TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-08-11 до 2008-08-17

Грузија демантира руско повлекување

А1 - 17.08.2008

Официјален Тбилиси соопшти денеска дека руските сили продолжиле да ги утврдуваат позициите во Грузија, недалеку од сепаратистичката област Јужна Осетија и покрај прекинот на огнот, кој предвидува нивно повлекување.

Меркел: Грузија ќе стане членка на НАТО

А1

БУШ НА СААКАШВИЛИ МУ ПОРАЧА ДЕКА Е СО ГРУЗИЈА

Телма

Меркел во дипломатска мисија во Тбилиси

Форум

Дали Русите се повлекуваат од Грузија?

Форум

Форум Кирилица Сител Сител Сител Вечер Нетпрес Нетпрес

250 поврзани вести »

Роковите за вето од Претседателот ќе се прецизираат во нов закон за Собранието

Канал5 - 17.08.2008

Со нов закон за Собранието ќе се пополнуваат правните празнини во постапката за потпишување на указите за прогласување на законите. Намерата на Претседателот на собранието Трајко Вељановски е овој закон да се донесе до крајот на годинава.

Нема уставна, туку криза на одговорност

Време

Евтино крпење на уставните дупки

Време

Можело и без циркус!

Утрински

Црвенковски и Велјановски се договорија за законите

Утрински

Дневник А1 Вест Утрински Телма Н.Македонија Кирилица Вечер

74 поврзани вести »

СДСМ подготвува конгрес во септември

А1 - 17.08.2008

Црвенковски обединителот или Заев реформаторот? СДСМ ќе добие нов лидер на почетокот на септември, тврдат за А1 високи партиски извори. Сегашното раководство на чело со Шеќеринска инсистирало Конгресот да се одржи најдоцна до средината на идниот месец.

Не дадовме поддршка на Црвенковски за Заев

Вечер

Започна конечната пресметка меѓу Црвенковски и Груевски

Утрински

Што ќе му е Македонија на Црвенковски ако тој не владее

Н.Македонија

Различни оценки за ескалацијата во релациите Претседател – Влада

Канал5

Време Време Вест Утрински Утрински Н.Македонија Канал5 Вечер

61 поврзани вести »

Во САД седуммина загинати во пожар

А1 - 17.08.2008

Седум луѓе, од кои шест деца, синоќа загинаа во пожар што ја зафати двокатна приватна куќа во Мемфис, американската држава Тенеси. Три деца се здобиле со изгореници.

Голем пожар беснее на Беласица

А1

Пожари низ Македонија

А1

ШЕСТ ДЕЦА ЗАГИНАА ВО ПОЖАР ВО СЕМЕЈНАТА КУЌА

Телма

Пет пожари од високите температури

Форум

Кирилица Сител Сител Кирилица Канал5 Канал5 Канал5 Канал5

34 поврзани вести »

Коктелот помина без правична застапеност

Време - 15.08.2008

Салата „Милениум“ во скопскиот хотел „Холидеј ин“ во средата вечерта беше претесна да ги прими раководството на Демократската унија за интеграција, поранешните борци на ОНА, симпатизерите и другите поканети во чест на седумгодишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор.

Владиниот прием за Рамковниот без државниот врв

Утрински

Прием по повод седумгодишнината од Рамковен

А1

Рамковниот во второ

Време

Сите на коктел

Време

Утрински Дневник Н.Македонија Дневник А1 BBC Време Вест

29 поврзани вести »

Рударите виновни за несреќата?

А1 - 16.08.2008

Рударите од „Добрево“ не ја почитувале процедурата. По минирањето не го вклучиле вентилацискиот систем, поради што се случила несреќата, заклучи рударскиот инспектор Љупчо Трајковски во својот извештај, што ќе го достави до истражниот судија во понеделник. Рударите 20 дена работеле на тој ископ.

Несреќата на рударите ја пријавивме навреме

Време

„Индо минерали и метали“ ги отфрла шпекулациите

Дневник

Драге заборавен во болничка соба

Време

Индоминерали Метали немале обврска да го информираат МВР за несреќата во Добрево

Канал5

Дневник Дневник Дневник Време Канал5 А1 Време Утрински

25 поврзани вести »

„Право и правна држава“ против Црвенковски

Утрински - 16.08.2008

„Право и правна држава“ против Црвенковски Коалицијата на невладини организации „Право и правна држава“ и вчера одржа мирен протест пред парламентот против шефот на државата, Бранко Црвенковски.

Протести пред Собранието - четврти дел

Форум

Црвенковски да ги потпише законите

Утрински

Протести за правна држава

Дневник

Трет ден протести пред Собрание

Форум

Дневник Канал5 Н.Македонија Кирилица Сител Кирилица А1 Утрински

24 поврзани вести »

Семејството на Барбара собира изјави

А1 - 16.08.2008

Скопјанецот Славимир Серафимовски бил на летување во Будва во исто време со починатата Барбара Лазарова. Тој и неговата девојка биле сместени во истата куќа каде што престојувале Барбара и нејзиното момче и се хранеле во истиот ресторан.

Родителите на Барбара ќе ги тужат клиниките

Време

Отруената Барбара да плати за прегледот?!

Дневник

Токсикологија и прати писмо на починатата Барбара и бара да плати 2000 денари!

Вечер

Родителите на Барбара ќе ги тужат институциите

А1

Сител Канал5 А1 А1 Време Канал5 А1 Вест

22 поврзани вести »