TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-07-21 - 2008-07-27

Владата ќе расправа за нова цена на струјата

А1 - 27.07.2008

Отворена е опцијата за зголемување на цената на струјата. Вакви најави стигаат по се погласните сугестии од ММФ дека струјата мора да поскапи, прашањето ќе се најде и пред министрите. „Владата не расправала за цената на струјата, што не значи дека ова прашање не може да биде ставено на дневен ред.

Владата не ја исклучува можноста струјата да поскапи

Канал5

Грифитс препорачува стегање на буџетскиот ремен

Утрински

НЕ Е ИСКЛУЧЕНО ВЛАДАТА ДА РАСПРАВА ЗА ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ЦЕНАТА НА СТРУЈАТА

Сител

Славески и Грифитс разговарале и за повисока цена на струјата

Кирилица

Нетпрес А1 Утрински Канал5 Сител Нетпрес А1 Вест

23 поврзани вести »

Зоран Крстевски нов лидер на ЛП

А1 - 27.07.2008

Зоран Крстевски е новиот лидер на Либералната партија, избран на денешниот вонреден конгрес на партијата во Свети Николе. Одлуката едногласно ја донесоа 157-те делегати од 30-те општински организации од вкупно 40.

Денеска вонреден Конгрес на ЛП

Кирилица

Членови на ЛП не го признаваат конгресот на партијата

А1

Политичката анонимност не e хендикеп

Утрински

Андов: Не зборувам за состојбите во ЛП

Кирилица

Н.Македонија Дневник Канал5 Кирилица Нетпрес Кирилица Вечер Прес Вест

15 поврзани вести »

УЈП сака политичка дисквалификација на Црвенковски, обвинува Кабинетот на претседателот

Утрински - 26.07.2008

Оваа постапка е политички мотивирана, тврдат од Кабинетот на Црвенковски Постапката на Управата за јавни приходи да се проверува имотот на претседателот Бранко Црвенковски и на членовите на неговото семејство е политички мотивирана и има намера политички да го дисквалификува, обвини вчера Кабинетот ...

Моминското презиме на Јасмина Црвенковска е Димитровска

Н.Македонија

Наместо Црвенковска, УЈП ја проверувала Јасна Пулсевиќ?!

Дневник

ЦРВЕНКОВСКИ: ТЕНДЕНЦИОЗНИ ПРОВЕРКИ НА УЈП

Телма

УЈП го проверувала имотот на претседателот

Канал5

Макфакс Нетпрес Н.Македонија BBC Утрински Дневник Дневник Н.Македонија

13 поврзани вести »

СПОРЕД ИРАН НАФТАТА МОЖЕ ДА ДОСТИГНЕ ДО 500 ДОЛАРИ ЗА БАРЕЛ

Сител - 27.07.2008

СПОРЕД ИРАН НАФТАТА МОЖЕ ДА ДОСТИГНЕ ДО 500 ДОЛАРИ ЗА БАРЕЛ Иран тврди дека цената на нафтата за неколку години може да достигне до 500 долари за барел, доколку доларот продолжи да паѓа, а геополитичката напнатост се зголеми, изјавил денес за еден ирански неделник, Мухамед Али Хатиби, претставник ...

Според Иран нафтата може да достигне до 500 долари за барел

Нетпрес

Нафтата поскапе на над 126 долари за барел

Утрински

Нафтата поскапе на над 126 долари за барел

А1

Цената на нафтата се спушти под 125 долари

Време

Кирилица Сител Нетпрес Утрински Дневник Сител Нетпрес Кирилица

19 поврзани вести »

Дафина се чувствува подобро, наскоро ќе се врати во Скопје

Утрински - 26.07.2008

Дафина Анастасова (22) беше тешко повредена во кампот на фестивалот „Егзит“ Нови Сад - Здравствената состојба на Дафина Анастасова (22) од Скопје, која беше тешко повредена пред неколку недели при несреќа во кампот на фестивалот „Егзит“ во Нови Сад, покажува знаци на подобрување.

Ѓорѓи е дома, а Дафина се уште во кома

Време

Дафина е надвор од животна опасност

Н.Македонија

Дафина Анастасова надвор од животна опасност

А1

Дафина Анастасова надвор од животна опасност

Канал5

Телма Дневник Нетпрес Сител Макфакс Кирилица Вечер Прес

12 поврзани вести »

НАД 70 ОТСТО ОД ИРЦИТЕ ПРОТИВ ВТОР РЕФЕРЕНДУМ

Телма - 27.07.2008

Приближно три четвртини од Ирците се против организирање нов референдум за Лисабонскиот договор, што беше отфрлен со 53 отсто од гласачите на изјаснувањето спроведено на 12 јуни, покажуаат податоците на истражувањето што денеска беше објавено, а го изготви евроскептичка група од Лондон, пренесе ...

Над 70 отсто од Ирците се против втор референдум за Лисабонскиот договор

Канал5

Ирците се против втор референдум за Лисабонскиот договор

Кирилица

Ирците повторно би го отфрлиле Лисабонскиот договор

Макфакс

Ирската група „Либертас“ бара поддршка од ЕУ против Лисабонскиот договор

Утрински

Време Време Вест Утрински Вечер Прес Н.Македонија Сител Кирилица

18 поврзани вести »

СДСМ го чека Црвенковски да каже дали ќе се врати на чело на партијата

Утрински - 26.07.2008

Дебатата на ЦО беше добар вовед во подготовките за вонреден конгрес на СДСМ вели Бучковски Централниот одбор на СДСМ на шестчасовната седница во четвртокот вечерта која, како што велат од партијата, се одвивала во конструктивна атмосфера, главна тема на расправа бил извештајот од парламентарните ...

Црвенковски да се изјасни

Време

Им пречи Рада, а не и даваат да си оди

Вест

ВЕЧЕР: Она што за себе го бараат, на други не го даваат!

Нетпрес

Бучковски: Црвенковски да дефинира дали се враќа к...

Кирилица

Н.Македонија А1 Дневник Канал5 Сител Вечер Прес А1

12 поврзани вести »

Одговор на грчката амбасада до ЗНМ

А1 - 24.07.2008

По осудата на европските асоцијации на медиуми на блокадата на македонските новинари, кои во саботата беа спречени да патуваат во Леринско, грчката амбасада во Скопје со писмо до Здружението на новинари на Македонија.

ДНЕВНИК: СЕЕМО ја критикува Грција поради инцидентот со новинарите

Нетпрес

СЕЕМО го критикуваше грчкиот однос кон македонските новинари

Н.Македонија

Пападопулу реплицира на писмото од ЗНМ

Канал5

СЕЕМО ја критикува Грција поради инцидентот со новинарите

Дневник

Утрински Дневник Нетпрес А1 Канал5 Нетпрес Макфакс

12 поврзани вести »