TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-09-08 до 2008-09-14

На воениот маратон победи Србин

Време - 10.09.2008

По повод денот на независноста, годинава во Охрид за првпат се одржа воен атлетски маратон. Под мотото „Пријателството се негува низ спортот“, маратонската трка, која е дел од календарот на активностите на меѓународниот Совет на воени спортови, се организираше на патеката од Свети Наум до Охрид во ...

Унгарец победи на Охридскиот атлетскиот маратон

А1

Празничен воен маратон во Охрид

Кирилица

Воен маратон во Охрид по повод Денот на независноста

Канал5

Персели победи на охридскиот маратон

Кирилица

Нетпрес Нетпрес Макфакс Макфакс

9 поврзани вести »

Срамна хајка по питачите

Време - 13.09.2008

Блага Мамудоска од Прилеп со нејзиниот 12-годишен син живеат од парите заработени од просење на улица. Детето не оди во училиште, како што тврди мајка му, поради тоа што нема пари да го облече и да му купи книги.

Ромите против приведување на просјаците

А1

Собрани 13 деца и 11 возрасни питачи

Вест

Питањето е социјален проблем, а не криминал

Канал5

АПСЕЊЕТО ПИТАЧИ - ВРЕМЕНО ИЛИ ТРАЈНО РЕШЕНИЕ?

Сител

Сител Кирилица Нетпрес Макфакс

9 поврзани вести »

Вековните стремежи станаа реалност

Време - 10.09.2008

По седумнаесет години независност, Република Македонија стана суверен и самостоен меѓународен субјект, членка на сите меѓународни организации, но и понатаму треба напорно да работиме за земјава да стане дел од Европската унија.

Трет Илинден без опозиција

Вест

Македонија одбележа 17 години независност и самостојност

Утрински

Црвенковски и Груевски наздравија за независноста

Н.Македонија

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Македонија одбележа 17 години независност и самостојност

Нетпрес

А1 Форум Дневник Кирилица

9 поврзани вести »

Втор уписен рок на државните универзитети

Дневник - 14.09.2008

Втор уписен рок на државните универзитети На универзитетите во Скопје, Битола, Штип и во Тетово денеска почнува вториот уписен рок, кој на скопскиот, битолскиот и на штипскиот ќе се одвива два дена, а на тетовскиот ќе трае до 18 септември.На Универзитетот „Св.

Од утре втор уписен рок на државните универзитети

Кирилица

Контрола на јавните универзитети за бројот на запишани студенти

Вечер

Втор уписен рок на факултетите

Макфакс

На скопските дисперзирани факултети нема ни 10 студенти

Утрински

Утрински Нетпрес Нетпрес Утрински

9 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ и Груевски и натаму со најголем рејтинг

Утрински - 12.09.2008

ВМРО-ДПМНЕ и Груевски и натаму со најголем рејтинг ВМРО-ДПМНЕ e со најголем рејтинг меѓу граѓаните во земјава, а со најголема доверба премиерот Никола Груевски, покажуваат резултатите од анкетата спроведена од Институтот за демократија.

ВМРО-ДПМНЕ и натаму со највисок рејтинг

Дневник

Граѓаните и понатаму најмногу веруваат во Груевски

Н.Македонија

Анкета: 30% за Груевски, 40% за никој

А1

Груевски и ВМРО-ДПМНЕ со најголем рејтинг во последната анкета

Кирилица

Сител Канал5 Сител Нетпрес

9 поврзани вести »

Финска го ратификува Лисабонскиот договор

Дневник - 14.09.2008

Финскиот претседател Тајра Халонен во петокот и официјално го ратификува Лисабонскиот договор за реформа на европските инст итуции. Лисабонскиот договор беше усвоен во финскиот парламент на 11 јуни, со 151 глас за и со 27 против.

Финска го ратификуваше Лисабонскиот договор

А1

Финска го ратификува Лисабонскиот договор

Нетпрес

Финска го ратификуваше Лисабонскиот договор

Макфакс

Српскиот парламент ја ратификува спогодбата со ЕУ

Утрински

Н.Македонија А1 Телма Форум Сител Вечер Нетпрес Макфакс

13 поврзани вести »

Добро знаеш дека јас знам...

Утрински - 12.09.2008

Дино Дворник е испратен од овој свет во неговиот омилен црвен костум во загрепскиот крематориум Јасмина Павловска „Не знам зошто сите пишуваат за тебе како за бивши, па ти се' уште се тука“, пишува 17-годишната Ела Дворник на денот на погребот (во средата, 10 септември) за својот татко Дино ...

Ела Дворник трогателно се прости од татка си

А1

Сплиќани со песна го испратија Дворник

Дневник

Телото на Дворник ќе биде кремирано

А1

Тивка и изненадувачка смрт на хрватската фанк-ѕвезда

Утрински

Сител Кирилица Нетпрес А1 Дневник Кирилица Кирилица Макфакс

13 поврзани вести »

Авионска несреќа во Русија, нема преживеани

А1 - 14.09.2008

Сите 88 патници и членови на екипажот загинаа во авионската несреќа кога боинг 737 се урна во близина на рускиот град Перм во планинскиот регион Урал. Меѓу загинатите во авионот, сопственост на руската авио-компанија „Аерофлот“ имало седум деца и едно бебе.

ЗАГИНАА СИТЕ 88 ПАТНИЦИ НА РУСКИ БОИНГ

Телма

Авионска несреќа во Сибир, нема преживеани

Форум

Се урна руски „боинг“, сите загина

Дневник

Пронајдена „Црната кутија“ на урнатиот авион во Русија

Кирилица

Сител Кирилица Сител Вечер Нетпрес Макфакс Макфакс

12 поврзани вести »