TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-07-21 - 2008-07-27

Срам и понижување за Бугарија

Време - 26.07.2008

Во извештај чии делови беа објавени минатата недела и кој има пресудно влијание на Бугарија да и биде скратена помош од една милијарда евра, Европската комисија, со употреба на досега најострите фрази користени при обраќање кон една земја-членка, и порача на Бугарија дека „корупцијата на високите ...

ЕУ: Романија со напредок во судските реформи

Макфакс

ЕУ суспендира стотици милиони евра за Бугарија

Макфакс

ЕУ суспендираше стотици милиони евра за Бугарија

А1

Брисел не признава дека згрешил со приемот на Бугарија

Утрински

Време Н.Македонија BBC Канал5 Канал5 Телма Кирилица Сител

17 поврзани вести »

Во автобус откриени непријавени 150.000 евра

Утрински - 26.07.2008

Во автобус откриени непријавени 150.000 евра На граничниот премин Деве Баир во турски автобус кој сообраќал на релација Истанбул - Скопје се пронајдени 150.000 евра и 1.700 швајцарски франци, кои не биле пријавени. Како што соопшти Царината, парите се пронајдени во задниот дел на автобусот.

Запленети 140.000 евра и 1.700 франци

Време

Возач криел 150.000 евра и швајцарски франци во автобус

Вест

Запленети 140.000 евра на Деве Баир

Н.Македонија

На Деве Баир пронајдени непријавени 150.000 евра и 1.700 швајцарски франци

Канал5

Дневник Кирилица Нетпрес Сител Вечер Прес

10 поврзани вести »

Сакаш работа - не барај одмор!

Утрински - 26.07.2008

Наместо максимум 26 дена одмор, работниците ќе можат да искористат најмногу 20 дена одмор годишно Александар Пешев Сојузот на синдикатите на Македонија смета дека измените во Законот за работни односи им ги скратуваат правата на работниците.

Работниците може да работат ноќе во недоглед

Време

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Сакаш работа - не барај одмор!

Нетпрес

Лавина реакции за Законот за работни односи

А1

ССМ ќе бара од претседателот Црвенковски да не го потпише указот за Законот за работни односи

Канал5

Дневник Кирилица Нетпрес Сител Вечер Прес Н.Македонија Канал5 Дневник

15 поврзани вести »

Пронајдени проститутки во Тетовско

А1 - 24.07.2008

Пет странски девојки се откриени во најновата акција на полицијата во „Ориентал Ас“ во тетовско Жеровјане. По кој знае кој пат овде се пронаоѓаат девојки кои нелегално престојуваат во државата, но никако да се докаже дали се работи за тргување со луѓе.

Србинки криел во шахта, Бугарка под скара

Дневник

Криел девојки во шахта и под скарата во барот

Време

Танчерки во шахта и под скара

Вест

Газда на тетовска кафеана криел девојки во шахти и во бункери

Утрински

Н.Македонија Канал5 Сител Нетпрес Вечер Прес

10 поврзани вести »

Од 1 август пациентите ќе избираат лек по мерка

Утрински - 26.07.2008

Со воведување на референтните цени на лековите ќе нема повеќе монопол на ниеден лек Пациентите од 1 август ќе може да избираат од кој производител ќе го користат лекот што му го препишал лекарот.

Утврдени референтни цени за лекови

Време

Пациентите ќе избираат кој лек сакаат да го добијат на рецепт

Вест

Од петок „лек со доплата“

Н.Македонија

Од 1 август стартуваат референтните цени на лековите

А1

Канал5 Дневник Сител Нетпрес Вечер Прес

10 поврзани вести »