TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2008-10-13 - 2008-10-19

Грција да ги почитува правата на новинарите

Дневник - 18.10.2008

Грција да ги почитува правата на новинарите Меѓународната федерација на новинарите ја повика грчката влада да обезбеди почитување на правата на новинарите од локалните авторитети близу границата со Македонија.Заменик-генералниот секретар на федерацијата, Пако Оди, изјави дека грчката влада треба да даде објаснување за околностите под кои неодамна беа приведени македонски новинари.

Протерувањето на новинарите - автогол за Грција

А1

Македонците од Леринско ќе бараат прекин на вежбите на грчката војска во близина на селата

Канал5

Грчката левица бара војската да си оди од Забрдени

Утрински

Грчката влада да ги преиспита апсењата на македонски новинари

Канал5

Сител Вечер Прес Н.Македонија Утрински Утрински Дневник Време А1

93 поврзани вести »

Тајна комуникација меѓу САД и Македонија?

А1 - 19.10.2008

Се уште нема формална потврда од мексиканската Влада за промена на ставот за признавање на уставното име на Македонија. Еден ден пред средбата на грчкиот заменик министер за надворешни работи Валинакис, со висок функционер на мексиканското МНР, на која наводно Мексико ветило дека на Македонија ќе и се обраќа со ФИРОМ, мисијата на оваа земја во Њујорк испратило допис до македонската мисија во ОН.

Етнос: Тајна соработка меѓу САД и Македонија

Алсат-М

Македонија и Стејт Департментот правеле таен план за името?

Канал5

Последниот предлог на Нимиц не може да биде основа за натамошни преговори

Канал5

Грција ја обвини Македонија за тајна комуникација со САД

Дневник

Форум Нетпрес Макфакс Време А1 Дневник Вест Канал5

87 поврзани вести »

1.100 километри во чест на Тоше

А1 - 19.10.2008

26-те македонски маратонци го постигнаа херојскиот подвиг. Денеска пристигнаа во Крушево трчајќи во чест на Тоше над 1.100 километри, од Нова Градишка до тука за само 78 часа. Заради безбедност, планираната маршута била продолжена за 200 километри бидејќи не трчале по автопат.

Меѓународната фондацијата „Тоше Проески“ доби донација од 400 илјади денари

Канал5

Маратонците од Нова Градишка стигнаа во Крушево

Канал5

Фондацијата „Тоше Проески“ со донација од 400.000 денари

Дневник

МЕЃУНАРОДНАТА ФОНДАЦИЈА „ТОШЕ ПРОЕСКИ“ ДОБИ ДОНАЦИЈА ОД 400 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ

Сител

Форум Нетпрес Макфакс Дневник А1 Дневник Време Вест

65 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ прави конструкција дека Груевски не се сретнал со Шефер

Алсат-М - 18.10.2008

СДСМ сериозно да ја сфати улогата на конструктивна и одговорна опозиција и во иднина да престанат ваквите настапи со кој се игра со чуствата на граѓаните. Ова се вели во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ по повод денешната прес - конференција на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ:Дали во СДСМ мислат дека некој им верува?

Форум

ВМРО - ДПМНЕ го повика СДСМ сериозно да ја сфати улогата на одговорна опозиција

Кирилица

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ сериозно да ја свати улогата на опозиција

Нетпрес

Ако кажуваш, кажи се

Вест

Макфакс Н.Македонија Н.Македонија А1 А1 Утрински Дневник Канал5

54 поврзани вести »

Џукановиќ:Црна Гора мораше да го признае Косово

Форум - 19.10.2008

Мило Џукановиќ, премиерот на Црна Гора, рекол дека неговата земја била присилена да ја признае независноста на Косово доколку би сакала да го забрза процесот кон пристапување на Европската Унија и НАТО алијансата. Црногорскиот премиер го рекол тоа за интервјуто дадено за Associated press Џукановиќ истакнал дека немало притисок, туку САД и некои европски земји на Црна Гора и дале до знаење дека ...

