Тадиќ

Кирилица

Во Белград повторно протести за Караџиќ

Кирилица

Жестоки закани кон Борис Тадиќ

Нетпрес

Караџиќ бил уапсен по анонимен телефонски повик

Кирилица

А1 Канал5 Утрински Утрински Време Време Вест Макфакс

183 поврзани вести »

Опозицијата дискутираше „Демократија, диктатура или демократура”

Кирилица - 27.07.2008

Опозиција го отфрли вчерашниот јавен повик на претседателот на македонското Собрание Трајко Вељаноски и реши да не присуствува на изборот на новата влада, туку да организира трибина со работен наслов „Демократија, диктатура или демократура”.

Македонското Собрание избира нова Влада

А1

Опозицијата со паралелен парламент ќе го бојкотира изборот на владата

Утрински

Новата влада ќе се избира без опозиција

Време

Спикерот Вељановски ја повика опозицијата да се врати

Вест

Канал5 Канал5 Нетпрес Кирилица Макфакс Нетпрес Сител Канал5

67 поврзани вести »

Милошоски бара од ЕУ да се заложи за јазичните права на Македонците во Грција

Кирилица - 27.07.2008

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски испрати писмо до комесарот за повеќејазичност при Европската комисија Леонард Орбан со кое апелира да ги поддржи барањата на припадниците на македонското малцинство во Грција за заштита и промоција на македонскиот како малцински јазик.

Македонија ќе продолжи да лобира за македонското малцинство во Грција

Вечер Прес

Баросо: ЕУ нема ингеренции за малцинствата

А1

Драмата на Егејците (24)

Утрински

Барозо му одговори на Груевски дека е ненадлежен за македонското малцинство во Грција

Кирилица

Сител Нетпрес Нетпрес Сител Н.Македонија Н.Македонија Н.Македонија Дневник

59 поврзани вести »

Тачи: Ахмети го направи најголемото предавство

Кирилица - 27.07.2008

Мендух Тачи , лидерот на ДПА во Тетово на денешната прес-конференција го обвинил Али Ахмети претседателот на ДУИ ,дека со прифаќањето на Законот за употреба на јазиците го направил најголемото предавство на албанските интереси во последниве 18 години.

Ахмети ги отфрли обвинувањата од Тачи за Законот за употреба на албанскиот јазик

Кирилица

ЗАКОН ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИ

Сител

Полицијата ќе апси "рамковно"

Вечер Прес

Бура од реакции за Законот за јазиците

А1

А1 Канал5 Канал5 Кирилица Кирилица Н.Македонија Н.Македонија А1

32 поврзани вести »

Скопјани се поклонија пред жртвите од катастрофалниот земјотрес

Кирилица - 27.07.2008

Скопјани денес им искажаа почит на жртвите од катастрофалниот земјотрес во кој животот го загубија 1.070 луѓе, а 3.000 биле повредени. На градските гробишта во Бутел граѓаните се поклонија пред споменикот на жртвите на земјотресот што го погоди главниот град на 26 јули 1963 година.

Скопјани им оддадоа почит на сограѓаните

Вечер Прес

Скопје некогаш и сега, 45 години по земјотресот

А1

Скопјани им искажаа почит на жртвите од катастрофалниот земјотрес од 26 јули 1963 година

Канал5

Четириесет и пет години Скопје се секава на катастрофалниот земјотрес

Канал5

Телма Утрински Утрински Нетпрес Кирилица Макфакс Н.Македонија А1

38 поврзани вести »

Стечајниот камп замина во историја

Вечер Прес - 27.07.2008

Заврши 17-месечната голгота на стечајците. Стечајниот камп е минато, откако шаторите во саботата беа подигнати од паркот спроти Собранието. Претставници на Владата предводени од Премиерот Никола Груевски дојдоа да се поздрават и да ги испратат стечајните работници со над 25 години стаж.

Стечајците заминаа, ѓубрето остана

Вечер Прес

Стечајците ги тргнаа шаторите од Жена-парк

А1

Стечајците ги тргнаа шаторите од паркот „Жена борец“ во Скопје

Канал5

Стечајците ги тргнаа шаторите од Жена парк

Канал5

Телма Вест Сител Нетпрес Нетпрес Кирилица Н.Македонија Н.Македонија

25 поврзани вести »

Долга и студена зима

Утрински - 26.07.2008

Очекував поскапувањето на парното да предизвика реакција и поголема дискусија на тема каде одиме со енергијата Н еделава можеби најзначајна и истовремено најзагрижувачка вест е поскапувањето на парното греење за цели 60 проценти.

Се враќаат пари од набилданите сметки

Време

За откажување од парно потребни се 2.000 денари

А1

Лиценцирани фирми ќе ја контролираат топлината?

Време

80 домаќинства поднеле барање за исклучување на парното греење

Канал5

Вечер Прес А1 А1 Време Дневник Кирилица Вест Утрински

37 поврзани вести »

Традиционална иселеничка средба во Трново

А1 - 27.07.2008

Продолжува битката за остварување на правата на Македонците во Грција. Денеска во пелистерското село Трново се одржа 28-та традиционална иселеничка средба на која што Македонците протерани од Грција, но и сите Македонци од Егејска, Пиринска и од Вардарска Македонија се собраа овде во Трново за да ...

Традиционална средба на Македонците од Егејска Македонија со Македонците од Бугарија и Албанија

Канал5

МАКЕДОНИЈА И ПОНАТАМУ ЌЕ ПРОДОЛЖИ ДА БАРА РЕШАВАЊЕ НА ЕГЕЈСКОТО ПРАШАЊЕ

Сител

ТМРО: Да се постави и прашањето за 750.000 протерани Македонци

Нетпрес

Иселеничка средба во Трново

Кирилица

Кирилица А1 Дневник Дневник Канал5 Нетпрес Н.Македонија Канал5

22 поврзани вести »