TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-09-08 до 2008-09-14

Звуци на чаршијата - недела

Форум - 14.09.2008

Денес во рамките на фестивалот Звуците на чаршијата кој има за цел повторно да го заживее некогашното културно јадро на градот во 17 часот кај стоковната куќа МОСТ ќе се одржи промоција на Вавилон центарот со изложба на накит и електронска презентација.

Почна манифестацијата „Звуците на Чаршијата“

А1

Звуците на Чаршијата ќе ечат викендов

Дневник

Почнува манифестацијата „Звуците на чаршијата“

Кирилица

Отворање на манифестацијата „Звуците на чаршијата“

Макфакс

Време Вест Утрински А1 Форум

10 поврзани вести »

Македонците се определија за Меккејн

Дневник - 12.09.2008

Македонците се определија за Меккејн Во анкетата на порталот „Кирилица“ 1.043 посетители сметаат дека Џон Меккејн е повеќе подготвен за претседателското место, афроамериканецот Барак Обама доби само 154 гласа, а 277 анкетирани не ги интересира изборот на американски претседател.

МЕККЕЈН 5 ГОДИНИ БИЛ ЗАТВОРЕНИК ВО ВИЕТНАМСКИ КАМП

Сител

Обама и Меккејн за денес ја запреа кампањата

Форум

МекКејн и Обама со подеднакви шанси за победа

А1

ЏОН МЕККЕЈН И БАРАК ОБАМА СО ПОДЕДНАКВИ ШАНСИ ЗА ПОБЕДА, ПОКАЖА АНКЕТА НА „ТАЈМ“ И СИ ЕН ЕН

Сител

Кирилица Дневник Кирилица Нетпрес Нетпрес

10 поврзани вести »

ССМ бара Владата да им помогне на работниците

Вест - 10.09.2008

Сојузот на синдикатите изразува загриженост за драстичниот пад на животниот стандард на работниците и нивните семејства, условен од ниските и нередовни плати и од зголемувањето на цените на основните животни продукти.

ССМ бара од власта мерки за заштита на стандардот

Утрински

ССМ: Владата да го заштити стандардот на граѓаните

Н.Македонија

ССМ - ГРАЃАНИТЕ НЕМААТ НИТУ ЗА "КРПЕН ЖИВОТ"

Телма

Синдикатот со мерки ќе го подобрува стандардот

Кирилица

Сител Канал5 Вечер Нетпрес Макфакс

10 поврзани вести »

Гасот до дома за три години

Време - 10.09.2008

За две до три години поголем дел од домаќинствата во земјава ќе можат да го користат природниот гас како алтернатива за греење, најави Министерството за транспорт и врски.

Кој ќе добие гас, ќе се знае за една година

Вест

Објавен тендер за физибилити студија за гасоводниот систем

Утрински

Владата ќе пресече за гасоводниот систем

Дневник

Македонија ќе се гасифицира

А1

Кирилица Канал5 Вечер Нетпрес Вечер

10 поврзани вести »

Грчки министер поднесе оставка поради скандал

Н.Македонија - 13.09.2008

Грчкиот министер за трговска морнарица Јоргос Вулгаракис поднел оставка поради обвинението за вмешаност во нелегална активност со недвижности, јави МИА повикувајќи се на грчките медиуми.

Грчката влада се тресе

Кирилица

Потреси во грчката влада

Макфакс

Грчки печат: Караманлис покажа жолт картон на половина од своите министри

Нетпрес

Премиерите песимисти, народот оптимист

Време

Утрински SETimes Сител Нетпрес Дневник

10 поврзани вести »

"ОКТА", "МАКПЕТРОЛ" И "ФЕРШПЕД" - КОМПАНИИ СО ПРИХОД ОД НАД 100 МИЛИОНИ ЕВРА

Телма - 14.09.2008

"ОКТА", "МАКПЕТРОЛ" И "ФЕРШПЕД" - КОМПАНИИ СО ПРИХОД ОД НАД 100 МИЛИОНИ ЕВРА Рафинеријата ОКТА е единствената компанија од Македонија на листата на водечки 500 компании во Централна Европа, што денеска ја објави ревизорската консултантска фирма Deloitte, јавува Макфакс.

Една компанија од Македонија меѓу топ 500

Кирилица

Само една компанија од Македонија меѓу топ 500 во Ц.Европа

Макфакс

Рафинеријата „Окта“ под лупа на европратениците

Н.Македонија

Само ОКТА на листата на ТОП 500 компании во Централна Европа

Вест

Утрински Дневник Канал5 Сител Макфакс

10 поврзани вести »

Си ја држел ќерката во заложништво шест години

Време - 10.09.2008

Полската полиција уапси 45-годишен маж кој шест години ја држел во заробеништво својата ќерка и многу пати ја силувал. Мажот бил уапсен во централна Полска откако девојката минатата недела во полицијата го пријавила насилството.

Полски Фрицл шест години ја силувал ќерка си

Утрински

Полјак шест години ја силувал ќерката

Дневник

Полјак држел во заложништво и силувал сопствена ќерка

А1

Фрицл лежел во затвор за силување и во седумдесеттите

А1

Форум Кирилица Сител Нетпрес Макфакс

10 поврзани вести »

Телевизор и систем за СОС-селото

Утрински - 09.09.2008

Телевизор и систем за СОС-селото СОС-детското село од вчера е подновено со телевизор, фрижидер и музички систем. Оваа донација на штитениците на Детското село им ја врачи премиерот Никола Груевски, како дел од неговата традиционална посета и помош на оваа институција.

Греувски во Детското село

Форум

Детското село доби донација од Владата

А1

Донација за Детското село

Дневник

НОВИ ДОНАЦИИ ОД ВЛАДАТА ЗА ДЕТСКОТО СЕЛО ВО СКОПЈЕ

Сител

Вечер

6 поврзани вести »

Стопанската комора контра изјавите на Бесими

Канал5 - 14.09.2008

Стопанската комора и пиварниците во четврток и официјално ќе достават барање до Министерството за економија да се повлече забраната за продажба на пивото по 19 часот. Комората и бизнис заедницата ќе бараат од Министерот Бесими да ја пролонгира продажбата на пивото до 22 часот.

Нема амнестија за пивото

Време

Владата не попушта за пивото

А1

Демократија во чашка пиво

Утрински

Oстанува забраната за продажба на алкохол по 19 часот

Канал5

Сител Нетпрес Утрински SETimes

9 поврзани вести »