TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-09-08 до 2008-09-14

Администрацијата сака да боледува

Време - 11.09.2008

Вработените во државната администрација најмногу го злоупотребуваат правото на боледување, соопшти Фондот за здравство по направената контрола на 5.000 осигуреници. Најмногу злоупотреби имало во Управата за јавни приходи, Царината и во Министерството за транспорт и врски.

Државните службеници најмногу лажат

Вест

Административците најмногу на боледување

Утрински

Четириесетина лица загубиле работа поради лажни боледувања

Н.Македонија

Државните службеници рекордери во боледувањата

А1

Форум Дневник Сител Сител Вечер Нетпрес Макфакс

12 поврзани вести »

Боливија прогласи воена состојба

А1 - 13.09.2008

Владата на Боливија синоќа прогласи воена состојба во една од петте области на земјата, каде со денови се случуваат крвави протести. Властите соопштија дека досега има десетици убиени во немирите во северната област Пандо.

Осум убиени во жестокиулични демонстрации

Време

Американските амбасадори протерани од Венецуела и Боливија, САД возвраќаат

Вест

Венецуела го протера американскиот амбасадор

Утрински

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ДЕЛОВИ ОД БОЛИВИЈА

Телма

Канал5 А1 BBC Телма Форум Канал5 Канал5 Кирилица

18 поврзани вести »

ПРЕД ПРЕГОВОРИТЕ ВО ЊУЈОРК - ДРЖАВНИОТ ВРВ ОЧЕКУВА НОВИ ПРЕДЛОЗИ

Телма - 10.09.2008

За вчерашниот состанок на државниот врв, во соопштението од Кабинетот на Шефот на државата се вели: "Во согласност со редовната пракса во контекст на разговорите за разликата околу името меѓу Република Македонија и Република Грција, се одржа координативна средба помеѓу Претседателот на ...

Државен врв: Да се сочува идентитетот на нацијата

Кирилица

ДРЖАВНИОТ ВРВ ЈА ПОTВРДИ ПОЗИЦИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА ПРЕД НОВАТА РУНДА РАЗГОВОРИ ЗА ИМЕТО

Сител

Груевски за средбата на државниот врв во пресрет на новата рунда разговори за името

Канал5

Aктивно учествo во разговорите за името, највисок приоритет е да се зачува идентитетот

Нетпрес

А1 Телма Сител Канал5 Кирилица Сител Макфакс

12 поврзани вести »

Нема бегање од реформите

Утрински - 12.09.2008

Нема одмор додека трае обновата. Оваа социјалистичка парола од времето на изградбата на некогашната заедничка федерација, неколку децении по нејзиното лансирање и експлоатирање повторно е актуелна, сега во самостојна и суверена Македонија.

Најдобри во регионот

Дневник

Дуинг бизнис со празни џебови

Дневник

Македонија со реформите скокна осум места

Време

Македонија на 71. место според условите за водење бизнис

Утрински

Н.Македонија SETimes А1 Дневник Кирилица Канал5 Сител Вечер

17 поврзани вести »

НСДП ја поднесе резолуцијата за името

Утрински - 11.09.2008

НСДП ја поднесе резолуцијата за името НСДП вчера ја достави до Собранието резолуцијата за решавање на спорот за името со Грција и од спикерот Трајко Велјановски побара да ја стави на првата наредна седница, како единствена точка на дневниот ред.

Тито му нуди единство на Груевски со резолуција

Н.Македонија

Резолуција за решавање на спорот за името

А1

НСДП ПОДНЕСЕ БАРАЊЕ ЗА ИТНА СЕДНИЦА ЗА СПОРОТ СО ГРЦИЈА

Телма

Петковски: За името не се прават приватни журки

Форум

Дневник Сител Кирилица Вечер Канал5 Нетпрес

11 поврзани вести »

Бранителите ќе почекаат за предвремена пензија

Утрински - 11.09.2008

Собраните 31.000 потписи не се гаранција дека Собранието ќе отвори расправа за законот Оливера Војновска Ќе извисат ли повторно бранителите од кризната 2001 година и нивните семејства во намерата да остварат одредени бенефиции од државата за учеството во воениот конфликт? Собраните 31.000 потписи и ...

Законот за бранители - тест за коалиционата Влада

А1

Зборот „терористи“ ги сопре бранителите

Време

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ без договор за бранителите

Вест

Законот за бранителите тест за владината коалиција

Дневник

Н.Македонија Сител Сител Кирилица Канал5

10 поврзани вести »

Визниот режим на ЕУ стана и македонски

Утрински - 12.09.2008

Визниот режим на ЕУ стана и македонски Македонија, неформално, го усвои визниот режим на ЕУ како сопствен. Владата донесе одлука со која се либерализира визниот режим кон сите држави што се наоѓаат на белата листа на ЕУ, но и за укинување на потреба од виза за сите држави од другата листа на ЕУ кои ...

Укинати визите за земјите од „белата листа“

Дневник

Нема визи за жителите од белата листа од ЕУ

Н.Македонија

Македонија ги укинува визите за земјите од „белата листа“ на ЕУ

Канал5

Македонија ги укина визите за многу држави

Кирилица

Канал5 Сител Вечер Нетпрес Макфакс

10 поврзани вести »