TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-09-29 - 2008-10-05

Нова лидерска - секој на своја страна

А1 - 05.10.2008

Со дијаметрално спротивставени ставови, партиите од македонскиот блок ќе заминат на утрешната лидерска средба за името, на која ќе присуствува и претседателот Црвенковски. Во клубот на пратениците, јасен ќе биде ставот само на албанските партии.

СДСМ: Лицемерниот Груевски во 2004 година го одби најдобриот предлог на медијаторот Нимиц

Нетпрес

ПАРТИСКИТЕ СТАВОВИ РАЗЕДИНЕТИ ПРЕД УТРЕШНАТА ЛИДЕРСКА ЗА ИМЕТО

Сител

Лидерите од „Монти пајтон“

Време

Милошоски: Да не се очекува премногу од лидерската средба в понеделник

Канал5

Утрински Дневник Време Нетпрес Р.С.Европа Кирилица Кирилица Сител

149 поврзани вести »

Тачи против поделба на Косово

А1 - 05.10.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска повтори дека е против каква било опција за поделба на Косово. „Изјавите на претседателот на Србија за вакви можности се сништа од времето на Милошевиќ. Косово живее во период на реалност. Она што сега е суверена и демократска држава“, рече Тачи.

Македонија доцни со признавањето на Косово

Алсат-М

Тачи против поделба на Косово

Макфакс

Поделбата на Косово нема да биде српски предлог

Нетпрес

Јеремиќ – расте притисокот за признавање на Косово

Макфакс

Вечер Прес Вечер Прес Алсат-М Алсат-М Телма Утрински Утрински Време

79 поврзани вести »

Рен: Хрватска е близу до крај на преговорите

А1 - 04.10.2008

Доколку Хрватска ги спроведе преостанатите тешки реформи, идната година може да очекува заокружување на пристапните преговори со Европската унија. Ова на хрватските власти им го порача еврокомесарот Оли Рен, потенцирајќи ги реформите во приватизацијата и бродоградбата.

Рен: Хрватска е близу до крај на преговорите

Алсат-М

Црвен картон од ЕУ

Утрински

Рен: Хрватска е близу до крај на преговорите

Макфакс

Денес решение за името, утре членство во НАТО

Време

Вест Вест Утрински Дневник Нетпрес Н.Македонија А1 А1

51 поврзани вести »

Нема нови затруени од слаткарницата „Риниа“

А1 - 04.10.2008

Конечно стивнува епидемијата на труење со слатки. Во Инфективната клиника не се пријавени нови случаи на затруени од слаткарницата „Риниа“. Состојбата се смири по масовното труење од кое последнава недела лекарска помош побараа 360 луѓе, од кои 60-тина беа хоспитализирани.

И слаткарницата „Ринија“ труела на диво

Дневник

„Ринија“ работела без дозвола

Време

„Ринија“ - отруена еднаквост

Утрински

Слаткарницата „Ринија“ работела на диво

Н.Македонија

А1 Алсат-М Телма Дневник Време Сител Н.Македонија А1

44 поврзани вести »

Г.Г Стефан: Во МПЦ има единство

А1 - 05.10.2008

Во Светиот Архиерејски Синод, како и во МПЦ има единство, што се потврди и на овој јубилеен Архиепископски црковно-народен собор со присуството на делегати од сите епархии во земјава и дијаспората.

Г.Г. Стефан: Нема поделби во Синодот на МПЦ

Канал5

Г.Г.СТЕФАН - ВО МПЦ ВЛАДЕЕ ЕДИНСТВО

Телма

Уставот на МПЦ ќе се менува на следниот Собор

Форум

Г.Г.Стефан: Синодот го има потребното единство

Макфакс

Сител Макфакс Вечер Прес А1 А1 Алсат-М Време Канал5

43 поврзани вести »

Рикер: Се надевам дека и Македонија ќе го признае Косово

Вест - 05.10.2008

"Се надеваме дека и од Македонија ќе пристигне признавање на независноста на Косово, бидејќи тоа е важно за стабилноста на регионот", изјави вчера американскиот амбасадор Филип Рикер во кусата изјава во Тетово, по разговорите со градоначалникот Хазби Лика, обиколката на Шарена џамија и по ...

ДПА УСЛОВУВА СО КОСОВО

Сител

Рикер- Признавањето на Косово е важна работа за регионот

Утрински

САД чекаат Македонија да го признае Косово

Време

Рикер: Да се разговара за признавање на Косово

Н.Македонија

А1 Канал5 Алсат-М Алсат-М Макфакс Нетпрес Р.С.Европа Сител

37 поврзани вести »

Голем концерт во чест на Тоше

А1 - 05.10.2008

Вечерва на Градскиот стадион во Скопје ќе започне хуманитарниот концерт во чест на македонската музичка икона Тоше Проески. Фондацијата „Тоше Проески“, која е организатор на концертот најави дека парите од влезниците и паричните прилози кои ќе се обезбедат преку отворените линии, ќе бидат донирани.

Крушево главна дестинација за фановите на Тоше

А1

Министерката за култура делеше билети за концертот за Тоше

Вест

КОНЦЕРТ ВО ЧЕСТ НА ТОШЕ ПРОЕСКИ

Телма

Хуманитарниот концерт во чест на Тоше вечерва на Градскиот стадион

Алсат-М

Нетпрес Нетпрес Сител Кирилица Р.С.Европа Нетпрес Макфакс А1

30 поврзани вести »

Не е Бајрам, Бранко е

Утрински - 03.10.2008

Бајрамското обраќање на премиерот Груевски се претвори во фарса Никола Груевски е првиот македонски премиер кој на најголемиот муслимански празник Рамазан-бајрам им се обрати на сите граѓани на Република Македонија. Извонреден политички, и не само политички потег.

РАМАЗАН ПОЗИТИВНО ВЛИЈАЕ ВРЗ КРИМИНАЛОТ

Сител

Започна славењето на Рамазан Бајрам

А1

Отворена врата и баклава за пријателите

Време

Курдите не војуваат за Бајрам

Дневник

Дневник А1 Алсат-М Алсат-М Алсат-М Телма Алсат-М Канал5

26 поврзани вести »

Име со географска одредница во замена за ПЈРМ

Вест - 05.10.2008

Име со географска одредница кое ќе го замени привременото име Поранешна Југословенска Република Македонија, а притоа да не се чепка во македонскиот национален идентитет, јазикот и културата, е ставот на опозициската СДСМ, кој вчера го соопшти претседателот Зоран Заев.

Партиски караници пред утрешната средба за името

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ:СДСМ постојано го менува ставот за името

Форум

Димовски: СДСМ со шест различни ставови дадени за само три години во врска со името

Нетпрес

Лидерите во обид да најдат заеднички став

Вечер Прес

А1 Телма Алсат-М Нетпрес Макфакс Н.Македонија BBC Алсат-М

26 поврзани вести »