Ѓукановиќ: Признавањето на Косово беше неопходно

А1

Ѓукановиќ со зајакнато обезбедување

Време

Зајакнато обезбедувањето на Ѓукановиќ

Дневник

Специјално обезбедување за Ѓукановиќ поради признавањето на Косово

Вест

Сител Нетпрес Н.Македонија А1 А1 Телма Кирилица Сител

73 поврзани вести »

Ахтисари: Србија ќе мора да ја признае независноста на Косово

Алсат-М - 19.10.2008

Србија ќе мора де се соочи со реалноста и да ја прифати независноста на Косово, доколку сака членство во ЕУ, рече поранешниот посредник за Косово, Марти Ахтисари. Ахтисари, чиј план за Косово не беше прифатен во Обединетите нации (ОН), за лондонски „Гардијан“ изјави дека Србија нема друга опција освен да ги прифати состојбите какви што се.

АХТИСАРИ: СРБИЈА ЌЕ МОРА ДА ГО ПРИЗНАЕМ КОСОВО

Телма

Србија ќе мора да ја признае независноста на Косово

Форум

Ахтисари: Србија ќе треба да го признае независно Косово

Нетпрес

Ахтисари: Србија ќе мора да ја признае независноста на Косово

Макфакс

Алсат-М Алсат-М Утрински Дневник Р.С.Европа Време Нетпрес Вечер Прес

71 поврзани вести »

Обама постави рекорд во донации за кампања

А1 - 19.10.2008

Кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Барак Обама, во текот на септември собра над 150 милиони долари, со што постави месечен, но и апсолутен рекорд во донации за изборна кампања. Вкупната сума што Обама ја собра до крајот на септември годинава изнесува 605 милиони долари, што е досега незабележано во историјата на американските претседателски избори.

Обама рекордер во собирање на донации

Алсат-М

КОЛИН ПАУЕЛ ГО ПОДДРЖА ОБАМА

Телма

Обама постави рекорд во донации за кампања

Макфакс

Колин Пауел ги шокираше Американците

Форум

Алсат-М Време Канал5 Телма Дневник Форум Сител Н.Македонија

63 поврзани вести »

Градоначалникот Костовски промовира нископоден автобус

Дневник - 19.10.2008

Градоначалникот Костовски промовира нископоден автобус Со промотивното и пробно возење во нископодниот автобус марка „мерцедес“, што се одржа во саботата, градските власти уште еднаш се обидоа да докажат дека на Скопје не му се потребни двокатни автобуси.

Наспроти двокатните, мерцедес на проба

Вечер Прес

Владата во битка со Скопје

Утрински

Владата купува двокатни, а Костовски нуди еднокатни автобуси за Скопје

Алсат-М

Костовски ќе биде дел од скопската историја кога ќе пристигнат двокатните автобуси

Кирилица

Сител Дневник Време Вест Н.Македонија Алсат-М Канал5 Нетпрес

31 поврзани вести »

МВР: Џемаили не е лоциран

Канал5 - 19.10.2008

Три дена откако судскиот процес за малтретираните мавровски работници беше одложен поради отсуство на обвинетите меѓу кои и пратеникот на ДУИ Хисен Џемаили, од полицијата и натаму се тврди дека Џемаили не е лоциран. Иако неговиот адвокат изјави дека полицијата никогаш не била во неговиот дом во родното Вејце, каде наводно бил и Џемаили, за МВР пратеникот на ДУИ се уште е недостапен.

СДСМ: Дали МВР воопшто го бара Џемаили?

А1

Рочиштето пак одложено

Време

СДСМ: Џемаили е на слобода поради политички договор меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М

Џемаили ненајавено, но „објективно“ отсутен

Дневник

Алсат-М Канал5 Вест Кирилица Форум Н.Македонија Н.Македонија А1

31 поврзани вести »

Буш предложи средбата за финансиската криза во САД

А1 - 19.10.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш синоќа предложи средбата на врвот посветена на изнаоѓањето решение за излез од финансиската криза да се одржи во САД. По средбата со францускиот претседател Никола Саркози и претседателот на Европската комисија Жозе Баросо во претседателската резиденција во Кемп Дејвид во државата Мериленд, Буш рече дека средбата на врвот треба да биде организирана во најскоро ...

Ограбен Саркози

А1

КЕМП ДЕЈВИД: СЕРИЈА САМИТИ ПОСВЕТЕНИ НА ЕКОНОМСКАТА КРИЗА

Телма

„Испразнета“ сметката на Саркози

Алсат-М

САД и Европа предложија одржување серија финансиски самити

Канал5

Алсат-М Дневник Макфакс Форум Р.С.Европа Форум Време Р.С.Европа

44 поврзани вести »