TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2008-10-06 до 2008-10-12

Се очекува нов предлог од Нимиц

А1 - 12.10.2008

Американскиот национален совет за безбедност вчера одлучи да не ја прими Грција во таканаречената „visa waver програма“ со која граѓаните на одредени земји можат без виза да патуваат и престојуваат во САД. Со ваквата одлука на Белата куќа завршија неколкумесечните преговори меѓу Атина и Вашингтон кои започнаа пред самитот на НАТО.

Караманлис ќе чека промена на власта во САД

А1

На кој начин да се одбие предлогот на Нимиц

А1

КАРАМАНЛИС "МОЛИ БОГА" ДА НЕМА РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО

Телма

Грција се преиспитува по одбивањето на предлогот

Форум

Алсат-М Алсат-М Сител Сител Канал5 Вечер Вечер Нетпрес

148 поврзани вести »

Србија без економски казни за Македонија

А1 - 12.10.2008

Премиерот на Србија Мирко Цветковиќ изјави дека владата и покрај погрешните потези на Црна Гора и Македонија да го признаат Косово, ќе ја продолжи економската, како и другите облици на соработка со овие држави. Цветковиќ рече дека српската влада повлекла потези од „арсеналот на дипломатските мерки”, донесувајќи одлуки да им го ускрати гостопримството на амбасадорите на Црна Гора и Македонија во ...

ЦВЕТКОВИЌ - ЌЕ ЈА ПРОДОЛЖИМЕ СОРАБОТКАТА СО МАКЕДОНИЈА

Телма

АДЕМИ - ДО СРЕДА ДИПЛОМАТСКИ ОДНОСИ СО КОСОВО

Телма

Србија без економски казни

Алсат-М

Косово подготвува одбрана за легитимитетот на независноста

Алсат-М

Алсат-М Алсат-М Сител Канал5 Вечер Вечер Вечер Вечер

194 поврзани вести »

Српската резолуција пристигна во судот

Вечер - 12.10.2008

Меѓународниот суд за правдата во Хаг завчера го примил барањето во кое Генералното собрание на Обединетите нации, по предлогот на Србија, бара од него советодавно мислење за легалноста на независноста на Косово. Во соопштението на Судот, објавено на неговата Интернет страница, се наведува дека во Секретаријатот завчера и официјално пристигнало писменото барање од ОН по кое Судот за Правда треба ...

Косово ќе стане членка на ОН

А1

Скопје: Собранието идниот вторник ќе расправа за името

Р.С.Европа

Долна Македонија

Вест

Исправна одлука, но во лош тајминг

Утрински

Телма Алсат-М Алсат-М Сител А1 Време Вест Вест

82 поврзани вести »

Црна недела и за Македонска берза

А1 - 11.10.2008

Финансискиот пакет тежок 700 милијарди долари не ја сопре кризата што го зафати светот. Берзите предложија да тонат и по првата недела од усвојувањето на планот за спас на американската економија. Индексот Дау Џонс на њујоршката берза ја преживеа најтешката работна недела во историјата - падна за 18,15 проценти, Стандард и Пурс 500 падна за 18,20 проценти. Црна недела и за европските индекси.

Светските берзи пак паѓаат

Утрински

Берзанскиот индекс падна за близу два процента

Утрински

Цените на акциите на светските берзи повторно се намалија

Н.Македонија

Тешко се враќа довербата на пазарот на капиталот

Дневник

Канал5 А1 BBC Време Утрински Алсат-М Алсат-М Н.Македонија

72 поврзани вести »

Соединетите Држави ја потврдија поддршката за кандидатурата на Македонија за членство во НАТО

SETimes - 10.10.2008

Соединетите Држави ја потврдија поддршката за кандидатурата на Македонија за членство во НАТО 09/10/2008 СКОПЈЕ, Македонија -- Американскиот секретар за одбрана во посета на земјата, Роберт Гејтс, во средата (8-ми октомври) ја потврди силната поддршка на Вашингтон на аспирациите на Македонија за ...

Будимпешта: Роберт Гејтс на состанок на министрите за одбрана на НАТО

Р.С.Европа

По Ирак, војниците на АРМ одат на Авганистан

Време

Нема план Б без НАТО

Вест

САД бараат уште македонски војници за Авганистан

Вест

Утрински Дневник Н.Македонија А1 А1 BBC BBC Вест

47 поврзани вести »

Уставните измени пред Влада

Форум - 12.10.2008

Владата денеска на редовна седница најверојатно ќе гласа за уставните измени со кои цензусот за избор на шеф на државата од 50 ќе се симне на 40 отсто излезниот. Откако ќе поминат на Влада уставните измени ќе се најдат пред пратениците веќе на закажаната седница на 21 октомври.

Изборите на 15 март

Време

Договорен Изборниот закон и цензусот

Утрински

Лидерски консензус за изборите

Дневник

Секоја трговија води кон потпретседател

Време

Р.С.Европа Сител Вечер Нетпрес Макфакс А1 Р.С.Европа Телма

37 поврзани вести »

Грција ја отфрли двојната формула во спорот околу името со Македонија

SETimes - 09.10.2008

Грција ја отфрли двојната формула во спорот околу името со Македонија 08/10/2008 ЊУЈОРК, САД -- Грција во вторникот (7-ми октомври) уште еднаш го отфрли решението со двојно име во спорот околу името со Македонија.

Предлогот на Нимиц ќе налета на двојство

Време

Да се збуни Нимиц

Вест

Грција не гледа решение во двојната формула

Форум

Поделени го чекаме предлогот за името

Н.Македонија

А1 BBC Вест Утрински Телма Дневник Н.Македонија Форум

36 поврзани вести »

Марти Ахтисари - добитник на Нобеловата награда за мир

Вест - 11.10.2008

СТОКХОЛМ, 11 октомври - Марти Ахтисари (71), бившиот фински претседател и долгогодишен мировен посредник, е добитник на годинешната Нобелова награда за мир. Ова вчера го соопшти Нобеловиот комитет. За Нобелова награда за мир годинава беа номинирани речиси 200 поединци и организации.

Марти Ахтисари доби Нобелова награда за мир

Утрински

Нобеловата награда за мир во рацете на архитектот на независноста на Косово

Н.Македонија

Нобелова награда за мир за Ахтисари

Дневник

Ахтисари - Нобеловец за мир

BBC

BBC Време Р.С.Европа Утрински Телма Н.Македонија Форум Алсат-М

51 поврзани вести »