TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-07-21 - 2008-07-27

Нов кредит од 70 милиони евра од Светска банка

Утрински - 22.07.2008

Според Славески, нормално е Владата да се задолжува за капитални инвестиции Македонија се задолжи кај Светска банка со кредит во износ од 70 милиони евра, за реализација на проектот за подобрување на регионалната и на локалната патна мрежа.

Кредит од 70 милиони евра за патишта

Дневник

Ќе се инвестира во патиштата

Време

70 милиони евра за патишта

Вест

Црвенковски на средба со делегација на Светска банка

Кирилица

Н.Македонија А1 Телма Канал5 Сител Нетпрес Нетпрес Макфакс

14 поврзани вести »

Американец загина во сообраќајка на Водно

Утрински - 22.07.2008

Американец загина во сообраќајка на Водно Државјанин на САД загина во тешка сообраќајна несреќа на патот за Парк-шумата „Водно“ кај Скопје. Несреќата се случила вчера околу 5 часот во близина на видиковецот кога џипот „мицубиши“ што го возел скопјанецот Б.С. (29) се превртел и излетал од патот.

Американец загинал во сообраќајка на Водно

Дневник

Загина Американец

Време

Загина Американец во превртен џип, возачот повреден

Вест

Американец загина во сообраќајка на Водно

А1

Канал5 Нетпрес Кирилица Сител

9 поврзани вести »

Предавања во пет квадратни метри

Време - 26.07.2008

Во Македонија дел од приватните високообразовни институции, иако се претставуваат како висококвалитетни универзитети, освен што немаат соодветни кадри, едвај го исполнуваат и законскиот минимум во однос на просториите што ги нудат за студирање.

Студентите да отворат очи каде се запишуваат

Време

Агенција за евалуација ќе ги проверува универзитетите

А1

Универзитетот ЕСРА е регистриран како трговско друштво

А1

Дел од универзитетите без соодветен кадар

А1

Време Време Канал5 Нетпрес

9 поврзани вести »

Ги опљачкале, ги врзале и им го запалиле возилото

Вест - 22.07.2008

Македонско семејство е нападнато од непознати лица на патот кон Пловдив, во близина на селото Скотаре. Како што јави агенцијата "Бгнес", повикувајќи се на изјава на полицијата во Пазарџик, колата на Македонците марка "мерцедес", била блокирана од друго возило во кое се наоѓале три маскирани лица.

Нападнато македонско семејство кај Пловдив

Утрински

Македонско семејство ограбено кај Пловдив

Дневник

Нападнато македонско семејство

Време

Македонци ограбени во Бугарија

Н.Македонија

А1 Макфакс Нетпрес Вечер Прес

9 поврзани вести »

Вторник попладне „зона на самракот“ за македонските возачи

Н.Македонија - 24.07.2008

Вторник од 14 до 15 часот е критичното време за македонските возачи, покажуваат полициските анализи и статистички податоци. Според официјалните информации најголем број сообраќајни незгоди - 258 се случиле токму во вторник.

Враќање од плажа

Вест

Вторник најцрн ден за возачите

Утрински

Оваа година за 13, 4 отсто помалку сообраќајни незгоди отколку минатата

Кирилица

Просек од две сообраќајки на саат

Вечер Прес

Н.Македонија Макфакс Нетпрес Нетпрес

9 поврзани вести »

Жртви во поплавите во северна Романија

А1 - 27.07.2008

Четири лица загинаа изминатата ноќ во романскиот округ Марамуреш како последица на поплавите во северниот дел на Романија, соопшти ИТАР ТАСС. Поради големото зголемување на нивото на водата во реката Васер, куќата во која се наоѓале загинатите била целосно урната од надојдената вода.

Нeколку лица ги загубија животите во поплавите во северниот дел на Романија

Канал5

Најмалку 13 загинати во поплавите во Украина

Кирилица

Катастрофални поплави во Романија

Кирилица

Поплави во Украина, 13 загинати

Нетпрес

Сител А1 Макфакс Макфакс Вечер Прес Канал5 Сител Кирилица

13 поврзани вести »