TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-09-08 до 2008-09-14

Ден што влезе во историјата

Н.Македонија - 09.09.2008

Претседателот на Собранието на Република Македонија Стојан Андов вчера во парламентот приреди свечен прием по повод втората годишнина од референдумот за самостојна и суверена Република Македонија.

8 СЕПТЕМВРИ - ДЕН НА НЕЗАВИСНОСТА

Телма

Македонија одбележува 17 години самостојност

Форум

17 години самостојна Македонија

Форум

МАКЕДОНИЈА СЛАВИ 17 ГОДИНИ САМОСТОЈНОСТ

Сител

Кирилица Канал5 Сител Вечер Нетпрес

10 поврзани вести »

БОЦЕВСКИ: "ОД 2009 ГОДИНА ИЗЛЕГУВАМЕ ОД ВИЗНОТО ГЕТО"

Телма - 14.09.2008

БОЦЕВСКИ: "ОД 2009 ГОДИНА ИЗЛЕГУВАМЕ ОД ВИЗНОТО ГЕТО" Македонија го исполни и третиот услов за целосна либерализација на визниот режим со отварање на Националниот координативен центар за гранично управување, рече на денешната прес - конференција заменик претседателот на Владата на Република ...

Боцевски: Македонија е подготвена за целосна визна либерализација со ЕУ

Кирилица

ВИЦЕПРЕМИЕРОТ БОЦЕВСКИ И МИНИСТЕРОТ ИВАНОВСКИ ВО ПОСЕТА НА НАЦИОНАЛНИОТ КООРДИНАТИВЕН ЦЕНТАР ЗА ГРАНИЧНО УПРАВУВАЊЕ

Сител

Боцевски: Македонија е подготвена за целосна визна либерализација

Нетпрес

Владини претставници во Центарот за гранично управување

Макфакс

Дневник А1 Кирилица Макфакс Вечер

10 поврзани вести »

Украина – За НАТО на референдум

Макфакс - 14.09.2008

Одлуката за евентуален прием на Украина во НАТО сојузот ќе се донесе на референдум, најави украинскиот претседател Виктор Јушченко. Тој, во интервју за германскиот весник “Велт“, изјави дека Украина, доколку биде повикана во Алијансата, ќе организира референдум.

Тимошенко испрашувана пет часа за труењето на Јушченко

А1

Украинците се плашат од распаѓање на земјата

Утрински

Јушченко: Украина не може да ги признае Јужна Осетија и Абхазија

Нетпрес

Тимошенко испрашувана пет часа за труењето на Јушченко

Макфакс

Макфакс Утрински Форум А1 Телма Форум Сител Вечер

15 поврзани вести »

Заев: Не се чувствувам како политичка жртва

А1 - 14.09.2008

Црвенковски во претседателскиот кабинет ќе чека уште осум месеци за да седне во познатата и нему удобна партиска фотелја. Дотогаш, Заев верно ќе му ја чува фотелјата. Тој вели дека нема да му биде тешко да му ја отстапи фотелјата на Црвенковски.

Не сум должен никому

Н.Македонија

Црвенковски: Груевски ја подготвува јавноста за неуспех во преговорите со ЕУ

Вест

Проблемот со Грција не е изговор за европски неуспех

Утрински

Црвенковски: Груевски бара алиби

Дневник

Вечер Нетпрес Утрински Вечер Вечер

10 поврзани вести »

„Жито Лукс“: моравме да го поскапеме лебот

Форум - 14.09.2008

Најглемиот пекарски бренд во државата реагира на последните написи за зголемување на лебот. Во „Жито Лукс“, сметаат дека како приватна компанија не можат на подолго време да работат под условите што ги диктираат поскапувањата на репроматријалите за производство на леб кои се движат од 5 ...

Репроматеријалите ја зголемуваат цената на лебот

Канал5

Лебот поскапе неоправдано

Време

Сојузот на земјоделците против поскапувањето на лебот

Утрински

Сојузот на земјоделците против поскапувањето на лебот

А1

Кирилица Сител Вечер Утрински Сител Време Сител Сител

14 поврзани вести »

Ким Џонг-ил се опоравува по операцијата

А1 - 11.09.2008

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ил претрпел мозочен удар, по што беше подложен на хируршки зафат и во моментов се опоравува, изјави јужнокорејскиот министер за одбрана Ли Санг Хи. Тој додаде дека не се забележани какви било нетипични движења и операции на севернокорејската армија.

Кој ќе биде следниот диктатор во Северна Кореја

Време

Ким заздравувал од операција на срце

Вест

Лидерот на Северна Кореја има здравствени проблеми

Утрински

Јонг-ил имал операција на главата?!

Форум

Канал5 А1 Вест Утрински Форум Канал5 А1 Вечер

14 поврзани вести »

Блиска средба на руски и американски авион

Форум - 14.09.2008

Стејт департментот денеска објави дека синоќа американски ловец од типот „F-15“ во воздушниот простор на Исланд престретнал руски стратешки бомбардер „TU-160“ кој летал кон Венецуела во чиишто територијални води во ноември треба да се одржат заеднички воени маневри на ...

БЛИСКА СРЕДБА НА АМЕРИКАНСКИ И РУСКИ ВОЕНИ АВИОНИ

Сител

Блиска средба на американски и руски воени авиони

Нетпрес

САД планирале убиство на Чавез

А1

Руски бомбардери во Венецуела

Време

Утрински Дневник Н.Македонија Нетпрес Телма Канал5 Кирилица Нетпрес

14 поврзани вести »

Забите на Македонците полни со кариес

Време - 13.09.2008

Со 16 расипани заби кај еден човек и со седум кај секое дете, вратата за влез во Европската унија за Македонците е затворена. Катастрофалната состојба со оралното здравје бара брзо решавање бидејќи, освен името, ова е еден од условите што Европа бара да ги исполниме.

Децата со дупло порасипани заби од европските

Вест

ЕУ не не' сака со расипани заби

Дневник

И расипаните заби нè оддалечуваат од Европа

Н.Македонија

Забниот кариес пречка за влез во ЕУ

А1

Телма Сител Вечер Нетпрес

9 поврзани вести »