TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-09-08 до 2008-09-14

Чедомир Јаневски дебитираше со реми на клупата на Црвена Ѕвезда

Нетпрес - 14.09.2008

Фудбалерите на Црвена Ѕвезда, за прв пат предводени од македонскиот стратег Чедомир Јаневски, успеаа да побегнат од дното на табелата, но не и да ја остварат својата прва победа во овогодинешниот шампионат, бидејќи во интересен и неизвесен меч одиграа нерешено 2:2 со Чукарички.

„Жежок“ пречек за Јаневски од навивачите на Црвена Ѕвезда

Кирилица

Инцидент пред стадионот во Белград

Макфакс

Јаневски го одработи првиот тренинг во Ѕвезда

Кирилица

Јаневски: Можам да го издржам големиот притисок

Нетпрес

Кирилица Макфакс Кирилица

8 поврзани вести »

Јеремиќ: САД да не ја попречува српската иницијативата

Нетпрес - 14.09.2008

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ, побарал од Соединетите Американски Држави да не ја попречуваат српската иницијатива за да побара резолуција за Косово од Советот за безбедност на ООН, пренесува “Топ Ченел-тв“.

Јеремиќ имаше обраќање пред ОБСЕ во врска со Косово

SETimes

Јеремиќ: Србија има шанси нејзината иницијатива да помине пред ОН

Н.Македонија

Билд вели дека иднината на Србија е во ЕУ

SETimes

Јеремиќ ја повикал ЕУ да го “одмрзне“ Привремениот договор

Нетпрес

Макфакс Утрински Нетпрес

8 поврзани вести »

Дваесетина мртви при судир на возови

Дневник - 14.09.2008

Дваесетина мртви при судир на возови Бројот на жртвите во завчерашната железничка несреќа кај Лос Анџелес, во која се судрија патнички и товарен воз, достигна 25, соопшти гувернерот на Калифорнија, Арнолд Шварценегер.

Судар на два воза во САД – 23 мртви

Кирилица

Најмалку 15 загинати во железничка несреќа во САД

А1

НАЈМАЛКУ 17 ЗАГИНАТИ ВО СУДАР НА ВОЗОВИ ВО КАЛИФОРНИЈА

Телма

18 загинати во судар на возови кај Лос Анџелес

Форум

Канал5 Макфакс SETimes

8 поврзани вести »

Остануваат повеќе пари за комуналии

Време - 10.09.2008

Во периодот април-јуни 2008 година едно четиричлено семејство беше во можност со една просечна нето-плата да ја наполни месечната потрошувачка кошница за исхрана и за пијалаци, објави Државниот завод за статистика.

Речиси 80 отсто од платата само за храна

Утрински

Цела плата за храна

Дневник

80% од платата за потрошувачката кошничка

А1

Скоро цела плата за храна

Кирилица

Нетпрес Макфакс Канал5

8 поврзани вести »

Полска и Чешка се можни мети на руските ракети

А1 - 10.09.2008

Местата на кои ќе бидат поставени делови на американскиот антиракетен штит во Полска и Чешка, може да станат мета на руските меѓуконтинентални ракети, изјави денеска шефот на руските стратешки сили.

Полска и Чешка - цели на руските ракети?

Дневник

РУСИЈА ЌЕ ГИ НАСОЧИ СВОИТЕ РАКЕТИ КОН РАКЕТНИОТ ШТИТ НА САД

Сител

Руски ракети кон Полска и Чешка

Вечер

Можно е Русија да насочи нуклеарни ракети кон Европа

Нетпрес

Нетпрес Макфакс Макфакс

8 поврзани вести »

Писмо на Милошоски до Рајс за 11 септември

Утрински - 12.09.2008

Писмо на Милошоски до Рајс за 11 септември Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски ,вчера упати писмо до државниот секретар на САД, Кондолиза Рајс, по повод седумгодишнината од терористичките напади на 11 септември 2001.

Писмо од Милошоски до Рајс

Дневник

МАКЕДОНИЈА ЈА СПОДЕЛУВА ЦВРСТАТА ОПРЕДЕЛБА ЗА БОРБА ПРОТИВ МЕЃУНАРОДНИОТ ТЕРОРИЗАМ

Сител

Милошоски и пишува на Рајс

Кирилица

Писмо на Милошоски до Рајс

Вечер
5 поврзани вести »

Охридско Езеро адут за светско чудо

Време - 10.09.2008

Охридско Езеро, езерата Пелистерски очи и пештерите Врело кај Матка се трите природни убавини од Македонија што македонските граѓани ги избраа да не претставуваат на Светскиот избор на седум чуда на природата.

Три природни убавини конкурираат за светско чудо

Утрински

Охридското Езеро, Пелистерските очи и пештерите Врело во конкуренција за светски чуда

Канал5

Три наши убавини во конкуренција за светско чудо

Кирилица

Охридското езеро со најмногу гласови за седмо светско чудо

А1
5 поврзани вести »

Бучковски: Кој ги штити функционерите?

Време - 10.09.2008

На продолжението од судскиот процес за набавка на тенковски резервни делови од 2001 година, кое се одржа вчера во Основниот суд Скопје 1, обвинетиот Владо Бучковски, поранешен министер за одбрана и премиер, го отвори прашањето за имунитетот на избраните и именувани функционери.

Продолжи процесот против Бучковски

А1

ФУНКЦИОНАЛНИОТ ИМУНИТЕТ - НОВ АДУТ НА БУЧКОВСКИ ПРЕД СУДОТ

Телма

ПРОДОЛЖИ ПРОЦЕСОТ РЕЗЕРВНИ ТЕНКОВСКИ ДЕЛОВИ КОЈ СЕ ВОДИ ПРОТИВ ВЛАДО БУЧКОВСКИ

Сител

Бучковски смета дека кривичната постапка против него не требало ни да почне

Канал5
5 поврзани вести »

Се чисти кејот на Вардар

Вечер - 14.09.2008

Во тек е акцијата за чистење на коритото на реката Вардар и крајбрежниот појас во Велес. Багерите и камионите на "Македонија пат" и неколку приватни претпријатија, работат на повеќе локации и тоа кај мостот недалеку од Башино Село, во градскиот парк, во близина на железниот мост, но и кај новиот ...

Исчистени делови од коритото на Вардар

Време

Се чисти кејот на Вардар во Гази Баба и во Аеродром

Утрински

ПРОДОЛЖУВА АКЦИЈАТА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ВАРДАР

Сител

Продолжува акцијата за чистење на Вардар

Канал5
5 поврзани вести »