TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-09-08 до 2008-09-14

Според „Етнос“ Нимиц непријатно ја изненадил Атина

Форум - 14.09.2008

Агенцијата Нет-прес повикувајќи се грчкиот всник „Етнос“ го пренесува тамошниот став дека Грција не успеала да го наплати нејзиното право на вето во врска со развојот на ситуацијата околу спорот помеѓу Атина и Скопје за името на Македонија Според „ Етнос “, ветото наложено ...

НИМИЦ НЕПРИЈАТНО ЈА ИЗНЕНАДИ АТИНА

Сител

Грција не успеала да го наплати нејзиното право на вето

Канал5

Нимиц ги разочара Грците

Вечер

“Етнос“: Нимиц непријатно ја изненади Атина

Нетпрес

Макфакс А1 Време Вест Утрински Дневник Н.Македонија Канал5

73 поврзани вести »

УБИЕН ГРУЗИСКИ ПОЛИЦАЕЦ НА ГРАНИЦАТА СО АБХАЗИЈА

Телма - 14.09.2008

УБИЕН ГРУЗИСКИ ПОЛИЦАЕЦ НА ГРАНИЦАТА СО АБХАЗИЈА Еден грузиски полицаец е убиен синоќа во близина на границата со отцепената грузиска република Абхазија, во вториот по ред таков инцидент за само една седмица, соопшти грузиското Министерство за внатрешни работи во Тбилиси.

СОЛАНА: "ЕУ МОЖЕ ДА ФОРМИРА ТИМ ОД 200 НАБЉУДУВАЧИ"

Телма

Солана: ЕУ ќе формира тим од 200 набљудувачи во Грузија

Макфакс

Русија се повлекува од Грузија

А1

Јужна Осетија и Абхазија да одлучат за присуството на набљудувачите

А1

Вест Телма Дневник Н.Македонија Н.Македонија Н.Македонија Нетпрес Макфакс

92 поврзани вести »

Се бројат само важечките голови

Вест - 12.09.2008

Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски и вицепремиерот Ивица Боцевски завчера му беа домаќини на холандскиот министер за европски прашања Франс Тимерманс и на Градскиот стадион каде што го проследија квалификацискиот меч Македонија - Холандија.

Холандска помош за капацитетот на македонските институции

Утрински

ЕУ бара силна контрола на трошењето државни пари

Утрински

Се продлабочува соработката со Холандија

Дневник

Холандскиот суд вели дека Холандија не е виновна за убиените во Сребреница

SETimes

А1 Утрински Телма Форум Н.Македонија Форум Сител Кирилица

33 поврзани вести »

Штетите од ураганот Ајк се огромни, најлошото е избегнато

А1 - 14.09.2008

Ураганот Ајк кој ја погоди американската држава Тексас во реонот на туристичкото место Галвестон, причини огромни штети, но најлошото сценарио е избегнато. Американскиот министер за внатрешна безбедност Мајкл Чертоф изјави дека Ајк предизвикал смртни случаи, но не прецизира колку точно се жртвите.

АЈК И НАТАМУ ПУСТОШИ, НО НАЈЛОШОТО ПОМИНА

Телма

Ајк го „преора“ Тексас, двајца мртви

Форум

Ураганот Ајк го потопи Тексас

Дневник

Огромни штети од ураганот Ајк

Кирилица

Канал5 Кирилица Сител Нетпрес Макфакс А1 Телма Дневник

46 поврзани вести »

Гори во Цер и на границата со Грција

А1 - 12.09.2008

Пожарот во атарот на кичевското село Цер се очекува денеска да се интензивира, а има опасност да се прошири пожар од грчка страна на планината Беласица. Во гаснење на пожарот во кичевско Цер се ангажирани вработени од Шумското стопанство Лопушник.

Нов пожар кај Кичево

А1

Се стравува од ширење на пожарот во кичевско

Кирилица

АКТИВЕН ПОЖАРОТ КАЈ СЕЛОТО ЦЕР, КИЧЕВО

Сител

Активен пожарот кај селото Цер, Кичево

Канал5

Нетпрес Макфакс Утрински Форум Сител Канал5 Кирилица А1

30 поврзани вести »

Нови инспектори за побезбедна храна

Дневник - 13.09.2008

Нови инспектори за побезбедна храна Предвидено е вработување нови инспектори во Дирекцијата за храна, но проблем не е само нивниот недоволен број, туку и производителите и трговците што работат со недекларирани производи, изјави вчера министерот за здравство, Бујар Османи.

Еклерите се произведувале во подрум

А1

Здравство бара уште инспектори за храна

А1

Еклерите се правеле во подрум

Време

Еклерите ќе затруеле 2.000 граѓани

Дневник

Н.Македонија Кирилица Нетпрес BBC Време Н.Македонија SETimes Сител

30 поврзани вести »

ДПА сеуште без одлука за враќање во Собранието

А1 - 14.09.2008

ДПА сеуште не донесува одлука за враќање во Собранието. Чекаат од власта и од собраниските тела да им бидат исполнети дел од барањата за нивно повторно присуство на седниците на собранието.

Тачи ќе ја средува партијата

Дневник

ДПА: Владата го поттикна отцепувањето на Селмани

Канал5

Одметниците од ДПА - во Собрание

Вечер

ДПА во Собрание само со резолуција за Косово

А1

Телма Дневник Канал5 Канал5 А1 Утрински Телма Н.Македонија

25 поврзани вести »

Груевски: До кога ЕУ ќе ја толерира Грција?

А1 - 14.09.2008

Премиерот Никола Груевски во интервју за италијанската РАИ, изјави дека Република Македонија ги има исполнето сите стандарди за зачленување на земјата во НАТО, а што се однесува до осумте критериуми зададени од страна на Европската Унија, од нив 75% се веќе исполнети, а нивно целосно исполнување се ...

ГРУЕВСКИ:"ЕУ НЕ МОЖЕ ВЕЧНО ДА ЈА ТОЛЕРИРА ГРЦИЈА"

Телма

Груевски: Прашање е до кога ЕУ ќе ја толерира Атина

Форум

Никола Груевски: ЕУ нема вечно да ја толерира Грција

Дневник

ПРАШАЊЕ Е ДО КОГА ЕВРОПСКАТА УНИЈА ЌЕ ГО ТОЛЕРИРА ОДНЕСУВАЊЕТО НА ГРЦИЈА

Сител

Канал5 Канал5 Нетпрес Макфакс Утрински Време Утрински Утрински

25 поврзани вести »

Органите да имаат слух за приватноста

Време - 12.09.2008

Истражниот судија и обвинителот во иднина ќе бидат гарант за заштитата на приватноста на граѓаните бидејќи тие се единствените органи што ќе можат да го спречат прислушувањето во случаите кога тоа, иако е озаконето, нема да биде целосно оправдано, сметаат експертите по кривично право.

Eкспертите и' порачаа на Маковеј

Утрински

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Експертите и' порачаа на Маковеј: Македонија не е Романија

Нетпрес

Законот за прислушување ги прекршувал човековите права

А1

Експертите не го прочитале Законот

Време

Утрински Н.Македонија Канал5 А1 А1 Време Време Н.Македонија

21 поврзани вести »