TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-07-21 - 2008-07-27

Крводарителска акција во Домот на АРМ

Утрински - 25.07.2008

Крводарителска акција во Домот на АРМ По повод одбележувањето на 45-годишнината од катастрофалниот земјотрес, утре во Домот на АРМ градскиот Црвен крст организира крводарителска акција. Заинтересираните граѓани крв ќе можат да даруваат во период од 9 до 18 часот.

Министерството ги чести, Фондот им наплаќа

Време

Крводарителна акција во храмот Св. Петар и Павле

Вечер Прес

Крводарител ја тужи државата оти му наплатила операција

А1

Крводарителна акција во Општина Студеничани

Утрински

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Три стана изгореа во пожар во Битола

Утрински - 25.07.2008

Три стана изгореа во пожар во Битола Целосно се опожарени три стана во зграда на улицата ЈНА во Битола. За среќа, нема повредени при пожарот што избувнал вчера ноќта околу 2,30 часот. Веднаш пристигнала противпожарната екипа која по неколку часа битка со огнената стихија успеаа да го изгасне огнот.

Изгореа три станови

Вест

Изгореа три стана во Битола

А1

Изгореа три станови во повеќекатница во Битола

Канал5

„ЦРНА СРЕДА“ ВО БИТОЛА

Сител

Вечер Прес

6 поврзани вести »

Просечната плата за мај 255 евра

Вечер Прес - 27.07.2008

Просечната месечна нето-плата исплатена по вработен во мај 2008 изнесувала 15.728 денари или околу 255 евра-соопштуваат од Државниот завод за статистика. Тоа е зголемување за 123 денари во споредба со априлската нето-плата. Споредено пак со платата во мај лани зголемувањето е за 9,8 отсто.

Просечната плата во мај 15.728 денари

Утрински

Просечната плата во мај била 15.728 денари

Н.Македонија

Просечната нето плата 15.728 денари

А1

Просечната плата порасна за 9,8

Дневник

Нетпрес Кирилица Макфакс

8 поврзани вести »

Парламентот ќе ја продолжи 14-тата седница

Кирилица - 25.07.2008

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 14-тата седница на чиј дневен ред се Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за државјанството, Предлог законот за изменување и ...

Над 40 закони пред пратениците на денешната седница

Макфакс

Собранието донесе закони од повеќе области

Кирилица

Собранието ќе ја продолжи 14-та седница

Нетпрес

МАКЕДОНСКОТО СОБРАНИЕ ЌЕ ЈА ПРОДОЛЖИ 14-ТАТА СЕДНИЦА

Сител

Кирилица Сител Кирилица

8 поврзани вести »

КОНДОЛИЗА РАЈС ЈА ПОВИКА КИНА ДА НЕ ЈА КОРИСТИ ОЛИМПИЈАДАТА КАКО ПОВОД ЗА РЕПРЕСИИ ПРОТИВ ПОЛИТИЧКИТЕ НЕИСТОМИСЛЕНИЦИ

Сител - 26.07.2008

КОНДОЛИЗА РАЈС ЈА ПОВИКА КИНА ДА НЕ ЈА КОРИСТИ ОЛИМПИЈАДАТА КАКО ПОВОД ЗА РЕПРЕСИИ ПРОТИВ ПОЛИТИЧКИТЕ НЕИСТОМИСЛЕНИЦИ Државниот секретар на САД Кондолиза Рајс денеска ја повика Кина да не ја користи безбедноста на Олимписките игри како покритие за уништувањето на политичката опозиција, пренесоа ...

Рајс: Кина да не ја користи Олимпијадата за пресметка со своите противници

Кирилица

Кондолиза Рајс: Младиќ е следен

Макфакс

5 000 долари за оној што ќе ја уапси Кондолиза Рајс

Кирилица

Кондолиза Рајс: Младиќ е следен

А1

Време Кирилица Сител

8 поврзани вести »

Бар и Драч, сепак само „златна резерва“ за Солун

Н.Македонија - 22.07.2008

Драч или Бар, беше дилемата со која екипата составена од бизнисмени, шпедитери и новинари минатата недела тргнаа во тридневна „експедиција“ за испитување на можностите за изнаоѓање алтернативен излез на море, по неколкумесечната блокада од пристанишните работници во Солун.

Момче од Скопје се удави кај Драч

Утрински

Македонец се удавил во Драч

Дневник

Стопанствениците не најдоа соодветни пристаништа

Време

Се удави македонски турист

Време

Утрински Н.Македонија Н.Македонија

8 поврзани вести »

Се гради улица и паркинг кај социјалните згради во Бутел

Утрински - 24.07.2008

Се гради улица и паркинг кај социјалните згради во Бутел Јавното претпријатие „Улици и патишта“ ќе гради сервисна улица и паркинг до комплексот на т.н. социјални згради во населбата Бутел.

Се гради сервисна улица за социјалните згради во Бутел

Вест

Ќе се гради сервисна улица

Време

Се пробива улица до социјалните згради во Бутел

Дневник

Сервисна улица за социјални згради

Вечер Прес
5 поврзани вести »

Провалник ограбил стан

Н.Македонија - 26.07.2008

Крадец провалил во стан во Струга и однел златен накит и пари вредни околу 3.500 евра, соопшти локалната полиција. Кражбата се случила завчеравечер во стан сопственост на К.К. (62), кој се наоѓа на Маршал Тито.

Украл златен накит

Време

Од стан украден златен накит

Утрински

Од стан украден златен накит

Нетпрес

Во “брза“ кражба украдени девизи и златен накит

Нетпрес
5 поврзани вести »

Се поставува завршниот слој асфалт на улицата „Лисец“

Утрински - 24.07.2008

Се поставува завршниот слој асфалт на улицата „Лисец“ Екипи на „Улици и патишта“ деновиве го поставуваат завршниот слој асфалт на улицата „Лисец“ во населбата Горно Лисиче. На улицата беше отстранет стариот асфалт, кој беше речиси целосно уништен, поставен е нов тампон, рабници и 12 сливници.

Интензивно се реконструира улицата „Радишанска“

Утрински

Привршува реконструкцијата на улицата Радишанска

Време

Нов асфалт на Радишанска

Дневник

Се асфалтира улицата Лисец

Време
5 поврзани вести »

Битолчанец шверцувал загари

Време - 23.07.2008

Граничната полиција пронашла шест расни кучиња-загари и два пакета со диви птици, при контрола на автомобил „југо“ на 25-годишен битолчанец. Контролата била извршена пред три дена, а битолчанецот Т.Н.

Битолчанец шверцувал расни кучиња за Грција

Вест

Битолчанец шверцувал загари и птици

Дневник

Битолчанец пријавен за криумчарење на загари и диви птици

Нетпрес

Криумчарел диви птици

Вечер Прес
5 поврзани вести »