TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-07-21 - 2008-07-27

Изгаснат пожарот на Родос

А1 - 27.07.2008

Изгаснат е големиот пожар на остров Родос, соопшти денеска грчката пожарникарска служба. Во гаснењето на пожарот, што почна во вторникот, беа вклучени стотици пожарникари, како и 17 авиони и хеликоптери. Помош во гаснење на пожарот пристигна од Италија, Франција, Кипар, како и од Русија.

Изгаснат пожарот на Родос

Макфакс

Грција гори!

Време

Над 2.000 туристи евакуирани од Родос поради пожари

Нетпрес

10.000 декари шуми уништени во пожарот на Родос

А1

Канал5 Сител Кирилица Макфакс Вечер Прес Канал5 Сител Вечер Прес

13 поврзани вести »

17 млекарници ја блокираат исплатата на стимулацијата

А1 - 27.07.2008

Неажурноста на млекарниците, пречка фармерите да добијат по 2 денари за литар предадено млеко. 17 млекарници се уште не ги доставиле списоците кој фармер по колку млеко предал. Се очекува наскоро да се деблокира исплатата, бидејќи претставниците од ветеринарната управа веќе ги посетиле млекарниците.

Спасеноски: Млекопроизводителите нема да плаќаат персонален данок

Вест

Спасеноски

Утрински

Неажурноста на млекарниците ги остави сточарите без субвенции

Утрински

Исплатата на субвенциите спречена

Дневник

Дневник Кирилица Вечер Прес Н.Македонија Утрински Кирилица Сител Време

13 поврзани вести »

Поглаварот и муфтиите го менуваат Уставот на ИВЗ, тврдат имамите

Утрински - 25.07.2008

Поглаварот и муфтиите го менуваат Уставот на ИВЗ, тврдат имамите Две и пол години по изборот на Сулејман Реџепи за поглавар на Исламската верска заедница, од редовите на имамите кои го поддржуваа неговото доаѓање на челната позиција доаѓаат сериозни обвинувања дека сака да ги држи в рака сите ...

Реисот Реџепи се штити од „надворешните влијанија“

Дневник

Имамите дигаат глас и против Реџепи

Дневник

Променет уставот на ИВЗ

Дневник

НЕМА ЕДИНСТВО МЕЃУ МУФТИИТЕ

Сител

Вечер Прес Сител Вечер Прес

8 поврзани вести »

Петрески- Иницијативата на Антикорупциска е неаргументирана

Утрински - 22.07.2008

ОХРИД - Поведувањето иницијатива за поднесување кривична пријава против градоначалникот на Општина Охрид, од страна на Антикорупциската комисија, е неаргументиран чин кој има нејасни мотиви. Ова вчера на прес-конференција во Охрид го истакна охридскиот градоначалник Александар Петрески.

Петрески: Антикорупциската комисија работи тенденциозно

Н.Македонија

Петрески: Антикорупциска работи неаргументирано

А1

Охрид цвета, затоа ме гонат!

Време

ВМРО-ДПМНЕ: Градоначалникот Петрески не е градот Охрид и затоа не е срам што се бара кривична одговорност од него

Нетпрес

Макфакс Нетпрес Н.Македонија

8 поврзани вести »

Силни аплаузи и овации за „Танец“ во Овчарани

А1 - 21.07.2008

Силни аплаузи, овации и воодушевена публика на прославата на Свети Илија во Овчарани, во Леринско. Ансамблот за народни песни и ора „Танец“, чии членови денес беа третирани како ситни криминалци на граничниот премин Меџитлија од страна на грчките погранични власти, сепак успеа да ја вжешти ...

Македонците во Овчарани му одговорија на Караманлис

Утрински

Играорците посилни од националистите

Време

Не можеме да заборавиме дека сме Македонци

Дневник

Од Овчарани пратена порака дека во Грција постои македонско малцинство

Канал5

Кирилица Нетпрес Н.Македонија

8 поврзани вести »

Екс раководители на „Нико Доага” проневериле 2,6 милиони евра

А1 - 24.07.2008

Тројца поранешни раководители на крушевскиот тутунски комбинат „Нико Доага” се осомничени за финансиски малверзации во износ од 2,6 милиони евра при продажба на тутун. Полицијата денеска соопшти дека кривични пријави за злоупотреба на службената положба и овластувања се поднесени против Д.Т.

Поранешни директори проневериле 2,6 милиони евра

Утрински

Кривични пријави за ексдиректори на „Нико Доага“

Н.Македонија

Кривична за директори на „Нико Доага“

Дневник

Бивши раководители на “Нико Доага“ проневериле 2,6 милиони евра

Нетпрес

Нетпрес Кирилица Вечер Прес

8 поврзани вести »

Номинацијата на Филип Рикер се' уште блокирана

Утрински - 26.07.2008

Стејт департментот се надева дека наскоро ќе биде овозможено процедурата да продолжи ВАШИНГТОН - Во американската влада велат дека потврдувањето на Филип Рикер за нов американски амбасадор во Република Македонија се' уште е во застој. „Колку што знам, номинацијата се' уште е блокирана.

Номинацијата на Филип Рикер за амбасадор на САД во земјава е се уште блокирана

Кирилица

Стејт Департментот се надева дека Рикер ќе биде нов американски амбасадор во Македонија

Канал5

НОМИНАЦИЈАТА НА ФИЛИП РИКЕР ЗА АМБАСАДОР СЕ УШТЕ БЛОКИРАНА

Сител

Номинацијата на Рикер и натаму блокирана

Макфакс

Вечер Прес Време Дневник

8 поврзани вести »

Прометот паѓа, цените растат

Нетпрес - 27.07.2008

Акцијата на Телеком со последната цена од 630 денари носи чист ќар од 16% на секој вложен денар за само 70 календарски денови. Сите светски инвестициски советници ќе препорачаат силно купување. Но не и во Македонија , тука неделава можеби таа ќе изгуби уште малку од цената...

Просечен трговски ден за доминација на Комерцијална банка

Н.Македонија

Просечен трговски ден за доминација на Комерцијална банка

Нетпрес

Две блок-трансакции за 68 отсто од прометот на берза

Н.Македонија

Две блок трансакции за 68% од прометот на берза

Нетпрес

Н.Македонија Нетпрес Н.Македонија Нетпрес Н.Македонија Нетпрес Н.Македонија

12 поврзани вести »