TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-09-08 до 2008-09-14

Натпревар

Дневник - 14.09.2008

ЕУ е сериозно загрижена за Македонија. Соблекувајќи ги за миг дипломатските ракавици од кои не се дели, комесарот Оли Рен пред неколку дена отворено кажа дека ситуацијата во нашата земја ја следи со загриженост.

Рен – Црна Гора има добри шанси за влез во ЕУ

А1

Рен – Црна Гора има добри шанси за влез во ЕУ

Макфакс

Ѕвездените ЕУ-патеки

Дневник

Рен вели дека на Скопје му требаат повеќе реформи за да ги започне разговорите за пристапување

SETimes

SETimes SETimes Дневник Сител

9 поврзани вести »

Македонските војници стрелаа со „ИГЛА“

Н.Македонија - 13.09.2008

Десетина истрелани инфрацрвени ракети за противвоздушна одбрана и еден директен погодок во целта исфрлена од минофрлач е резимето од вчерашното утринско стрелање на македонската и на словенечката армија на армискиот полигон Криволак.

БОЕВО ГАЃАЊЕ НА ЦЕЛИ ВО ВОЗДУХ НА КРИВОЛАК

Сител

Македонската ПВО демонстрираше што научила на едногодишната обука во Словенија

Канал5

СЛОВЕНЦИТЕ НИ ДАДОА ЗНАЕЊЕ, НО НЕ И ОРУЖЈЕ

Сител

Бојно гаѓање на Криволак

Нетпрес

Макфакс

6 поврзани вести »

Нова експозитура на Еуростандард банка во Струмица

Н.Македонија - 13.09.2008

Еуростандард банката отвори нова експозитура во Струмица во ексклузивен деловен простор во центарот на градот. Со ова банката уште повеќе се доближи до своите клиенти и им понуди можност за полесен пристап до сите нивни производи и услуги.

НЛБ Тутунска и во Свети Николе

Утрински

„Хипо Алпе Адрија лизинг“ отвори експозитура во Битола

Утрински

Еуростандард со нови експозитури

Утрински

Нова експозитура во Струмица

Вечер

Макфакс Макфакс Форум Макфакс

9 поврзани вести »

Сателитско позиционирање на локациите

Утрински - 13.09.2008

Сателитско позиционирање на локациите Агенцијата за катастар на недвижен имот вчера го промовираше Македонскиот позиционен систем (МАКПОС), кој претставува Национална референтна мрежа од активни ГПС-станици.

Сателитско геопозиционирање на недвижностите

Дневник

Македонија има сателитски премер на недвижнини

Н.Македонија

МАКПОС СО 14 АКТИВНИ GPS-СТАНИЦИ

Сител

Катастарот промовира нова услуга

Кирилица

Канал5 Вечер Нетпрес Макфакс

9 поврзани вести »

„Европски“ губи професори, студенти држи со сила

Време - 11.09.2008

Студенти од Европскиот универзитет од Скопје го обвинуваат раководството на оваа високообразовна институцијата дека, иако тие посакуваат, не им даваат дозвола да се отпишат и образованието да го продолжат на некои од другите универзитети.

Студентите ни се веќе Европејци!

Време

Студентите од Европскиот универзитет незадоволни

А1

Боцевски очекува Македонија догодина да излезе од визното балканско гето

Канал5

Преку студентски организации поблиску до ЕУ

А1

Сител

6 поврзани вести »

Партиите бараат пари за освоените гласови

Вечер - 11.09.2008

Пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ЛДП и ДУИ вчера до Претседателот на Собранието Трајко Вељановски доставија предлог-одлука за надоместување на трошоците за организација на кампањата за предвремените парламентарни избори.

Вељановски

Утрински

ВЕЉАНОСКИ ЈА ПОТПИША АКРЕДИТАЦИЈА ЗА СОБРАНИСКАТА ДЕЛЕГАЦИЈА ВО СТРАЗБУР

Сител

Вељановски ја потпиша акредитацијата на собраниската делегација во Советот на Европа

Нетпрес

Потпишана акредитацијата за делегацијата во Стразбур

Макфакс

Вечер

6 поврзани вести »

"Ја сликаме Грција каква што е"

Вест - 11.09.2008

Четириесет дела од младите уметнички од Грција, Маријана Игнатаки и Ранија Еманулиду од вчера се изложени во Центарот за промоции "Јавна соба". Кустос на изложбата, на која се изложени цртежи од Игнатаки и слики од Еманулиду, е Марина Атанасиаду.

Две грчки уметници изложуваат во „Јавна соба“

Утрински

Уметноста е уметност, политиката е политика

Н.Македонија

Отворена изложба на двајца ликовни уметници од Грција

А1

Прва независна изложба на грчки уметници во Македонија

Вест

Дневник Форум Вечер

8 поврзани вести »

Специјална награда за режисерот Булајиќ

Време - 10.09.2008

Хрватскиот режисер Вељко Булајиќ е добитник на специјалната награда Златна камера 300 за особен придонес во светската кинематографија, одлучија организаторите на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“, чие 29. издание ќе се одржи од 27 септември до 4 октомври.

Режисерот Вељко Булаиќ доаѓа во Битола

Вест

Вељко Булаиќ ќе добие специјална „Златна камера 300“

Утрински

„Златна камера 300“ за Вељко Булајиќ

Дневник

„Златна Камера 300“ за хрватскиот режисер Вељко Булајиќ

А1

Форум Вечер Нетпрес

8 поврзани вести »